Nowe ogniwa opracowane w Japonii?

Badacze z japońskiego Uniwersytetu Tohuku w czasopiśmie Advanced Science opublikowali wyniki swoich badań nad nietypowym rodzajem baterii, której jednym z głównych składników jest – wapń.

Wapń znajduje się m.in. w skałach węglanowych, takich jak wapienie, w postaci kryształów kalcytu i aragonitu (CaCO3). W Polsce posiadamy znaczne złoża wapieni. Na razie oczywiście nie ma mowy o ewentualnej ich masowej eksploatacji w celu pozyskania tego cennego pierwiastka. Niemniej jednak warto przyjrzeć się innowacji, którą niedawno próbowano stworzyć w Japonii.

Eksperymenty z Japonii

Badacze przeprowadzili eksperymenty na katodzie zbudowanej z siarczku miedzi i sprawdzili, jakie właściwości elektrochemiczne posiada w kombinacji z jonami wapnia. Okazało się, że siarczkowy materiał doskonale spisuje się w akumulatorze. Elektrolitem w urządzeniu był związek zawierający m.in. wapń i węgiel.

Wyniki eksperymentu były obiecujące, ponieważ bateria była w stanie działać przez ponad 500 cykli ładowania i rozładowywania. Choć nie są to wyniki rewelacyjne, to naukowcy udowodnili, że technologia akumulatorów wapniowych ma potencjał i czeka na dalszy rozwój.

Jeszcze długa droga stoi przed komercjalizacją tego rozwiązania, ale istnieje nadzieja na wykorzystanie tych akumulatorów w przyszłości. Czy zostaną one użyte w samochodach elektrycznych czy w domowej elektronice, zależeć będzie od wyników kolejnych badań. Japońscy naukowcy pokazali, że warto kontynuować prace nad tą technologią, aby w pełni wykorzystać jej zalety.

Czytaj też: Drukarka atramentowa czy laserowa – którą wybrać?

Źródło: chip.pl

Grafika tytułowa: Roberto Sorin / Unsplash