Jak przeżyć długi lot w kosmosie? Naukowcy odkryli pewien preparat!
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) i Instytutu Forsyth w Cambridge w stanie Massachusetts opracowali preparat, który zapobiega utracie masy kostnej w trakcie przebywania w kosmosie.
Przy okazji tego odkrycia okazało się, że preparat może także stać się lekiem na częste zwyrodnienie układu mięśniowo-szkieletowego i pomóc w walce z osteoporozą mieszkańcom Ziemi. Naukowcy opisali swoje odkrycie w „Nature Partner Journal”.
Opracowany przez nich związek podawany był myszom na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Testy zdały egzamin – preparat zapobiegł utracie masy kostnej w trakcie przebywania w kosmosie. A to znaczące osiągnięcie, bo zmniejszone obciążenie mechaniczne, spowodowane mikrograwitacją, wpływa na redukcję tej masy w tempie aż 12 razy większym niż na Ziemi – czytamy na portalu.
To, że astronauci po wielomiesięcznych misjach w kosmosie notują utratę masy kostnej, często stając się „nieco” niższymi wiadomo już od wielu lat. Ostatnio na przykładzie kapitana NASA Scott’a Kelly’ego wiemy także, że serce ulega znacznemu skurczeniu się. Teraz eksperci podają, że astronauci na niskiej orbicie okołoziemskiej mogą doświadczyć utraty masy kostnej w tempie 1 proc. miesięcznie. To wszystko powoduje, że planowanie długoletnich lotów kosmicznych stało się ze względów zdrowotnych znacznie trudniejsze.
Jednak badanie naukowców to duże światełko w tunelu, bowiem wystarczy, że astronauci będą stosować cząsteczki NELL-1, które odkrył Kang Ting z Instytutu Forsytha.
Preparat ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kości i utrzymania ich gęstości. Badania wykazały, że miejscowe dostarczanie NELL-1 może regenerować tkanki mięśniowo-szkieletowe, takie jak kości i chrząstki oraz zmniejszyć utratę masy kostnej wywołaną mikrograwitacją – czytamy także.
Prace nad preparatem będą zapewne nadal intensywnie trwały, ponieważ, jego aktywność preparatu to ponad 15 godzin.
Nasze odkrycie jest niezwykle obiecujące dla przyszłości eksploracji kosmosu, szczególnie w przypadku misji obejmujących dłuższe pobyty w warunkach mikrograwitacji – twierdzi na łamach „Nature Partner Journal” Chia Soo, profesor chirurgii ortopedycznej w Szkole Medycznej Davida Geffena w UCLA, cytowany przez portal.
Źródło: rp.pl
Czytaj też: „Życie” na Marsie. Dron Ingenuity pobił rekord wysokości!
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash