Nowy sposób na przewidywanie trzęsień ziemi?

Pod kierunkiem badaczy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, międzynarodowy zespół naukowców opublikował nowe badania w prestiżowym czasopiśmie „Journal of Atmospheric and Solar-Terrestrial Physics”. Naukowcy odkryli zaskakującą korelację między trzęsieniami ziemi a promieniowaniem kosmicznym, co może stanowić istotny krok w kierunku lepszego przewidywania sejsmicznych kataklizmów.

Badanie sugeruje, że płynne jądro Ziemi, w którym krążą prądy wirowe generujące pole magnetyczne naszej planety, wpływa na odchylanie torów cząstek pierwotnego promieniowania kosmicznego. Okazuje się, że zmiany w natężeniu promieniowania mogą być związane z okresem aktywności sejsmicznej, co potencjalnie pozwala na przewidywanie trzęsień ziemi z kilkunastodniowym wyprzedzeniem.

Niestety, korelacja ta nie jest zauważalna w analizach lokalnych. Zmiany natężenia promieniowania kosmicznego mogą odnosić się do globalnych procesów zachodzących na Ziemi jako całości, co stawia nowe wyzwania badawcze przed naukowcami poszukującymi lokalnych wskaźników sejsmicznego ryzyka.

Jednym z najbardziej zagadkowych odkryć jest długookresowa cykliczność obserwowanej korelacji, która zdaniem naukowców może mieć szerokie konsekwencje dla zrozumienia mechanizmów geofizycznych naszej planety. To zjawisko, niespodziewane i trudne do jednoznacznej interpretacji, otwiera nowe kierunki badań w dziedzinie geofizyki i kosmofizyki.

Źródło: rmf24.pl, Mat. Pras. IFJ PAN.

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash