Polsko-fińska spółka kosmiczna z umową o współpracę z ESA!

Firma ICEYE została wytypowana przez Europejską Agencję Kosmiczną do pierwszego partnerstwa w ramach programu Civil Security from Space Programme.

Celem tego programu jest zrewolucjonizowanie zarządzania w przypadku występowania klęsk żywiołowych i kryzysów za pomocą urządzeń satelitarnych na orbicie okołoziemskiej. Fińsko-polska spółka ICEYE to światowy lider w zakresie trwałego monitorowania Ziemi za pomocą satelitów radarowych (SAR).

W ramach trzyletniego partnerstwa ICEYE i ESA będą współpracować nad projektem „Disaster Management from Space”, aby opracować kompleksowy pakiet rozwiązań, który ma zagwarantować skuteczne zarządzanie w przypadku katastrof naturalnych. Niezbędna jest do tego usługa obrazowania oparta na flocie satelitów radarowych spółki o polsko-fińskim rodowodzie, która jest wykorzystywana obecnie przez wielu międzynarodowych klientów – czytamy na portalu.

Podmioty, które korzystają z danych SAR od ICEYE uzyskują kluczowe informacje pod kątem podejmowania krytycznych a co za tym idzie pilnych decyzji.

W trakcie podpisywania umowy Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA oraz Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE uznali, że „to nowa era obserwacji i zarządzania kryzysowego z przestrzeni kosmicznej”.

Program Civil Security from Space został zapoczątkowany w listopadzie 2022 roku. Jego celem jest właśnie wspieranie i integracja europejskich kompetencji oraz zasobów w zakresie monitorowania, łagodzenia i rozwiązywania zdarzeń związanych z bezpieczeństwem cywilnym i sytuacjami kryzysowymi.

Program oferuje europejskiemu przemysłowi możliwość maksymalnego wykorzystania potencjału kosmicznego w celu sprostania wyzwaniom we wspomnianym zakresie, promując innowacyjne koncepcje i rozwiązania poprzez współpracę między zainteresowanymi stronami – czytamy także.

Polsko-fińska firma ICEYE

Firma ma polsko-fiński rodowód i oferuje szereg istotnych informacji na potrzeby klientów rządowych i przedsiębiorstw w sektorach takich jak ubezpieczenia, reagowanie na klęski żywiołowe i odbudowa, gospodarka morska, bezpieczeństwo narodowe, pomoc humanitarna i monitorowanie zmian klimatu. W ciągu 5 lat firma rozmieściła na niskiej orbicie okołoziemskiej 27 satelitów, a do końca 2023 roku ICEYE planuje wystrzelić jeszcze cztery dodatkowe satelity SAR.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Stacja Orbital Reef jednak nie powstanie?

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash