Samsung Galaxy Tab S9 Ultra – potężny, wszechstronny komputer

Choć każdy szanujący się producent ma w swojej ofercie urządzenia tego typu – tablety po tym, jak ustała pandemia – znów wydają się być w odwrocie. Najpoważniejsi liderzy w tym segmencie rynku to oczywiście Apple i Samsung. Ten drugi niedawno wprowadził na rynek swoje flagowe urządzenia z rodziny Galaxy Tab S9. Jej najmocniejszy przedstawiciel – Samsung Galaxy Tab S9 Ultra – to sprzęt, który z powodzeniem może zastąpić nam m.in. dobrej klasy laptopa podczas codziennej pracy. Postanowiłem więc sprawdzić, czy faktycznie to potężne, wszechstronne i bezkompromisowe urządzenie.

Ekran

Do czynienia mamy z największym tabletem dostępnym w ofercie Samsunga. Producent postawił tu bowiem na ekran Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 14,6″ i rozdzielczości 2960 x 1848 pikseli. Owa matryca jest odświeżana z częstotliwością 120 Hz. Spora przekątna ekranu sprawia, że za pośrednictwem testowanego tabletu można w bardzo komfortowych warunkach pracować i konsumować treści multimedialne. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że w nie każdych warunkach taki duży tablet okaże się rozwiązaniem praktycznym. Ciężko będzie – na przykład – zabrać go ze sobą w podróż. Może bowiem zajmować w bagażu podręcznym całkiem sporo miejsca.

Warto dokupić sobie do tabletu dedykowane etui z klawiaturą. Nie tylko ochroni ekran, ale pozwoli na wygodne pisanie. Pamiętajcie, że do Galaxy Tab S9 Ultra możecie także podłączyć mysz Bluetooth oraz przełączyć się w tryb DeX. W takiej sytuacji będziecie mogli pracować z aplikacjami w dedykowanych oknach – podobnych do tych znanych z systemu Windows. Po godzinach natomiast, tablet Galaxy Tab S9 Ultra doskonale sprawdzi się w charakterze odtwarzacza multimediów – takich, jak muzyka czy filmy. Sprzęt może też posłużyć (dzięki mocnym podzespołom) jako konsola do gier – wystarczy sparować z nim bezprzewodowego pada!

Wydajność

Producent w przypadku tej ciekawie prezentującej się nowości postawił na topowy procesor Snapdragon 8 Gen 2. Ów układ oferuje nam dostęp do ośmiu wydajnych rdzeni, a wspierany jest przez 12 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika wygospodarowano 512 GB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej). Na pokładzie nowości ze spokojem uruchomimy najpopularniejsze gry mobilne. Wrażenia na testowanym tablecie nie robiły nawet najbardziej wymagające tytuły. Urządzenie oferuje dostęp do łączności 5G (jednak ze względu na ograniczenia infrastrukturalne w moim mieście nie było dane mi jej sprawdzić). Zabezpieczenia urządzenia wspomaga czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem, reagujący na dotyk wyjątkowo sprawnie. Nie zabrakło złącza USB-C. Producent poskąpił natomiast gniazda słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 13 z autorską nakładką producenta – One UI 5.1.

Zawartość zestawu i jakość wykonania

Zestaw dołączony do tabletu jest stosunkowo skromny. Mamy tu bowiem wyłącznie dokumentację, igiełkę slotu SIM/microSD, kabel USB-C do ładowania oraz wspomniany wcześniej stylus S-Pen. Ten ostatni możemy wpiąć w obudowę urządzenia dzięki magnesowi weń wbudowanemu (szkoda, że producent nie pokusił się o slot w obudowie – jak w przypadku smartfona Galaxy S23 Ultra). Po zetknięciu z obudową inicjowane jest ładowanie indukcyjne stylusa.

Tablet jest doskonale wykonany. Producent postawił na wysokiej klasy materiały – szkło i aluminium. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze sprzętem klasy premium. Dodatkowo jest on pyło- i wodoodporny zgodnie z założeniami klasy IP68. Negatywnym efektem zastosowania szkła i aluminium jest stosunkowo wysoka waga sięgająca aż 732 gramów. Z tego też powodu taki sprzęt może stanowić dla nas nadmierny balast w podróży.

