Naukowcy wiedzą, kiedy Słońce zniszczy Ziemię

Słońce podobnie jak inne gwiazdy we Wszechświecie po okresie rozkwitu ulegnie przekształceniu, aby w sposób spektakularny zakończyć swój żywot. Niestety dla Ziemi to również będzie oznaczać koniec.

Jak na warunki jakie panują we Wszechświecie nasze Słońce należy do stosunkowo młodych gwiazd. Według naukowców wraz z jej śmiercią zniszczone zostaną jednak jej najbliższe satelity: Merkury, Wenus i właśnie Ziemia. Nie oznacza to jednak, że już powinniśmy opuścić naszą planetę.

Prawdopodobny scenariusz

Badanie wskazują, że Słońce uformowało się ponad 4,5 mld lat temu. Choć wielkością przypomina nam Księżyc to jednak musimy pamiętać, że jego średnica jest około 109 razy większa od naszej Ziemi.

Zgodnie z przewidywaniami naukowców za ok. 5 mld lat Słońce zacznie umierać, z czym związane będzie przejście w fazę czerwonego olbrzyma. Tracąc cały swój wodór, Słońce będzie się rozszerzać i w ten sposób najpewniej w całości pochłonie dwie najbliższe mu planety. Badacze przeprowadzili symulacje hydrodynamiczne, według których Ziemia nie musi skończyć dokładnie tak samo, jak Merkury i Wenus. Jest to jednak tylko małe pocieszenie, bo nasza planeta i tak będzie już tylko masą spalonych skał – czytamy na portalu.

Zmiany zdaniem naukowców zaczną się znacznie wcześniej niż myślimy. Za około 1 mld lat nasze oceany całkowicie wyparują, a jasność Słońca wzrośnie o 10 procent. Prawdopodobnie końcowego efektu nikt nie doczeka…

Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Webba i Hubble’a łączą siły. Celem jest Księżyc Jowisza

Źródło: komputerswiat.pl

Grafika tytułowa: Braňo / Unslpash