Słuchawki Teufel REAL BLUE TWS 2 – Diabeł tkwi w szczegółach

Czy słuchawki z małej, niemieckiej manufaktury mogą konkurować z takimi koncernami jak Sennheiser, Sony, Jabra, Huawei czy Apple?

Teufel (z niem. Diabeł) została założona w Berlinie w 1979 roku. Firma zajmuje się produkcją produktów audio, takich jak słuchawki, głośniki, systemy Hi-Fi i zestawy kina domowego. Przez lata doskonaliła nie tylko swoje produkty, ale i model biznesowy. Ostatecznie, żeby zaoferować konsumentom wysokiej klasy urządzenia w niższej od konkurencji cenie, Teufel zdecydował się na sprzedaż bezpośrednią. Oznacza to tyle, że produktów tej firmy nie kupimy w sklepach z elektroniką, ani wielkich sieciach handlowych, bowiem są one dostępne tylko w firmowych sklepach i przez stronę internetową producenta teufelaudio.pl. Tym prostym sposobem słuchawki z niedużej fabryki, mogą konkurować z całym światem.

Etui

REAL BLUE TWS 2 to druga odsłona słuchawek dokanałowych marki Teufel. Dwie małe pchełki umieszczono w z pozoru masywnym, ale lekkim etui ładującym. Rozmiar etui jest dość standardowy i bez problemu mieści się w ciasnych kieszeniach spodni. Na wieczku wygrawerowano duże logo producenta, natomiast z przodu znajdują się trzy diody informujące o parowaniu i stopniu naładowania słuchawek. Port ładowania USB-C znajduje się na pleckach. Pudełeczko wykonano z matowego tworzywa sztucznego, które jest estetyczne, miłe w dotyku i sprawia wrażenie solidnego.

Przeczytaj też: Sony LinkBuds S – eko słuchawki z plastikowych butelek | CoNowego.pl

Słuchawki

Dwie słuchawki spoczywają w etui, w wyprofilowanych kieszeniach magnetycznych i są idealnie ułożone w taki sposób, który jest najbardziej intuicyjny, dzięki temu łatwo wyjmuje się je z etui i umieszcza w kanałach uszu. Na każdej słuchawce znajdują się po trzy mikrofony oraz czujnik zbliżeniowy, który wykrywa moment wyjęcia słuchawek z uszu i natychmiast zatrzymuje odtwarzanie muzyki. Konstrukcja samych słuchawek jest nieco masywna, ale to akurat jest ich zaletą, bo po pierwsze łatwo jest je chwytać palcami i dopasować do ucha, a po drugie producent zamieścił w nich dużo większe przetworniki niż konkurencja.

Sterowanie

Na zewnętrznej obudowie zastosowano płytki dotykowe, przy pomocy których steruje się słuchawkami. Pojedyncze stuknięcie w prawą pogłaśnia muzykę, a stuknięcie w lewą przycisza ją. Przytrzymanie palca dłużej na prawej uruchamia asystenta głosowego ze smartfona, natomiast na lewej służy do przełączenia trybu ANC, Ambient i zwykłego. Tapnięcie dwukrotne robi pauzę w odtwarzaniu, a trzykrotne przewija utwór do przodu. Czujniki dotykowe nie są nazbyt wyczulone i chwytanie słuchawek w celu poprawienia ich ułożenia w uszach nie powoduje przypadkowego przełączania utworu lub zmiany głośności.

Przeczytaj też:

Przeczytaj też: Hama Spirit Pure – dokanałowe słuchawki true wireless | CoNowego.pl

Trzy tryby słuchania

Słuchawki Teufel REAL BLUE TWS 2 mają trzy możliwe tryby pracy. Pierwszy to naturalny z pasywną redukcją szumów, czyli standardowe odtwarzanie muzyki z tłumieniem odgłosów z otoczenia, dzięki zamkniętej konstrukcji słuchawek i dzięki szczelnym silikonowym gumeczkom. Drugi to aktywna redukcja szumów, czyli elektroniczny system redukcji ANC, który zamienia nieprzyjemny szum silników samolotowych albo jednostajny i męczący dźwięk kolei w błogą ciszę. ANC działa na słuchawkach Teufel właśnie w ten sposób. Po aktywowaniu go nie wycisza wszystkiego dookoła, nie powoduje ciśnienia w uszach, ale działa najlepiej na szary szum, czyli ten znany z samolotów. Trzeci i ostatni to Transparency mode czyli taki, który pozwala nam słyszeć wszystko dookoła bez wyjmowania słuchawek z uszu. Ten działa bez zarzutów.

Brzmienie

Jakość dźwięku z Teufel REAL BLUE TWS 2 jest zaskakująco dobra, a zawdzięczamy to wyjątkowo dużym przetwornikom, które mają nie 5mm średnicy, nie 10mm, ale 12mm. Tym samym są to jedne z największych przetworników w słuchawkach dokanałowych. Duży rozmiar idzie naturalnie w parze z wyższą jakością brzmienia, ale także z większą rozpiętością tonalną. O wysokiej jakości dźwięku świadczy też zakres częstotliwości, który w tym modelu wynosi od 10 – 20000 Hz, co nie jest często spotykane. Przekładając te wartości na nasz język, słuchawki Teufel REAL BLUE TWS 2 mają przyjemne i dynamiczne basy oraz czyste i klarowne tony wysokie. Warto też wspomnieć o zabezpieczeniach na poziomie IPX3 oraz długiej pracy na baterii od 6-8h bez doładowania z etui.  Jak na słuchawki za 699 zł są wartę swojej ceny w 100%.