Drapieżny grzyb zastawia pułapki na swoje ofiary!

Łowieckie zdolności grzyba pod nazwą Arthrobotrys oligospora zadziwiły na tyle naukowców, że podjęli dokładniejsze badania.

Naukowcy przede wszystkim chcieli dowiedzieć się w jaki sposób Arthrobotrys oligospora, który jest jedynym drapieżnym grzybem na świecie, ale jednocześnie najpowszechniej występującym, poluje na swoje ofiary. Wiadomo, że jego ulubioną pożywką są malutkie nicienie Caenorhabditis elegans. Najnowsze badania ukazały się w „PLOS Biology”.

W nowych badaniach zespół naukowców z Tajwanu i USA, kierowany przez biologa molekularnego Hung-Che Lin z Academia Sinica w Tajpej, opisał niektóre strategie wykorzystywane przez grzyba do łapania ofiary. Badania te rzuciły też nieco więcej światła na zmiany molekularne, które umożliwiają mu drapieżny tryb życia – czytamy na portalu.

Pułapki na nicienie

Grzyb ten jest jedyny w swoim rodzaju. Swoje zdolności „włącza” wyłącznie wtedy, gdy wyczuje w pobliżu nicienie.

Gdy Arthrobotrys oligospora wykryje zdobycz, wzrasta replikacja DNA i produkcja rybosomów, co w tym przypadku przypomina trochę mikrobiologiczny odpowiednik rozpoznania i gromadzenia sprzętu w ramach przygotowań do polowania. W kolejnym etapie badacze zaobserwowali wzrost aktywności genów produkujących białka biorące udział w budowie i obsłudze pułapek – czytamy także.

Pułapki działają w rozmaity sposób. Grzyb tworzy ze swoich strzępek strukturę w rodzaju cylindra. Jeśli nicień wpełźnie w pułapkę, grzyb błyskawicznie poprzez strzępki zaczyna pobierać wodę z otoczenia, powiększając swoją objętość. Nicień zwyczajnie zostaje uduszony, a później strzępki oplatają jego ciało trawiąc go.

Na etapie konsumpcji nicienia, naukowcy zaobserwowali wzrost aktywności genów kodujących proteazy – grupę enzymów, które mogą rozkładać wiązania peptydowe białek. U człowieka proteazy wytwarzane są w żołądku, trzustce i jelicie cienkim. Gwałtowny wzrost aktywności genów związanych z proteazami sugeruje, że grzyb wykorzystuje te enzymy do trawienia ofiary – czytamy także.

Gdzie żyje Arthrobotrys oligospora?

Grzyb ten żyje w wielu środowiskach – w górnych warstwach gleby, a także w odchodach zwierząt czy w sadzawkach. Co ciekawe ma ogromne zdolności adaptacyjne do różnorakich środowisk, gdyż występuje praktycznie na całym świecie.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Czerwone wino i ból głowy. Nowe ustalenia naukowców!

Grafika tytułowa: Yassine Khalfalli / Unsplash