Colossal Biosciences wskrzeszą wymarłe gatunki?

Już za kilka lat mamut z syberyjskiej tundry, wymarły ptak dodo i tygrys tasmański mogą ponownie pojawić się na świecie za sprawą Colossal Biosciences.

Colossal Biosciences to międzynarodowa sieć laboratoriów, która na podstawie istniejących organicznych próbek zamierza odtworzyć materiał genetycznych wymarłych zwierząt. Zamrożone szczątki mamutów – łącznie z tkanka miękką i owłosieniem znaleziono całkiem w syberyjskiej tundrze. W przypadku tygrysa tasmańskiego i ptaka dodo również są zachowane ich pozostałości.

Stworzona w warunkach in vitro komórka mamuta, mogłaby na przykład zostać umieszczona w macicy azjatyckiego słonia, który ma bardzo zbliżony genom do mamuta. Ostatnie mamuty wymarły zaledwie 4000 lat temu – niewielka populacja tych zwierząt zamieszkiwała wyspę Wrangla na Morzu Arktycznym – czytamy na portalu.

Według brytyjskich mediów pierwsze sklonowane osobniki zwierząt mogą pojawić się ponownie na świecie już w 2028 roku. Droga do ich wskrzeszenia będzie zapewne jeszcze wymagać przekonania opinii publicznej jak i całego środowiska naukowego, że całe przedsięwzięcie jest bezpieczne a przede wszystkim ma sens. Po historii z owieczką Dolly, która była pierwszym ssakiem jakiego sklonowano wiemy, że zwierzęta żyją znacznie krócej i mają poważne problemy ze zdrowiem.

Pozostają jeszcze kwestie etyczne i obawy wielu osób jak daleko może posunąć się nauka, jeśli nie będzie podlegała globalnej kontroli.

Źródło: rmf24.pl

Czytaj też: Polscy naukowcy skonstruowali innowacyjne urządzenie do mierzenia parametrów wody

Grafika tytułowa: Ousa Chea / Unsplash