Nowy brytyjski dron będzie latał nawet rok!

Brytyjski dron PHASA-35 przeszedł pomyślny 24-godzinny lot. Ostateczna wersja tego nowego latającego pojazdu nie będzie musiała lądować nawet przez cały rok.

Filmy czy książki z kategorii Science Fiction wielokrotnie pokazywały nam to co niebawem rzeczywiście mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Propozycja brytyjskich inżynierów BAE Systems jest właśnie takim projektem.

Jak podaje BAE Systems w swoim komunikacie w ciągu 24 godzin PHASA-35 wzniósł się na wysokość ponad 66 000 stóp, docierając do stratosfery. Pomyślnie zakończona próba pozwoliła inżynierom ocenić działanie eksperymentalnego drona zasilanego energią słoneczną w zewnętrznych rejonach atmosfery naszej planety.

Lot ten stanowi ważny kamień milowy w rozwoju PHASA-35, który rozpoczął się w 2018 roku. Zaprojektowany przez spółkę zależną BAE Systems, firmę Prismatic Ltd, do działania poza warunkami atmosferycznymi i konwencjonalnym ruchem lotniczym, może zapewnić trwałą i stabilną platformę do różnych zastosowań, w tym wywiad, obserwacja i rozpoznanie, a także ochrona – czytamy na stronie internetowej BAE Systems.

Projekt ten ma również potencjał do wykorzystania go w dostarczaniu sieci komunikacyjnych, w tym 4G i 5G, i może być wykorzystywany w szerokim zakresie zastosowań.

PHASA-35 ma 35-metrową rozpiętość skrzydeł i przenosi 15-kilogramowy ładunek. Wykorzystuje także szereg wiodących na świecie technologii, w tym zaawansowane kompozyty, zarządzanie energią, ogniwa słoneczne i panele fotowoltaiczne, aby dostarczać energię w ciągu dnia, która jest magazynowana po to, by utrzymać jego lot przez noc.

PHASA-35 jest określany przez producenta jako High Altitude Pseudo Satellite (HAPS), czyli coś pomiędzy klasycznym dronem a satelitą. Eksperci uważają, że kategoria tych sprzętów potocznie nazywanych “pseudosatelitami” zrewolucjonizuje branżę lotniczą, a nawet kosmiczną. HAPS mogą pozostawać w górnych warstwach atmosfery przez tygodnie, a nawet miesiące. Zgodnie z ustaleniami BAE Systems, PHASA-35 nie będzie musiał lądować przez cały rok – -czytamy na portalu Focus.pl.

O przeznaczeniu nowego drona świadczy między innymi to, gdzie był testowany i kto sponsorował tę próbę. Lot PHASA-35 odbyły się bowiem w Spaceport America w Nowym Meksyku na poligonie rakietowym White Sands. Próba była sponsorowana przez Centrum Techniczne Dowództwa Obrony Kosmicznej i Przeciwrakietowej Armii Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Oto nowy izotop najrzadszego pierwiastka na Ziemi!

Źródło: BAE Systems, Focus.pl

Grafika tytułowa: Ian Baldwin / Unsplash