Ponad 1000 dni w kosmosie. Rosjanin bije rekord!
Rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko ustanowił niedawno rekord świata w łącznym czasie spędzonym w kosmosie. Astronauta jest obecnie na swojej piątej misji kosmicznej.
Kosmonauta Oleg Kononenko od 15 września 2023 roku przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Według agenci Reutera to właśnie w miniony weekend wyprzedził swojego rodaka, który spędził w przestrzeni kosmicznej 878 dób.
Poprzedni rekordzista, Giennadij Padałka, spędził w przestrzeni kosmicznej łącznie 878 dni, 11 godzin, 29 minut i 48 sekund. Osiągnął to podczas pięciu misji kosmicznych, które odbyły się w latach 1998-2015. Oleg Kononenko pobił ten rekord w niedzielę, dokładnie o godzinie 11.30 czasu moskiewskiego, co odpowiada godzinie 9.30 czasu polskiego – czytamy na portalu.
Rosjanin rekordzistą w kosmosie
Oleg Kononenko przebywa obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która jest jednym z nielicznych międzynarodowych projektów, w których Rosja i Stany Zjednoczone nadal współpracują, mimo trwającej agresji Rosji na Ukrainę.
Jak podaje portal misja Kononenko na ISS ma zakończyć się 23 września 2024 roku. Obliczono więc, że 5 czerwca łączny czas spędzony przez kosmonautę w przestrzeni pozaziemskiej wyniesie 1000 dni, a w dniu zakończenia misji aż 1110 dni.
Podczas swoich pobytów na orbicie, Kononenko miał okazję sześć razy opuścić stację i wyjść w otwartą przestrzeń kosmiczną. Łącznie spędził tam 39 godzin i 54 minuty. To doświadczenie z pewnością przyczyniło się do zdobycia przez niego tytułu rekordzisty w kwestii łącznego czasu spędzonego w kosmosie – czytamy także.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest wspólnym projektem wielu agencji kosmicznych, takich jak NASA, Roskosmos, ESA, JAXA i CSA. Niezależnie od liczby instytucji i firm, wszyscy biorący udział w przedsięwzięciu zdają sobie sprawę z tego, że to właśnie Stany Zjednoczone będą miały decydujący głos.
Umieszczona na orbicie okołoziemskiej, ISS jest największą i najbardziej skomplikowaną strukturą kosmiczną w historii. Składa się z różnych modułów, laboratoriów, mieszkalnych sekcji i solarów. Załogi, zazwyczaj składające się z astronautów z różnych krajów, przebywają na ISS średnio od 6 do 12 miesięcy i wykonując eksperymenty naukowe z zakresu biologii, fizyki, astronomii i innych dziedzin. Stała obecność ludzi na stacji pomaga prowadzić badania nad wpływem długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej na ciało ludzkie. ISS spełnia również rolę testową dla przyszłych misji kosmicznych, w tym planów lotów na Marsa.
Źródło: wp.pl/space24.pl
Czytaj też: Start rosyjskiego statku transportowego na ISS
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash