Jest znaczące wsparcie finansowe na rozwój rakiety Miura 5

Spółka PLD Space otrzymała wsparcie finansowe od rządu hiszpańskiego na rozwój lekkiego systemu nośnego Miura 5. Do kasy spółki wpłynie 40,5 mln euro.

Jak tłumaczy spółka w komunikacie PLD Space, kwota otrzymana od rządu jest właściwie pożyczką, gdyż powinna zostać zwrócona przez start-up w ciągu 10 lat od rozpoczęcia świadczenia usług komercyjnych przy pomocy rakiety Miury 5. Proces ten powinien zostać rozpoczęty w 2026 r. 

Do 2025 r. spółka PLD Space jest zobowiązane do zaprojektowania, skonstruowania i przeprowadzenia testów rakiety.

Hiszpański start-up poinformował również o konkretnych planach, które mają zostać zrealizowane w kolejnych miesiącach. W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone testy silnika TEPREL-C. W pierwszej połowie 2024 r. ma również odbyć się otwarcie nowej siedziby PLD Space (w mieście Elche), która będzie nastawiona na produkcję części komponentów do Miury 5 – czytamy na portalu.

W europejskim kosmodromie w Kourou w Gujanie Francuskiej w drugiej połowie roku ma się rozpocząć budowa platformy startowej.  

Według obecnych danych udostępnionych przez spółka, Miura 5 to dwustopniowa rakieta o wysokości 34 metrów oraz szacunkową masą startową wynoszącą blisko 69 t. Dolny stopień będzie wielokrotnego użytku, a w drugim segmencie znajdzie się pojedynczy silnik przystosowany do działania w próżni.

Starty Miura 1

W październiku 2023 roku firma PLD Space przeprowadziła start swojej rakiety suborbitalnej – Miura 1. Pomimo nie osiągnięcia wcześniejszych założeń próbę uznano za sukces.

Był to pierwszy lot rakiety suborbitalnej przeprowadzony przez PLD Space z Centrum Testowego El Arenosillo w Narodowym Instytucie Technologii Kosmicznej w Huelvie w Hiszpanii, Zgodnie z wcześniejszymi założeniami lot miał trwać ok. 12 minut, a rakieta miała osiągnąć wysokość 80 km nad powierzchnią Ziemi.

Spółka PLD Space została założona w Hiszpanii w 2011 roku.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Bazy na Księżycu – czego mogą nas nauczyć?

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash