Młode galaktyki zawierają nieoczekiwane pierwiastki!
Naukowcy za pośrednictwem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dokonali badania chemii odległych galaktyk. Były to pierwsze analizy takich danych.
Astrofizycy przeanalizowali pierwsze wyniki przeglądu CECILIA (Chemical Evolution Constrained using Ionized Lines in Interstellar Aurorae), który wykorzystuje Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) do badania chemii odległych galaktyk. Próbowali ustalić, kiedy i co zawierały młode galaktyki.
Według wstępnych wyników, tzw. „nastoletnie galaktyki”, które powstały około dwóch do trzech miliardów lat po Wielkim Wybuchu, charakteryzują się niezwykle wysoką temperaturą i zawierają nieoczekiwane pierwiastki, takie jak nikiel, które są trudne do zaobserwowania – czytamy na portalu.
Jak podają media, pierwsze z serii badań z przeglądu CECILIA zostały opublikowane w czasopiśmie The Astrophysical Journal Letters.
Staramy się zrozumieć, jak galaktyki rosły i zmieniały się w ciągu 14 miliardów lat kosmicznej historii. Wykorzystując Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, nasz program celuje w nastoletnie galaktyki, które przeżywają trudny okres gwałtownego wzrostu i zmian. Nastolatki często mają doświadczenia, które determinują ich trajektorię wkraczania w dorosłość. W przypadku galaktyk jest podobnie – powiedziała Allison Strom z Northwestern, która kierowała badaniami.
Przegląd CECILIA, który obserwuje widma odległych galaktyk został nazwany na cześć Cecilii Payne-Gaposchkin, jednej z pierwszych kobiet, które uzyskały tytuł doktora astronomii.
W nowym badaniu zespół naukowców wykorzystał własnie Teleskop Webba do obserwacji aż 33 odległych galaktyk w fazie „nastoletniej” przez nieprzerwane 30 godzin w 2022 roku. Następnie połączyli widma 23 z tych galaktyk, aby stworzyć kompleksowy obraz.
Oprócz odkrycia niklu, który był niespodzianką dla naukowców, kolejną okazała się ich temperatura. Na podstawie ich widm, fizycy obliczyli temperaturę tych galaktyk. Okazało się, że w najgorętszych skupiskach młodych galaktyk ich temperatura jest znacznie powyżej średniej co jest kolejnym dowodem na ich unikalną naturę, ponieważ temperatura i skład chemiczny gazu w galaktykach są ściśle ze sobą powiązane.
Źródło: urania.edu.pl
Czytaj też: NASA testuje nowego łazika. Jego celem nie będzie jednak Księżyc!
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash