Misja Artemis II. Astronauci przeszli szkolenia z US Navy!

Astronauci wytypowani do wzięcia udziału w misji Artemis II ćwiczyli z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych.  Do wspólnych manewrów zostały wykorzystane m.in. łodzie, helikoptery, które korzystały z radarów 3D, a nawet okręt wojenny USS John P. Murtha.

Misja Artemis II planowana jest na drugą połowę 2024 r. i będzie trwała 10 dni. W tym czasie czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad jego powierzchnią. Chodzi między innymi o sprawdzanie działania statku Orion. Jest to więc misja, która ma utorować drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Ta z kolei misja ma wystartować rok później, czyli w 2025 r.

W skład załogi misji Artemis II wchodzą astronauci Christina Hammock Koch (specjalista misji), Victor Glover (pilot), Reid Wiseman (dowódca) oraz Jeremy Hansen z Kanady (również specjalista), dla którego będzie to pierwsza podróż w przestrzeń kosmiczną. Co ciekawe, zarówno dowódca misji – Reid Wiseman, jak i Victor Glover są kapitanami marynarki wojennej. Glover będzie także pierwszym czarnoskórym astronautą, który opuści niską orbitę okołoziemską, Christina Hammock Koch zostanie pierwszą kobietą, która tego dokona, a Christian Hansen pierwszym nieamerykańskim astronautą z tym samym osiągnięciem – czytamy na portalu.

W programie Artemis istnieje także inicjatywa zwana Artemis Accords, która jest porozumieniem między różnymi krajowymi agencjami kosmicznymi. To porozumienie ma na celu ustalenie wspólnych, ogólnie obowiązujących cywilnych zasad oraz modelu współpracy międzynarodowej w przestrzeni kosmicznej, szczególnie w kontekście eksploracji Księżyca, a w przyszłości także Marsa. Artemis Accords odwołuje się do Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 r., który obecnie ma 112 państw sygnatariuszy, oraz innych konwencji ONZ.

Blisko 30 krajów, w tym Polska, podpisało to porozumienie. W ostatnich tygodniach nastąpiło rozszerzenie liczby ważnych członków tego międzynarodowego porozumienia, włączając w to Argentynę i Indie. To oznacza, że te kraje zobowiązały się do współpracy i przestrzegania ustalonych zasad podczas przyszłych misji kosmicznych, co ma na celu umożliwienie bezpiecznej i skutecznej eksploracji kosmosu dla dobra całej ludzkości.

Czytaj też: Ostatni lot rosyjsko-ukraińskiej rakiety Antares

Źródło: NASA /Space.com /Space24.pl

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash