W Iranie odkryto nowy gatunek tarantuli

Nowo wyodrębniony gatunek pająka odkryty w północno-zachodniej części Iranu naukowcy nazwali złotą tarantulą perską.

Pająki tarantule to grupa dużych, owłosionych pająków z rodziny ptasznikowatych. Są one znane ze swojego imponującego wyglądu i charakterystycznego zachowania. Występują na całym świecie, głównie w obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Ich siedliska to różnorodne środowiska, takie jak lasy deszczowe, pustynie, sawanny i lasy suche.

Naukowcy w Iranie po przebadaniu jednego egzemplarza uznali, że jest on na tyle unikalny i odmienny od znanych dotychczas tarantul, że można mówić o odrębnym gatunku. Swoje odkrycie opisali w recenzowanym czasopiśmie naukowym „ZooKeys”. Z opisu jaki przedstawili wynika, że złota tarantula perska jest charakterystyczna przede wszystkim z „wełnistych, złotych włosków”.

Nowo odkryty pająk jest drugim znanym przedstawicielem tarantul w rejonie śródziemnomorskim. Opisując nowość, autorzy publikacji zwracają uwagę, że jest to również trzeci gatunek tarantuli, występujący w Iranie. Jego odkrycie oznacza natomiast, że znany zakres występowania ptasznikowatych przesuwa się na wschód niemal o 350 km – czytamy na portalu.

Nie jest to jednak pająk, na którego można się natknąć spacerując w stolicy Iranu. Występuje na obszarze gór Zagros, na północnym stoku otoczonym bujną roślinnością i ukrywa się w wydrążonych jamach pod ziemią. Dokładnie w takim środowisku, na stromym zboczu góry, między trawami i niskimi zaroślami, odnaleziono ten egzemplarz, który stał się kluczowym elementem w identyfikacji nowej odmiany.

Odkrycie nowego gatunku tarantuli opisał zajmujący się taksonomią i arachnologią pracujący obecnie na Uniwersytecie w Turku (Finlandia) naukowiec irański, dr Alireza Zamani, oraz kanadyjski arachnolog Rick C. West.

W odkryciu miał też udział miejscowy miłośnik przyrody Mehdi Gavahyan, który sfotografował samca pająka, a zdjęcie wysłał do Zamaniego. Podejrzewając, że może chodzić o taksonomiczną nowość. Zamani poprosił Gavahyana o nawiązanie kontaktu z przyrodnikiem Amirem Hosseinem Aghaeim, wraz z którym udało się ostatecznie schwytać jednego osobnika – samicę, i wysłać go do badań – czytamy także.

Czytaj też: Kiedy i gdzie pojawiły się na Ziemi pierwsze pszczoły?

Źródło: naukawpolsce.pl

Grafika tytułowa: Max Kleinen / Unsplash