Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z usterką. NASA uspokaja!

Jeden z instrumentów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do obrazowania w podczerwieni ma usterkę. NASA uspokaja i twierdzi, że sam teleskop pozostaje ogólnie w dobrej kondycji.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba był budowany w latach 2007-2021. A od lipca 2022 roku przesyła na Ziemie zdjęcia którymi zachwyca się cały świat nauki. Usterkę NASA odkryła kilka miesięcy temu i od tego czasu bacznie przygląda się temu problemowi.

Usterka w instrumencie MIRI

MIRI służy do obrazowania w średniej podczerwieni i oferuje cztery tryby, z których jeden zaczął szwankować. Usterka objawia się tym, że następuje zmniejszenie ilości przechwytywanego światła.

NASA wyjaśnia, że zmiana ta nie stwarza zagrożenia dla możliwości naukowych MIRI, choć może mieć wpływ na ekspozycję w trakcie przełączania na poszczególne tryby. Ten wadliwy to spektroskopia średniej rozdzielczości (MRS), który jest skalibrowany w celu uzyskania danych w podczerwieni związanych z długościami fal od 5 do 28,5 mikronów. W ten sposób łatwo wykrywać pyły kosmiczne, co pozwala na odnajdywanie m.in. dysków protoplanetarnych, z których następnie powstaną nowe planety. Na poniższym wideo możecie obejrzeć schemat MIRI – czytamy na portalu.

NASA przekazała także, że usterka związana z MIRI nie wpływa na pozostałe instrumenty teleskopu, którymi są kamera bliskiej podczerwieni (NIRCam), spektrograf bliskiej podczerwieni (NIRSpec), rejestrator obrazu bliskiej podczerwieni i spektrograf bezszczelinowy (NIRISS) a także czujnik precyzyjnego naprowadzania (FGS).

Ponadto jeden z innych trybów MIRI, którym jest spektrografia niskiej rozdzielczości, działa bez zarzutu. Obecnie specjaliści badają czwartą możliwość narzędzia, którą jest obrazowanie koronograficzne. Metoda ta służy do wykrywania egzoplanet oraz dysków pyłowych wokół gwiazd. NASA wyjaśnia, że usterka jednego z trybów nie powinna mieć większego wpływu na działanie pozostałych, do których został przygotowany Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – podsumowano w materiale.

Czytaj też: Superksiężyc na niebie w specjalnym kosmicznym duecie

Źródło: geekweek.pl

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash