Samsung UE55TU8502 – wrażenia po kwartale użytkowania

Co jakiś czas stajemy przed naprawdę poważnym dylematem – jakim modelem telewizora zastąpić nasze główne urządzenie, zasługujące już na „emeryturę”. Na rynku dostępnych jest sporo ciekawych urządzeń, a ja trzy miesiące temu zdecydowałem się na zakup Smart TV Samsung UE55TU8502. W zasadzie już od początku zakładałem, że wybór padnie na produkt Samsunga, bądź LG. Przy decyzji zadecydowały takie czynniki, jak świetny design, możliwość wygodnej współpracy z aplikacją SmartThings czy świetny system operacyjny Tizen. Jakie są moje wrażenia związane z jego dotychczasowym użytkowaniem? Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją!

Design i specyfikacja

Nie będę ukrywał, że urzekł mnie design telewizora Samsung UE55TU8502. Ów sprzęt prezentuje się naprawdę solidnie, ale jednocześnie sprawia wrażenie lekkiego wizualnie. Z jednej strony mamy masywny stojak (nie zdecydowałem się na powieszenie telewizora na ścianie), a z drugiej niemal bezramkowy ekran. Całość wygląda naprawdę nowocześnie i tak skrojony telewizor będzie przykuwał uwagę w naszym salonie. Dodatkowo, Samsung dołącza do niego prostego i intuicyjnego pilota (tzw. Jeden Pilot), który jest kompatybilny z różnymi naszymi urządzeniami. U mnie bez problemu sparował się z Horizonem od UPC. Co ciekawe – okablowanie podłączone do telewizora możemy schować w podstawie Smart TV z Korei. Producent postawił na specjalną wnękę skrytą pod zaślepką. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy mało estetycznego efektu plątaniny kabli.

Samsung w przypadku swojego produktu postawił na ekran o przekątnej 55″. Jest to Dynamiczny Ekran Krystaliczny o rozdzielczości 4K UHD 3840 x 2160 pikseli. Za odświeżanie odpowiada tutaj technologia Picture Quality Index 2800. Nie zabrakło wsparcia dla HDR10+. Podświetlenie matrycy to Edge LED i będę chciał mu poświęcić później kilka słów. Telewizor wyposażony został w moduły łączności bezprzewodowej Bluetooth oraz WiFi. Możemy liczyć także na obecność trzech portów HDMI i dwóch portów USB. W kwestii pozostałych złącz mamy tu wejście antenowe, wejście Ethernet, wyjście audio cyfrowe oraz złącze Anynet+. Samsung UE55TU8502 oferuje nam dostęp do wbudowanych tunerów: DVB-S2 (cyfrowy satelitarny), DVB-T2 (cyfrowy naziemny) i DVB-C (cyfrowy kablowy). Z owymi tunerami powiązane są takie funkcje, jak PVR (funkcja nagrywania video w formacie cyfrowym), TimeShift (funkcja zatrzymywania i cofania oglądanych programów) oraz EPG (elektroniczny przewodnik po kanałach telewizyjnych). Dość już jednak biadolenia o specyfikacji. Przejdźmy do samych wrażeń z użytkowania.

Wrażenia z użytkowania

Gdy telewizor przyjechał do mnie trzy miesiące temu, miałem niemałe problemy z samodzielnym wyjęciem go z kartonu i ustawieniem na stoliku. Jest to bowiem pokaźnych rozmiarów urządzenie (706 x 793 x 341 mm) które ciężko rozpakować jednej osobie. Razem z podstawą telewizor waży 18,5 kg. Gdy już poradziłem sobie z „unboxingiem” i podłączyłem wszystkie przewody (sieciowy oraz HDMI łączący telewizor z dekoderem Horizon) – kolejnym krokiem była konfiguracja telewizora. Przebiegła ona bezproblemowo i zajęła zaledwie kilka chwil. Moja ingerencja ograniczyła się do połączenia telewizora z routerem i przeklikania kolejnych ekranów konfiguracyjnych oraz samouczka. Samsung UE55TU850 w brawurowy sposób sparował się zarówno z dekoderem Horizon, jak i z użytkowanym przeze mnie Chromecastem. Pozostało mi więc uporządkować listę moich ulubionych aplikacji i zabrać się za korzystanie z nowego telewizora.

