Przenośny ultrasonograf a profilaktyka raka piersi

Badacze z Massachusetts Institute of Technology zaprojektowali mobilne urządzenie ultrasonograficzne, które może pozwolić na wykrywanie guzów jeszcze we wczesnych stadiach.

Jak podkreślają badacze, szczególnie korzystne mogłoby być stosowanie takiego rozwiązania pomiędzy rutynowymi mammografiami u pacjentek z wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Szczegóły projektu

Przenośny ultrasonograf to rodzaj elastycznej nakładki, którą można przymocować do stanika. Dzięki temu kobieta, która go nosi, może przesuwać urządzenie i obrazować tkankę piersi pod różnymi kątami. Badania naukowe dowiodły, że można uzyskać obrazy ultrasonograficzne o podobnej jakości do tych wykonywanych w ośrodkach medycznego obrazowania za pomocą tradycyjnych sond ultrasonograficznych.

Nowatorskie zastosowanie nowego materiału piezoelektrycznego umożliwiło zmniejszenie rozmiaru urządzenia. W jego konstrukcji wykorzystano elastyczny element, który został wydrukowany w 3D i posiada otwory przypominające plaster miodu. Całą konstrukcję można łatwo przymocować do biustonosza za pomocą magnesów. Biustonosz ma odpowiednie otwory, które pozwalają na bezpośredni kontakt ultrasonografu ze skórą. Dzięki temu, ultrasonograf można ustawić w sześciu różnych pozycjach, umożliwiając obrazowanie całej piersi. Co najważniejsze, obsługa tego urządzenia jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Zmieniliśmy format technologii ultradźwiękowej, aby można było jej używać w domu. Ultrasonograf jest przenośny i łatwy w użyciu oraz zapewnia przyjazne dla użytkownika monitorowanie tkanki piersi w czasie rzeczywistym – powiedział Canan Dagdeviren, profesor nadzwyczajna w Media Lab MIT i starszy autor badania.

Jak podano w piśmie „Science Advances”, aby obejrzeć obrazy z nowego USG badacze stosują na razie typową, dużą aparaturę USG, jednak pracują nad miniaturowym systemem obrazowania o rozmiarach smartfonu.

Oceną uzyskanych obrazów ma się w przyszłości zająć sztuczna inteligencja, porównująca dane z kolejnych badań wykonanych w niewielkich odstępach czasu. Autorzy pracują nad zastosowaniem podobnej technologii do badania także innych części ciała – podsumowano.

Czytaj też: Nanotechnologia w walce ze ślepotą?

Źródło: termedia.pl

Grafika tytułowa: Angiola Harry / Unsplash