Niesamowite kosmiczne zjawisko zarejestrowane!

Europejskie Obserwatorium Południowe ogłosiło, że zespół naukowców, korzystający z danych uzyskanych z sieci radioteleskopów ALMA, odkrył interesujące zjawisko w jednym z układów planetarnych. Badacze zauważyli, że na tej samej orbicie co jedna z planet, mogą znajdować się inne obiekty, takie jak planetoidy lub nawet druga planeta. Zjawisko to jest przykładem planet współorbitalnych, znanych również jako trojańczyki, które współdzielą orbitę z głównym ciałem niebieskim w układzie gwiezdnym.

Trojańczyki są dobrze znane w naszym Układzie Słonecznym, gdzie najbardziej popularne są planetoidy trojańskie Jowisza. Astronomowie, zainspirowani tym odkryciem, postanowili zbadać, czy podobne zjawisko może występować również w innych układach planetarnych. Nowe obserwacje w tej dziedzinie zostały zaprezentowane przez Olgę Balsalobre-Ruzę, studentkę z Centre for Astrobiology w Madrycie, która była autorką publikacji dotyczącej odkrycia.

Wyniki badań sugerują także możliwość, że w tym miejscu może formować się druga planeta, albo że obiekt ten jest pozostałością po już uformowanej planecie. Obecnie nie jest możliwe szybkie potwierdzenie tych teorii, ponieważ badacze będą musieli poczekać do 2026 roku, by ALMA mogła zbadać, czy planeta PDS 70 b oraz jej towarzyszący obłok szczątków poruszają się wspólnie wokół swojej gwiazdy.

Sieć ALMA, działająca na płaskowyżu Chajnantor w Chile, to projekt międzynarodowy, w ramach którego współpracują naukowcy z Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Europejskie Obserwatorium Południowe, będące częścią tego przedsięwzięcia, reprezentuje także Polskę, a rozwój technologii radioteleskopowych ALMA umożliwi dokładniejsze badania takich zjawisk w przyszłości, planowane na 2030 rok.

Czytaj też: Kosmiczne wydatki na kosmiczne wojsko

Źródło: Space24.pl/pap

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash