Acer Predator Orion 5000 – gotowiec na sterydach
Jeżeli szukasz, jednego z najbardziej wydajnych komputerów, to możliwe, że właśnie go znalazłeś!
Komputery typu Desktop PC przeżywają drugą młodość. Po wielu latach królowania na biurkach graczy, niespodziewanie pojawiły się gamingowe laptopy. Stawały się coraz potężniejsze i coraz tańsze, aż w pewnym momencie ich moc obliczeniowa prawie dorównała desktopom i zaczęły powoli, ale skutecznie rozpychać się łokciami w naszych domach. Mimo tego, że laptopy zajmują mniej miejsca i są mobilne, to te duże, stacjonarne “skrzynie” oferują wciąż dużo większą wydajność, atrakcyjny design i możliwość stworzenia topowego setupu gamingowego z oddzielną klawiaturą, myszą i monitorem dla graczy. A taki widok jest w stanie wywołać dużo radości.
Gamingowy look
Acer Predator Orion 5000 to sporych rozmiarów komputer typu Desktop PC o wymiarach 485x219x505 mm. Jest to tak zwany gotowiec, który jest w ofercie producenta, jako jeden z wielu dostępnych konfiguracji. Obudowa częściowo została wykonana z czarnej, matowej stali, a pozostała część z przezroczystego tworzywa, które doskonale imituje szklaną szybę. Dzięki temu okienku mamy możliwość podziwiania tego, co skrywa Orion, a jest co oglądać. Na przednim panelu widoczne jest podświetlane logo Predatora, a tuż pod nim dwa wielkie wentylatory. Zaglądając do środka od lewej strony widzimy całe wnętrze w kolorowym podświetleniu LED, które pulsuje na zmianę różnymi kolorami. Efekty świetlne wyglądają super, dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić komputer na biurku, zamiast pod. Konstrukcja jest beznarzędziowa i w każdej chwili mamy dostęp do wnętrza komputera.
Uzbrojony po zęby
Podczas, gdy w laptopach często narzekamy na małą liczbę różnych portów i gniazd, to w Orionie 5000 ich nie brakuje. Jest tu wszystko i w dużej ilości. Te najłatwiej dostępne znajdują się na górnej obudowie tak, żebyśmy mieli szybki dostęp do podłączenia np. słuchawek do ładowania, dysku przenośnego lub pamięci podręcznej. Są tam trzy porty USB-A, jeden USB-C, gniazdo słuchawkowe i gniazdo do mikrofonu. Na tylnej ścianie znajduje się pięć portów USB-A, jeden USB-C, gniazda w karcie dźwiękowej do głośnika i do mikrofonu, oraz liczne porty HDMI i Display Port w karcie graficznej.
Przeczytaj też: Acer Predator XB253QGX – test monitora dla graczy | CoNowego.pl
Pod maską… piekło
Gamingowa konfiguracja jest dość trudna do określenia, bo najnowsze gry może i wystartują na wolniejszych komponentach, ale to tak jakby porównać Skodę do Ferrari. Oba są samochodami, ale w Ferrari jeździmy szybciej, bardziej komfortowo, a inni nam zazdroszczą. Podobnie jest z Acer Predator Orion 5000, który jest topowym flagowcem, jeżeli chodzi o gotowe desktopy. Na jego pokładzie znajdziemy procesor Intel Core i7-12700 dwunastej generacji z 12 rdzeniami i 20 wątkami, pracujący w zakresie od 2.10-4.80 GHz, bez żadnych kompromisów. Razem z 32 GB pamięci RAM DIMM DDR5 taktowanej 4400MHz zapewnia absolutnie gigantyczny zapas mocy do tego, żeby zapuścić na nim dowolną, najnowszą grę na najwyższej rozdzielczości i na najwyższych ustawieniach graficznych.
RTX na wypasie
No właśnie, bo za grafikę odpowiada karta NVIDIA GeForce RTX 3080 (10240 MB GDDR6X), w której zastosowano najnowszą platformę RTX z architekturą NVIDIA Ampere. Wyposażono ją w dedykowane rdzenie RT odpowiadające za Ray Tracing oraz rdzenie Tensor na potrzeby przetwarzania sztucznej inteligencji. Wykorzystując technologię głębokiego, maszynowego uczenia się – DLSS (Deep Learning Super Sampling), procesor graficzny zwiększa częstotliwość generowania klatek przy zachowaniu pięknych, ostrych obrazów w grach. Efekty możecie podziwiać w Cyberpunku, a jeszcze lepiej w Stray. Jest to przygodówka, w której jesteście kotem, eksplorującym ogromne miasto, wypełnione neonami, blaskiem księżyca, świateł latarni, a także dynamicznymi odbiciami w mokrej nawierzchni czy błyszczących szybach sklepowych witryn. Tę grę warto kupić tylko dlatego, żeby przetestować możliwości takiej karty graficznej, ale jestem pewien, że zakupu nie będziecie żałować.
Technologie wsparcia
Wszelkie turnieje dla graczy nie wybaczają błędów, tam najmniejsza pomyłka, ułamek sekundy może kosztować utratę prowadzenia, a w rezultacie przegraną walkę. Dlatego producent zaimplementował tu technologię NVIDIA Reflex, czyli najbardziej rewolucyjny zestaw technik GPU, który mierzy i obniża opóźnienie systemowe w grach turniejowych. Jest to opóźnienie, które jest mierzone od momentu kliknięcia myszką do wyświetlenia efektu na ekranie. No ale nie jest to przecież tajemnicą, że bardziej wydajna karta graficzna ma większą płynność i wyższą częstotliwość generowania klatek. Wszystko to sprawia, że gracze zyskują przewagę, a tym samym szanse na zwycięstwo.
