Ostatni lot rosyjsko-ukraińskiej rakiety Antares

Na początku sierpnia miał miejsce ostatni lot systemu nośnego Antares w wersji zawierającej rosyjskie oraz ukraińskie części. Celem misji było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zaopatrzenia o łącznej masie 3,7 ton.

Wydarzenie było wyjątkowe z uwagi na fakt, iż był to ostatni w historii lot systemu nośnego Antares w wariancie 230+, który opiera się na rosyjskich oraz ukraińskich komponentach. Misję przygotowała firma Northrop Grumman, która planuje w nadchodzącym roku zastąpić system nośny nowszą wersją, ale w pełni już amerykańską.

Pierwszy stopień systemu był produkowany przez Ukraińskie Państwowe Biuro Konstrukcyjne Jużnoje i zakłady budowy maszyn Jużmasz, a dodatkowo był on napędzany rosyjskimi silnikami RD-181, co skutkowało uzależnieniem prac rozwojowych od wschodnich dostawców. W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Federację Rosyjską na terenach Ukrainy na Rosję zostały nałożone liczne zachodnie sankcje, w tym także dotyczące sektora kosmicznego. Rosja w odpowiedzi wstrzymała sprzedaż silników rakietowych amerykańskim firmom. W związku z tym pojawiła się potrzeba pełnej amerykanizacji systemów nośnych – czytamy na portalu.

Był to ostatni lot rakiety Antares 230+, ale nie oznacza to koniec użytkowania systemów nośnych firmy Northrop Grumman.

W odpowiedzi na ograniczenia w rozwoju rakiety, która korzystała z elementów rosyjskich i ukraińskich, Northrop Grumman nawiązał współpracę z firmą Firefly Aerospace. W efekcie zawartej umowy powstanie nowa wersja rakiety o nazwie Antares 330. Będzie miała pierwszy moduł zbudowany przez firmę Firefly, który będzie wyposażony w siedem silników Miranda. Silniki również zbudowane przez Firefly, będą działały dzięki mieszance paliwa, która składa się z nafty lotniczej (RP-1 kerozyna) i ciekłego tlenu (LOX).

Dzięki ulepszonej wersji Antares 330 będzie w stanie wynieść ładunki o wadze do 10,5 ton. Planuje się, że debiut nowej rakiety Antares 330 odbędzie się w okresie letnim 2025 roku.  

Dodatkowo, Northrop Grumman dogadał się z firmą SpaceX w sprawie wykonania kilku następnych misji statków towarowych Cygnus, które dzieki temu polecą na pokładzie rakiety Falcon 9. Dwudziesta misja zaopatrzeniowa Grummana (NG-20) zaplanowana jest na listopad bieżącego roku – podał także portal.

Czytaj też: Naukowcy odkryli w kosmosie niezwykły obiekt!

Źródło: space24.pl

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash