Pierścienie Saturna. Naukowcy wiedzą już skąd się wzięły!
Naukowcy z SETI Institute, NASA Ames Research Center, Carl Sagan Center, University of Glasgow i Durham University połączyli siły w celu rozwikłania tajemnicy powstania pierścieni Saturna.
Badacze pracujący w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych doszli do wniosku, że pierścienie mogły powstać zaledwie kilkaset milionów lat temu. Ich zdaniem za mniej więcej tyle lat w przyszłości mogą one zniknąć. Pozostało jeszcze do zbadania jak one powstały. Swoje wyniki badań naukowcy opublikowali w „The Astrophysical Journal”.
Galileusz dojrzał gazowego olbrzyma w 1610 roku. Dziś wiemy, że ma siedem pierścieni i aż 245 księżyców. Naukowcy, aby sprawdzić, jak powstały pierścienie Saturna wykonali około 200 symulacji komputerowych procesów, które mogły do tego doprowadzić.
Przetestowaliśmy hipotezę o niedawnym powstaniu tych pierścieni i okazało się, że dwa zderzające się lodowe księżyce byłyby w stanie dostarczyć w pobliżu Saturna dostatecznie dużo materiału, z którego pierścienie jakie dziś obserwujemy mogłyby się utworzyć – twierdzi współautor pracy, prof. Vincent Eke z Durham University, cytowany przez portal.
Zdaniem naukowców takiego materiału mogła właśnie dostarczyć kolizja dwóch księżyców, o rozmiarach porównywalnych z obecnymi księżycami Dione i Rhea. Ich średnice są odpowiednio porównywalne do 1/3 i blisko 1/2 średnicy naszego Księżyca.
Dzięki symulacjom wyjaśniono też, jak to możliwe, że pierścienie zawierają praktycznie wyłącznie okruchy lodu, podczas gdy nawet lodowe księżyce mają skaliste jądra. Okazuje się jednak, że po zderzeniu materiał lodowy i skalny mógłby rozpraszać się w różny sposób, lód uformował nieco bliżej Saturna bardziej rozproszone pierścienie, a okruchy skalne na nieco wyższych orbitach utworzyły kolejne księżyce – czytamy dalej.
Źródło: rmf24.pl
Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Webba dokonał ciekawej obserwacji sąsiadującego układu!
Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash