Automatyczna strzykawka z WAT. Pozwala na podanie leku nawet przez odzież

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej opracowali automatyczną strzykawkę przeznaczoną głównie dla służb mundurowych. Ratownik będzie mógł szybko podać lek nawet przez grubą odzież lub mundur.

Jak wyjaśnia WAT automatyczna strzykawka będzie mogła pomóc głównie służbom mundurowym i ratowniczym przy podawaniu leku np. morfiny przebijając się przez odzież. Typowe strzykawki nie są bowiem w stanie przebić się przez obecne mundury czy wojskowe kombinezony. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia na polu walki liczy się czas i praktyczne rozwiązania.

Współtwórca automatycznej strzykawki dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor Centrum Transferu Technologii WAT uważa także, że w przypadku nagłych zdarzeń zakłócających dostawy medykamentów wielu pacjentów może zostać bez potrzebnego leku domięśniowego. W takim wypadku wynalazek z WAT może okazać się niezbędny.

Bartnicki wyjaśnia, że konstrukcja strzykawki jest dostosowana do popularnych ampułek stosowanych na rynku farmaceutycznym. Dodatkowo urządzenie jest wielokrotnego użytku.

Wystarczy wymienić ampułkę z lekiem i igłę lub tylko ampułkę, by strzykawka nadal mogła być stosowana. Daty przydatności leków nie wpłyną na wartość urządzenia. Po upływie terminu ważności ampułki z lekiem wymienia się ją na nową. Samego urządzenia nadal można używać – czytamy na portalu.

W strzykawce zastosowano także zabezpieczenie, które uniemożliwia samoistne uruchomienie się mechanizmu spustowego i niekontrolowane wypłynięcie substancji.

Twórcy patentu z CTT i Instytutu Optoelektroniki WAT przedstawili do wyboru trzy autorskie mechanizmy wyzwalające: kulkowy, przesuwny i obrotowy. Naukowcy opracowali dwie konstrukcje strzykawek. Pierwsza ma sterylną igłę zabezpieczoną dodatkowo przed oddziaływaniem patogenów – w tym przypadku wymienne są niezależnie igła i ampułka z lekiem. W drugiej konstrukcji igła jest integralną częścią ampułki zawierającej lek – tu wymienia się ampułkę z igłą – czytamy także.

Źródło: pap, naukawpolsce.pl, wojskopolskie.pl

Czytaj też: Naukowcy odkryli nowy rodzaj komórek w mózgu

Grafika tytułowa: Raghavendra V. Konkathi / Unsplash