Oto barwniki, które można śledzić!

Na Uniwersytecie Jagiellońskim naukowcy opracowali specjalne barwniki, które można „przyczepić” do substancji, którą chcemy śledzić w organizmie.

Są to substancje, które pod wpływem światła o konkretnej długości fali same zaczynają emitować światło. To powoduje, że łatwo je obserwować w różnych środowiskach. Badacze z Krakowa opracowali więc barwniki, które można łatwo i celnie „przyczepić” do określonej innej substancji, którą chcemy śledzić.

Żeby odpowiednio „przyczepić” barwnik, konieczna jest reakcja chemiczna. Do tej pory najczęściej decydowano się na wiązania amidowe, przypominające te, które występują w białkach – tłumaczy dr Przemysław Szafrański, który stał na czele zespołu naukowców, w skład którego wchodzą dr Patryk Kasza i prof. dr hab. Marek Cegła z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr inż. Joanna Fedorowicz i prof. dr hab. Jarosław Sączewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany przez forsal.pl

Jak tłumaczył Szafrański problemem w tym przypadku jest jednak to, że takie wiązania są powszechne w organizmie czy w wielu substancjach, które chcemy zbadać. W efekcie może barwnik przyczepić się do czegoś innego i można otrzymać błędne wyniki.

Polscy naukowcy postanowili więc znaleźć rozwiązanie i sięgnęli po chemię wykorzystującą reakcje bioortogonalne. Są to reakcje nie występujące w organizmach żywych. To spowodowało, że po wprowadzeniu ich do organizmu one nie „zgubią” się łącząc się na przykład z niewłaściwymi substancjami.

Źródło forsal.pl

Grafika tytułowa: Fernando Zhiminaicela / Pixabay