openSPACE uruchomione! Dane z prawie 50 lat dostępne za darmo!

Centrum Badań Kosmicznych PAN zdecydowało się na uruchomienie platformy openSPACE, która jest ogromnym źródłem danych zebranych w trakcie 47 lat badań prowadzonych przez instytut.

Wśród udostępnionych danych są m.in. dane satelitarne Ziemi pozyskane przez polskie satelity konstelacji BRITE – Lem oraz Heweliusz. Przy okazji warto dodać, że Centrum Badań Kosmicznych PAN otworzyło także swoje własne obserwatorium w Chile.

Łącznie jest to aż 950 tysięcy stron danych zbieranych przed blisko pięć dekad. Lem oraz Heweliusz to polskie satelity wchodzące w skład konstelacji BRITE, które analizują najjaśniejsze gwiazdy na niebie. W openSPACE są również dane zebrane przez rodzime jonosondy stworzone przez CBK PAN, ktre zebrały pomiary ziemskiej jonosfery – czytamy na portalu.

W repozytoriach, które  są otwarte, a dostęp do nich oferowany jest za darmo  można znaleźć między innymi blisko 400 stron danych grawimetrycznych i klinometrycznych, dane z obserwacji satelitarnych Ziemi, w tym te pozyskane dzięki pierwszym polskim satelitom naukowym konstelacji BRITE — Lem i Heweliusz,  patenty, a także schematy budowy polskiej kosmicznej aparatury naukowej, w tym tej wykonanej na potrzeby satelitów serii BRITE czy pomiary z należącej do Centrum Badań Kosmicznych PAN unikatowej aparatury Laboratorium Czasu i Częstotliwości.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że udostępnione repozytoria zostały oddane za darmo w ręce wszystkich zainteresowanych. Dostęp mogą uzyskiwać pasjonaci kosmosu, amatorzy astronomii, dziennikarzu oraz inni chętni. Warto też zwrócić uwagę na to, że repozytoria można wykorzystać bez opłat nie tylko w celach naukowych, ale także komercyjnych. Zasoby są dostępne pod adresem data.cbkpan.pl. W celu ułatwienia znalezienia konkretnych informacji użytkownicy mają do dyspozycji wyszukiwarkę, która to wspiera wyszukiwanie zaawansowane – powiedział dr hab. inż. Piotr Orleański, dyrektor CBK PAN.

Po trzech latach pracy nad projektem 28 listopada w siedzibie Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN nastąpiło uroczysta inauguracja Obserwatorium Cerro Armazones (OCA). Teleskopy są usytuowane na wysokości aż 2817 metrów nad poziomem morza w miejscu, które może pochwalić się ponad 340 bezchmurnymi nocami w roku i stabilną atmosferą. Obecnie w obserwatorium znajduje się pięć nowoczesnych teleskopów, a docelowo ma ich być sześć.

Warto podkreślić, że Polska jest jednym z dwóch krajów, obok Stanów Zjednoczonych, które mają swoje obserwatorium na terenie pustyni Atakama. Dwa amerykańskie obserwatoria to Cerro Tololo i Las Campanas. Z kolei pozostałych siedem obserwatoriów również zlokalizowana na tym terenie jest zarządzana przez międzynarodowe konsorcja.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Satelita Cheops pomógł odkryć rzadki układ planet

Grafika tytułowa: Scott Graham / Unsplash