Ptak dodo ma szansę powrócić?

Ptak dodo choć wymarł z powodu człowieka, teraz ma szansę ponownie powrócić na Mauritius.  

Ptak dodo był nielotem, który zamieszkiwał wyspę Mauritius w Indiach Zachodnich. Był to duży ptak o wysokości ok 1 metra o masywnym ciele, krótkich skrzydłach i małych nogach. Dodo był niewątpliwie jednym z najbardziej znanych gatunków wymarłych zwierząt.

Amerykańska firma Colossal Biosciences, która specjalizuje się w dziedzinie biotechnologii i inżynierii genetycznej jakiś czas temu ogłosiła plany dotyczące odtworzenia wymarłego gatunku dodo i już pod przewodnictwem profesor Beth Shapiro, dokonał już sekwencjonowania DNA tego wymarłego ptaka.

Teraz doszło do nawiązania współpracy z pozarządową organizacją Mauritian Wildlife Foundation.

Dodo, ptak, który jest ściśle związany z Mauritius, jest niestety również symbolem roli, jaką ludzkość odegrała w jego wyginięciu. Symbolizuje on również nasze wysiłki na rzecz zapobiegania wymieraniu gatunków. Jesteśmy bardzo wdzięczni za technologie Colossal i obietnicę przywrócenia tego kultowego gatunku, wymarłego w lat 80. XVII wieku, do jego rodzimego środowiska – powiedział Vikash Tatayah, dyrektor ds. ochrony przyrody w Mauritian Wildlife Foundation, cytowany przez portal.

Umowa Colossal Biosciences i Mauritian Wildlife Foundation nie ogranicza się jedynie do ptaka dodo. Obie strony chcą ochroną objąć obecnie żyjącego na Mauritisie różowego gołębia. Gatunek jest zagrożony z powodu braku różnorodności genetycznej i szacuje się ich populację na około 500 osobników.

Klony, ale nie tylko dodo

Wcześniej media informowały, że Colossal Biosciences na podstawie istniejących organicznych próbek zamierza odtworzyć materiał genetycznych także innych wymarłych zwierząt takich jak: mamuty czy tygrysy bengalskie. Według brytyjskich mediów pierwsze sklonowane osobniki zwierząt mogą pojawić się ponownie na świecie już w 2028 roku. 

Źródło: wp.pl

Czytaj też: Księżycowy moduł mieszkalny zbuduje Thales Alenia Space

Grafika tytułowa: McGill Library / Unsplash