Materiał o niezwykłych właściwościach powstał w Amsterdamie!

Naukowcy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu w Amsterdamie znaleźli sposób na zaprojektowanie materiałów, które charakteryzują się zarówno sztywnością, jak i dobrze pochłaniają wibracje. Do tego są lekkie.

Są konstrukcje, które wymagają użycia metariałów o określonych właściwościach, które z pozoru się wykluczają. Jeżeli bowiem coś okazuje się sztywne, to jest również twarde i co gorsza, źle pochłania wibracje. Z kolei jeżeli coś jest miękkie i neutralizuje wibracje to ma małą sztywność i odporność na nacisk.

Szerokie zastosowanie nowego materiału

Metariały, które są zarówno sztywne, jak i dobrze pochłaniają wibracje z pewnością mogłyby znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zespół naukowców z Amsterdamu znalazł sposób na zaprojektowanie materiałów, które charakteryzują się zarówno sztywnością, jak i dobrze pochłania wibracje. Do tego są lekkie. Badania zostały opisane w magazynie „Advanced Materials”.

Odkryliśmy, że trik polega na użyciu materiałów, które się wyginają, np. jak cienka blacha. Konstrukcje wykonane z takich pofałdowanych blach, połączone w przemyślny sposób, stają się świetnymi pochłaniaczami drgań, ale jednocześnie zachowują dużą sztywność materiału, z którego są wykonane. Co więcej, arkusze nie muszą być bardzo grube, dzięki czemu materiał może być stosunkowo lekki – powiedział główny autor publikacji David Dykstra, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Po zbadaniu okazało się, że wszystkie materiały wykazują specyficzną kombinację sztywności i zdolności do pochłaniania wibracji.

Nowe materiały laboratoryjne mają bardzo szeroki zakres potencjalnych zastosowań na przykład: w budownictwie, motoryzacji czy lotnictwie. A jeżeli użyjemy nowe materiały w mniejszej skali to także w mikroskopach lub nanolitografii.

Ludzie lubią budować rzeczy – małe i duże – i prawie zawsze chcemy, aby te konstrukcje były lekkie. Jeśli można to zrobić z materiałów, które są zarówno sztywne, jak i dobrze amortyzujące, wiele istniejących projektów może zostać ulepszone i możliwe stanie się stworzenie nowych projektów. Możliwości zastosowań są naprawdę nieograniczone –podsumował Dykstra.

Źródło: PAP

Źródło grafiki tytułowej: Lucas Vasques / Unsplash