Satelitarna stacja naziemna AGH powstanie w Małopolsce!

Planowane wyniesienie satelity Akademii Górniczo-Hutniczej na niską orbitę okołoziemską jest coraz bliżej. Na terenie Aeroklubu Krakowskiego w Pobiednikach Wielkich powstanie satelitarna stacja naziemna.

Miejscowość, w której ma powstać nowe laboratorium AGH, czyli satelitarna stacja naziemna położona jest w powiecie krakowskim ok. 36 km od Krakowa. Już w styczniu 2022 Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Stowarzyszenie Aeroklub Krakowski zawarły umowę dotyczącą między innymi prowadzenia wspólnej działalności naukowej oraz dydaktycznej, w tym przede wszystkim upowszechniania wiedzy dotyczącej technologii kosmicznych i lotnictwa.

Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, m.in. w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską. Ponadto stacja będzie dla nas bazą techniczną umożliwiającą praktyczną realizację kształcenia studentów w CTK w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych – powiedział prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) AGH, cytowany na portalu.

Stacja naziemna AGH składać się będzie z kompleksu pomieszczeń laboratoryjnych, w których prowadzone będą zajęcia dydaktyczne z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Natomiast system antenowy o średnicy 4,5 metra i wadze około 1900 kilogramów będzie zamknięty w kopule chroniącej przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych.

W satelitarnej stacji naziemnej studenci i pracownicy AGH będą mieli możliwość zbierania oraz przetwarzania różnego rodzaju danych na potrzeby organów administracji publicznej. Warto również dodać, że w laboratorium testowane będą rozwiązania zwiększające niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, a także między satelitami – czytamy także.

Zakłada się również, że w nowym laboratorium AGH będzie także miejscem realizacji przedsięwzięć ukierunkowanych na opracowanie nowych technologii kosmicznych w ramach współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi oraz przemysłem kosmicznym, krajowym i zagranicznym.

Źródło: urania.edu.pl/Aeroklub Krakowski

Czytaj też: Kolizja dwóch lodowych olbrzymów w kosmosie. Co z nich zostało?

Grafika tytułowa: Logan Moreno Gutierrez / Unsplash