Niski poziom rzek w Amazonii. Nowe odkrycia archeologów!

Susza w tej części Ameryki Południowej spowodowała, że poziom rzek spadł do rekordowo niskich poziomów. Niedaleko miasta Manaus woda odsłoniła ponad sto prekolumbijskich petroglifów.

Starożytne petroglify odkryto na rzece Rio Negro w miejscu zwanym Ponta das Lajes, która ma obecnie ma najniższy poziom, od kiedy zaczęto prowadzić rejestry 121 lat temu. Jest to również miejsce, w którym rzeka ta wpada do Amazonki.

Na skałach odsłoniętych przez rzeką widać ludzkie twarze, zwierzęta oraz różne symbole geometryczne. Podczas niedawnej wyprawy na miejsce archeolog Carlos Augusto da Silva z Federalnego Uniwersytetu Amazonas naliczył ponad 100 petroglifów. To najwięcej tego typu przykładów sztuki w okolicach rzeki Rio Negro – czytamy na portalu.

W tym samym rejonie znajdowano wcześniej również pradawne artefakty co mogłoby oznaczać, zdaniem archeologów, że w tym miejscu przebywali ludzie około 1000–2000 lat wcześniej.

Oprócz twarzy, przedstawień zwierząt czy różnych symboli archeolodzy znaleźli w okolicy również skałę z dziwnymi rowkami. Według nich mogły one zostać wykonane przez starożytnych myśliwych lub wojowników ostrzących na skale strzały. Rowki mogą wskazywać również, że w tym miejscy wytwarzano kamienne narzędzia – czytamy także.

Na razie badacze nie są w stanie powiedzieć, która prekolumbijska kultura mogła stworzyć petroglify, ani też nie wiedzą, kiedy je wyrzeźbiono. Pomimo faktu, że w tej okolicy znaleziono wiele starożytnych artefaktów to nie jest pewne czy ta sama populacja mogła także wyrzeźbić w skale te wszystkie symbole i twarze.

Teraz naukowcy obawiają się, że to co woda odsłoniła nie przyczyni się do zwiększenia ruchu ludzi w tym miejscu, którzy również chcieliby zobaczyć petroglify.

Najstarsze petroglify pochodzą z okresu neolitu i późnego górnego paleolitu i liczą sobie 10–12 tys. lat. Rzeźbione rysunki znajdowano jak na razie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Ważna rola teleskopu Webba w badaniach intrygującego układu!

Grafika tytułowa: Ivars Utināns / Unsplash