W kwestii aplikacji – nie mamy tak dużego wyboru, jak w przypadku Smart TV opartych na Androidzie. W sklepie Samsunga znajdziemy jednak wszystkie te pozycje, których potrzebujemy na co dzień. Mamy więc Netflixa, Amazon Prime czy Rakuten TV (z odpowiednimi przyciskami-skrótami na pilocie). Nic nie stoi też na przeszkodzie, byśmy dograli aplikacje takich serwisów streamingowych, jak HBO GO, Ipla, Player.pl czy TVP VOD. Taki zestaw na moim telewizorze dopełnia aplikacja Spotify oraz YouTube. Jakiś czas temu w sieci pojawiły się zapowiedzi związane z wdrożeniem w przypadku telewizorów Samsunga z 2020 roku Asystenta Google. Nie wiadomo jednak czy i kiedy nastąpi ono w Polsce. Mam nadzieję, że doczekam się wprowadzenia do sklepu aplikacji związanych z graniem w chmurze – mam na myśli takie usługi, jak Stadia czy xCloud od Microsoftu.

Samsung UE55TU8502 pozwala nam na dobór odpowiednich ustawień pod względem jakości obrazu i dźwięku. W tej pierwszej kwestii możemy wybrać jeden z kilku trybów wyświetlania kolorów (zależny od naszych osobistych preferencji) – będą one wtedy bardziej naturalne, bądź bardziej żywe i nasycone. Mamy też Tryb Gry, który możemy włączyć, wyłączyć albo ustawić jako automatyczny. Tą ostatnią opcję odradzam. Gdy korzystałem z niej w trakcie testów Xboxa Series X ekran potrafił „szaleć” po odpaleniu rozmaitych gier. Przestawiłem więc tryb na włączony i problemy zniknęły. Matryca LCD typu VA dobrze odwzorowuje barwy. Co prawda obawiałem się, czy w przypadku telewizora nie pojawi się zjawisko tzw. cloudingu (jaśniejsze partie matrycy podczas oglądania ciemniejszych kadrów w zaciemnionym pokoju), jednak nie jest ono nazbyt odczuwalne. Nie odnotowałem także problemów ze zbieraniem się kurzu pod matrycą, co było wytykane w przypadku niektórych, starszych telewizorów Samsunga.

W kwestii dźwięku – podczas dokonywania zakupu Samsunga UE55TU8502 zastanawiałem się nad dokupieniem soundbara. Obawiałem się, że dźwięk płynący z wbudowanych głośników urządzenia nie będzie dla mnie satysfakcjonujący. Koncern z Korei postawił w tym przypadku na dwa wbudowane głośniki po 10W każdy. Jak się okazało – w moim niewielkim salonie taki zestaw w zupełności wystarcza. Co prawda nie możemy spodziewać się jakości na poziomie zestawu kina domowego, ale trzeba zaznaczyć, że telewizor brzmi całkiem przyjemnie i temat soundbara ostatecznie odpuściłem. Także i w tym przypadku możliwe jest wybranie jednego z kilku profili odtwarzania dźwięku oraz wybór odpowiednich ustawień korektora graficznego.

Podsumowując

Samsung UE55TU8502 to przyzwoity telewizor w cenie do 2500 zł. Oferuje wszystkie najbardziej pożądane przez użytkowników funkcjonalności i w dodatku wygląda naprawdę nieźle. Korzystając z niego przez ostatnie trzy miesiące nie znalazłem żadnych tak uporczywych mankamentów tego urządzenia, by żałować jego zakupu. Wręcz przeciwnie – jestem z niego bardzo zadowolony. Telewizor Samsung UE55TU8502 możecie kupić m.in. w x-kom, a jego cena wynosi w tym sklepie obecnie 2399 złotych.