Droga Mleczna. Gwiazdy uciekają z naszej galaktyki?

Nasza galaktyka ujawnia co pewien czas kolejną swoją tajemnicę. Tym razem chodzi o gwiazdy, które z jakiś przyczyn urywają się z grawitacyjnej smyczy naszej Drogi Mlecznej.

Astronomowie szczególnie obserwują gwiazdy, które poruszają się znacznie szybciej niż ich sąsiadki. To może sugerować, że mamy do czynienia właśnie z uciekającym obiektem. Naukowcy wstępnie oszacowali, że takich uciekających gwiazd może być nawet 10 milionów.

Ustalenia członków zespołu badawczego pod kierunkiem Mar Carretero Castrillo z Uniwersytetu w Barcelonie zostały niedawno opublikowane w Astronomy and Astrophysics. Celem badaczy było między innymi określenie, jak zachodzi zjawisko ucieczki gwiazd, szczególnie w przypadku masywnych obiektów. Skąd w ogóle biorą się gwiazdy uciekające?

Jednym ze sposobów może być eksplozja gwiazdy tworzącej układ podwójny. Gdy dojdzie do jej wybuchu w formie supernowej, towarzyszka może zostać wystrzelona w przestrzeń niczym z procy. Inny sposób zakłada natomiast zderzenia w obrębie układów podwójnych – czytamy na portalu.

Astronomowie z Hiszpanii przede wszystkim analizowali gwiazdy typu widmowego O i gwiazdy typu Be oraz ich podtypy, a także zwrócili też uwagę na zestaw danych związany z sondą Gaia.

Szacuje się, że takich uciekinierek w naszej galaktyce może być nawet 10 milionów, choć są to bardzo ogólne szacunki. Ich uwagę zwróciły młode, masywne i gorące gwiazdy, ponieważ w przypadku takowych występują zwiększone szanse na eksplozje w formie supernowych, co sprzyja wyrzucaniu gwiazd. Łącznie analizami objęto 417 gwiazd typu widmowego O i 1335 gwiazd typu Be.  Jak się okazało, w tej pierwszej grupie aż 25,4% obiektów, czyli 106 sztuk, było gwiazdami uciekającymi. W drugiej wskaźnik wyniósł natomiast 5,2%, co oznaczało 69 gwiazd – czytamy na portalu.

A ile właściwie jest takich Słońc w Drodze Mlecznej? Szacuje się, że w naszej galaktyce jest od 100 do 400 miliardów gwiazd. Z kolei planet może być od 100 do 200 miliardów.

Źródło: chip.pl

Czytaj też: Korea Południowa wystrzeli w kosmos swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego!

Grafika tytułowa: Alex Eckermann / Unsplash