W grudniu na niebie zobaczymy m.in. spadające Geminidy

Już w najbliższych dniach miłośnicy astronomicznych obserwacji będą mogli zaobserwować roje meteorytów, a później spadających Ursydów.

Geminidy to meteory, które pochodzą od asteroidy, nie zaś od komety. Będzie można je obserwować między 4 a 17 grudnia, choć największa ich aktywność przypadnie z 13 na 14 grudnia Źródłem Geminidów jest asteroida Phaethon. Jeżeli warunki atmosferyczne będą korzystne to będzie można oczekiwać nawet 120 meteorów na godzinę. Będą one wyłaniały się z gwiazdozbioru Bliźniąt.

Gwiazdozbiór ten widać dwie godziny po zachodzie słońca nad wschodnim horyzontem. Towarzyszy nam przez całą noc, aż do wschodu. Geminidy można więc obserwować na całej południowej części nieba. Tak jak z każdymi meteorami, więcej widać ich w drugiej części nocy, nad ranem, choć nie jest to regułą – powiedział Damian Jabłeka wicedyrektor Planetarium Śląskiego, cytowany przez portal.

Z kolei z gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy wyłonią się Ursydy. Będą one widoczne między 17 a 26 grudnia, ale maksimum aktywności będzie w nocy z 22 na 23 grudnia. Ich źródłem jest kometa 8P/Tuttle. Nie będą tak efektowne jak Geminidy, gdyż będzie ich widocznych około 10 na godzinę.  

Źródło: naukawpolsce.pl

Czytaj też: Teleskop i… – jak amatorsko obserwować niebo?

Grafika tytułowa: insung yoon / Unsplash