„Życie” na Marsie. Dron Ingenuity pobił rekord wysokości!
Łazik Curiosity i mały helikopter Ingenuity na Marsie notują kolejne rekordy. To co wcześniej zakładano okazuje się już nie ważne. Sprzęty pomimo niesprzyjających warunków okazały się bardzo wytrzymałe.
Zakładano, że mały helikopter, który przybył wraz z pojazdem Perseverance na Czerwoną Planetę wykona co najwyżej pięć lotów. Tymczasem dron Ingenuity właśnie zrealizował 59 lot i jednocześnie pobił rekord wysokości. W rzadkiej atmosferze wzniósł się on na 20 m nad powierzchnię Marsa i unosił się 142,59 s. Było to o 2 metry wyżej od poprzedniego rekordu.
Ingenuity okazał się być strzałem w dziesiątkę. Początkowo NASA planowała tylko pięć lotów drona. Ten jednak okazał się być na tyle skuteczny, że odbył już blisko 60 misji. Do tej pory pokonał łączny dystans ponad 13 km w trakcie 106,5 min. spędzonych w powietrzu. Najdłuższy lot w postaci 169,5 min. odbył się w sierpniu tego roku. Natomiast w kwietniu 2023 r. maszyna pokanała najdłuższy dystans – przelatując odległość 704 m. Ostatni lot helikoptera Ingenuity odbył się 16 września i był trzecim po dłuższej przerwie, która trwała kilka miesięcy – czytamy na portalu.
Łazik Curiosity
Pojazd ten już od ponad 11 lat bada powierzchnię Czerwonej Planety. NASA jest na tyle zadowolona z pracy łazika, że wytycza mu coraz trudniejsze zadania. Jednym z celów było dotarcie do niebezpiecznego grzbietu Gediz Vallis w pobliżu ogromnej góry Mount Sharp. Po kilku nieudanych próbach tym razem łazik z sukcesem wykonał swoje zadanie.
Specjaliści mieli spory problem z dostaniem się do tego zbocza. Wytyczenie bezpiecznej trasy zajęło aż trzy lata i plany te musiały być modyfikowane z racji nieudanych prób i przeszkód, które napotykał na własnej drodze łazik Curiosity – czytamy także.
Gediz Vallis jest uważane za niebezpieczne miejsce, ponieważ powstało w wyniku osuwania się skał, które później podlegały wpływowi wiatrów. Naukowcy mają nadzieję, że to właśnie w tym miejscu będzie można szukać dowodów na występowanie na powierzchni Marsa wody.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też: DARPA się spieszy. Powstaną hipersoniczne szybowce do neutralizacji rakiet!
Grafika tytułowa: Pixabay / Pexels