Przeczytaj też: ACER Predator Helios 300 – wydajna „siedemnastka” dla graczy! | CoNowego.pl
Imponująca pojemność
Najlepszy wyniki buduje się naturalnie całym komputerem, dlatego trzeba pamiętać, że szybkie dyski zapewniają szybkie czytanie, wczytywanie i płynniejszą rozgrywkę. W testowanym modelu Acer Predator Orion 5000 zmieściły się bez problemu dwa szybkie dyski SSD PCIe o łącznej pojemności 2TB oraz dysk twardy HDD SATA 7200 obr. także o pojemności 2TB. Maksymalnie pamięć można rozbudować do 2x3TB HDD SATA3, jakby ktoś bardzo chciał.
Ciepło, chłodniej, zimno
Wydajne komputery produkują tony ciepła, dlatego dobrze skalibrowany system chłodzenia jest na wagę złota. W tym modelu zastosowano wentylatory Predator FrostBlade™ 2.0 z podświetleniem ARGB, który bez problemu radzi sobie nawet przy dużych obciążeniach i sprawia, że temperatury pozostają na niskim poziomie, a liczba klatek na ekranie nie spada. Dodatkowo każdy wentylator posiada osiem diod LED i wykorzystuje konstrukcję o ciśnieniu statycznym, aby zoptymalizować przepływ powietrza przy jednoczesnym zmniejszeniu drgań i hałasu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych, uszczelnionych łożysk karabinowych oraz innowacyjnej konstrukcji lotek z zakończeniami w kształcie łuku. Wszystkie te duże i małe detale mają ogromne znaczenie i sprawiają, że komputer nie grzeje się i nie wpada w drgania nawet przy wyższych obrotach.
Włącz światła
Podświetlanie komputera jest przy pierwszym uruchomieniu domyślne, jednak przy pomocy programu PredatorSense™, mamy możliwość personalizacji światełek LED nie tylko na klawiaturze, myszce i słuchawkach, ale na wszystkich elementach ORION-a 5000, które znajdują się na jego obudowie i w środku. Do dyspozycji mamy 16,7 mln kolorów, a jeżeli chodzi o podświetlane komponenty to znajdziemy je na: przednich wentylatorach, na tylnym, na płycie głównej, na wentylatorze od procesora, na przycisku zasilania i na logo z przodu komputera. PredatorSense™ to także aplikacja do sterowania całym urządzeniem, możemy w niej kierować prędkością obrotów wentylatorów, monitorować temperaturę procesora i karty graficznej.
Podsumujmy
Acer Predator Orion 5000 to komputer gamingowy z prawdziwego zdarzenia, który w tej konfiguracji posiada znaczny zapas mocy. Wszystkie nowe gry, które na nim ogrywałem radziły sobie rewelacyjnie, bez najmniejszego zająknięcia, opóźnienia czy spowolnienia. Szczególnie te, które wykorzystywały Ray Tracing, zrobiły na mnie największe wrażenie. Predator Orion 5000 został wyposażony w najwyższej klasy podzespoły, które gwarantują wielką wydajność i dodatkowo są wspierane nowymi technologiami. Zaimponował mi szczególnie system chłodzenia i podświetlenia, które świetnie razem współpracowały. Życzę takiego komputera, każdemu graczowi.
Specyfikacja Acer Predator Orion 5000
- Procesor: Intel Core i7-12700 (12 rdzeni, 20 wątków, 2.10-4.80 GHz, 25 MB cache)
- Chipset: Intel H670
- Pamięć RAM: 32 GB (DIMM DDR5, 4400MHz)
- Liczba gniazd pamięci (ogółem / wolne): 4/2
- Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3080
- Wielkość pamięci karty graficznej: 10240 MB GDDR6X (pamięć własna)
- Dysk SSD PCIe: 2048 GB (2 x 1024 GB)
- Dysk HDD SATA 7200 obr.: 2000 GB
- Dźwięk: Zintegrowana karta dźwiękowa
- Łączność: Wi-Fi 6E
- LAN 10/100/1000 Mbps: Bluetooth
- Złącza – panel tylny
- USB 2.0 – 4 szt.
- USB 3.2 Gen. 2 – 1 szt.
- USB Type-C – 1 szt.
- Wejście/wyjścia audio – 3 szt.
- RJ-45 (LAN) – 1 szt.
- HDMI (karta graficzna) – 1 szt.
- Display Port (karta graficzna) – 3 szt.
- AC-in (wejście zasilania) – 1 szt.
- Złącza – panel górny
- USB 3.2 Gen. 1 – 3 szt.
- USB Type-C – 1 szt.
- Wejście mikrofonowe – 1 szt.
- Wyjście słuchawkowe/głośnikowe – 1 szt.
- Porty wewnętrzne (wolne)
- PCI-e x16 – 1 szt.
- SATA III – 3 szt.
- Kieszeń wewnętrzna 3,5″/2,5″ – 1 szt.
- Kieszeń wewnętrzna 2,5″ – 2 szt.
- Zasilacz: 800 W
- Wymiary: 485x219x505 mm
- Cena: 12999zł