Kiedy i gdzie pojawiły się na Ziemi pierwsze pszczoły?

Grupa naukowców z różnych państw pod kierunkiem badaczy z Washington State University w nowych badaniach ustaliła, że pszczoły pojawiły się na Ziemi wcześniej, różnicowały się szybciej i rozprzestrzeniały się na szerszą skalę, niż dotychczas sądzono.

Podczas przeprowadzanych badań naukowcy zbadali ponad 200 różnych gatunków pszczół, które obecnie żyją na Ziemi. Następnie porównali ich cechy z cechami, które zostały zidentyfikowane podczas analizy 185 skamieniałości pszczół, włączając w to także cechy gatunków, które już wyginęły. Dzięki temu powstało szczegółowe badanie, które opisuje, jak ewoluowały pszczoły i jakie modele pokrewieństwa występowały między nimi. W ramach tych badań uzyskano również cenne informacje, które pomagają lepiej zrozumieć, jak te owady były rozpowszechnione na Ziemi w przeszłości.

Opis i rezultaty badań ukazały się piśmie „Current Biology”.

Najistotniejsze są jednak wnioski dotyczące pochodzenia tych niezwykle pożytecznych owadów. Otóż ich korzeni powinniśmy szukać w zachodniej części prehistorycznego superkontynentu – Gondwany. Pojawiły się one we wczesnej kredzie, przy czym wyewoluowały one ponad 120 milionów lat temu od os, zmieniając swoje menu na nektar i pyłek kwiatowy i zaniechawszy trybu życia drapieżników – czytamy na portalu.

Ewolucja pszczół i roślin są ze sobą powiązane

Na początku pszczoły były obecne głównie na południowej półkuli, ale w miarę upływu czasu przemieszczały się stopniowo na północ. Około 65 milionów lat temu, w trzeciorzędzie, miała miejsce kluczowa separacja głównych rodzin pszczół, co zbiegło się z wymieraniem dinozaurów na Ziemi.

Zdaniem naukowców bujna roślinność na półkuli zachodniej była przez długi czas powiązana z długotrwałym zamieszkiwaniem właśnie pszczół na tym terenie. Zarówno w obszarach tropikalnych, jak i w strefach umiarkowanych, rośliny z rodziny różowatych pełnią kluczową rolę jako ważne źródło pożywienia dla pszczół. Przykłady takich roślin to jabłonie, wiśnie, grusze oraz śliwy. Te rośliny stanowią także około jednej czwartej wszystkich kwitnących roślin występujących na naszej planecie.

Jak podkreśliła dr Elizabeth Murray, nowe badania stają się kamieniem milowym dla przyszłych analiz dotyczących ekologicznego znaczenia pszczół. Współcześnie wiele mówi się o potrzebie zadbania o przyszłość tych owadów, która staje się coraz bardziej niepewna. Wspomniane badania mogą nam w tym pomóc, ponieważ pomagają nam lepiej zrozumieć w jaki sposób w przeszłości dostosowywały się one do istniejących nisz ekologicznych – podsumowano w materiale.

Czytaj też: Badacze stworzyli symulację warunków panujących w głębi Ziemi!

Źródło: dzienniknaukowy.pl, Science Times, Washington State University

Grafika tytułowa: Dmitry Grigoriev / Unsplash