Bateria

Bateria wbudowana w urządzenie oferuje nam pojemność 11200 mAh. Samsung oferuje nam w jej przypadku wsparcie dla ładowania 45 W. Oznacza to, że uzupełnianie energii tabletu trwa relatywnie krótko. W około trzy godziny całkowicie naładujemy urządzenie, gdy uda nam się je doprowadzić do stanu bliskiego rozładowania. Jeśli tabletu używamy do konsumpcji multimediów lub intensywnej pracy biurowej – jesteśmy w stanie rozładować go w około 9 godzin. Jeśli natomiast wykorzystujemy go sporadycznie, to energii starczy nawet na 3-4 dni. To świetny wynik!

Jak korzysta się na co dzień z tego tabletu?

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra to zdecydowanie najlepszy tablet z Androidem dostępny w tej chwili na rynku. Jest mocny, wydajny i sprawdzi się fantastycznie zarówno, gdy potrzebujemy urządzenia do codziennej pracy, jak i gdy poszukujemy domowego centrum multimedialnego. Urządzenie wydaje się być dość solidnie zbudowane, przez co powinno dobrze znieść użytkowanie nawet w dość trudnych warunkach.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że do takiego tabletu możemy bezproblemowo podłączyć mysz i klawiaturę. Taki zabieg poprawia jakość pracy z dokumentami. Co ciekawe, po przełączeniu się do trybu DeX – interfejs tabletu zyskuje na wygodzie obsługi – możemy z aplikacji korzystać w oknach – niczym w przypadku Windowsa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w praktyczny sposób wykonywać wiele zadań jednocześnie.

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra to świetny tablet do wideokonferencji. Dwie frontowe kamerki po 12 MP każda oferują funkcję śledzenia, dzięki czemu użytkownik zawsze pozostanie w centrum kadru. Natomiast gdy dosiądzie się do nas dodatkowa osoba, aparat automatycznie uruchomi funkcję szerokiego kąta. Warto zaznaczyć, że podczas rozmów obiektywy dość skutecznie odcinają nas od kadru za nami, dzięki czemu rozmówcy lepiej skupiają się na ważnych treściach.

Tylne aparaty? Ich obecność jest symboliczna. Nie nastawiajcie się na wysoką jakość zdjęć i materiałów wideo. Z resztą – kto chciałby ganiać z tak ogromnym tabletem i robić nim zdjęcia? Obiektywy przydadzą się bardziej chociażby do szybkiego skanowania dokumentów za pośrednictwem takich aplikacji, jak Office Lens od Microsoftu.

Na uwagę zasługuje fakt, że testowany tablet oferuje wsparcie dla popularnego stylusa S-Pen. Oznacza to, że owo urządzenie może być ciekawym wyborem dla wszystkich osób, które na co dzień zajmują się pracą kreatywną. Za jego pośrednictwem można m.in. rysować, edytować zdjęcia, tworzyć niesamowite grafiki. S-Pen to rozwiązanie znane jeszcze z czasów serii Galaxy Note. Dziś stylus dołączany jest do modeli Galaxy S23 Ultra czy Galaxy Z Fold 5.

Co ciekawe – tabletu Samsunga Galaxy Tab S9 Ultra – tak, jak jego poprzednika, można bezprzewodowo użyć jako drugiego monitora do laptopa z Windowsem. To świetne rozwiązanie w codziennej pracy chociażby wtedy, gdy potrzebna jest nam większa przestrzeń robocza – na przykład podczas korzystania z wielu aplikacji jednocześnie. Świetna sprawa!

Podsumowując…

Samsung Galaxy Tab S9 Ultra to świetny tablet. Dorównać może mu chyba wyłącznie iPad Pro od Apple. Produkt koreańskiego koncernu jest świetnie wykonany i niesamowicie wydajny. Oferuje też wsparcie dla stylusa S-Pen oraz innych, praktycznych akcesoriów. Oznacza to, że będzie świetnym kompanem zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych, jak i podczas wieczornych sesji z multimediami. Testowany tablet – bez dodatkowej klawiatury, która przyjechała z nim do naszej redakcji na testy – kosztuje 5999 złotych.

Grafika tytułowa: Samsung