Samsung Galaxy Tab S9 – do pracy i do zabawy

Tablety to urządzenia niezwykle uniwersalne. Możemy wykorzystywać je zarówno do pracy, jak i do konsumpcji multimediów. Swój szczyt popularności mają już jednak za sobą. Ostatnio naprawdę świetnie sprzedawały się podczas pandemii koronawirusa, kiedy to wiele osób zmuszonych zostało do pracy zdalnej bądź hybrydowej. Dziś po takie urządzenia sięgają głównie pasjonaci bądź osoby zajmujące się pracą kreatywną, a w segmencie liczą się dwaj producenci – Apple i Samsung. Koreańczycy wydali w tym roku trzy nowe topowe tablety z rodziny Galaxy Tab S9. Ja miałem właśnie okazję sprawdzić dla Was najbardziej podstawowy model należący do tej rodziny.

Ekran

Samsung Galaxy Tab S9 to najmniejszy z wydanych w tym roku topowych tabletów Koreańczyków. Producent postawił tu bowiem na ekran Dynamic AMOLED 2X o przekątnej 11″ i rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Owa matryca jest odświeżana z częstotliwością 120 Hz. Zadowalająca przekątna ekranu sprawia, że za pośrednictwem testowanego tabletu można w bardzo komfortowych warunkach pracować i konsumować treści multimedialne. Warto dokupić sobie do tabletu dedykowane etui z klawiaturą. Nie tylko ochroni ekran, ale pozwoli na wygodne pisanie. Pamiętajcie, że do Galaxy Tab S9 możecie także podłączyć mysz Bluetooth oraz przełączyć się w tryb DeX. W takiej sytuacji będziecie mogli pracować z aplikacjami w dedykowanych oknach – podobnych do tych znanych z systemu Windows.

Po godzinach natomiast, tablet Galaxy Tab S9 doskonale sprawdzi się w charakterze odtwarzacza multimediów – takich, jak muzyka czy filmy. Sprzęt może też posłużyć (dzięki mocnym podzespołom) jako konsola do gier – wystarczy sparować z nim bezprzewodowego pada! Ja podczas testów bezproblemowo korzystałem z kontrolera od konsoli Xbox. Nie oszukujmy się – granie za pośrednictwem kontrolerów ekranowych nie będzie tu najwygodniejszym rozwiązaniem.

Wydajność

Producent w przypadku tej ciekawie prezentującej się nowości postawił na topowy procesor Snapdragon 8 Gen 2. Ów układ oferuje nam dostęp do ośmiu wydajnych rdzeni, a wspierany jest przez 12 GB pamięci RAM. Na dane użytkownika wygospodarowano 256 GB pamięci wewnętrznej (rozszerzalnej). Na pokładzie nowości ze spokojem uruchomimy najpopularniejsze gry mobilne. Wrażenia na testowanym tablecie nie robiły nawet najbardziej wymagające tytuły. Urządzenie oferuje dostęp do łączności 5G. Zabezpieczenia urządzenia wspomaga czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem, reagujący na dotyk wyjątkowo sprawnie. Nie zabrakło złącza USB-C. Producent poskąpił natomiast gniazda słuchawkowego. Całość pracuje pod kontrolą Androida 13 z autorską nakładką producenta – One UI 5.1.

Zawartość zestawu i jakość wykonania

Zestaw dołączony do tabletu jest stosunkowo skromny. Mamy tu bowiem wyłącznie dokumentację, igiełkę slotu SIM/microSD, kabel USB-C do ładowania oraz wspomniany wcześniej stylus S-Pen. Ten ostatni możemy wpiąć w obudowę urządzenia dzięki magnesowi weń wbudowanemu (szkoda, że producent nie pokusił się o slot w obudowie – jak w przypadku smartfona Galaxy S23 Ultra). Po zetknięciu z obudową inicjowane jest ładowanie indukcyjne stylusa.

Tablet jest doskonale wykonany. Producent postawił na wysokiej klasy materiały – szkło i aluminium. Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia ze sprzętem klasy premium. Dodatkowo jest on pyło- i wodoodporny zgodnie z założeniami klasy IP68. Negatywnym efektem zastosowania szkła i aluminium jest stosunkowo wysoka waga sięgająca aż 500 gramów. Nie uważam jednak, żeby urządzenie mogło być dla nas nadmiernym balastem w plecaku podczas podróży.

Bateria

Bateria wbudowana w urządzenie oferuje nam pojemność 8400 mAh. Samsung oferuje nam w jej przypadku wsparcie dla ładowania 45 W. Oznacza to, że uzupełnianie energii tabletu trwa relatywnie krótko. W mniej niż dwie godziny całkowicie naładujemy urządzenie, gdy uda nam się je doprowadzić do stanu bliskiego rozładowania. Jeśli tabletu używamy do konsumpcji multimediów lub intensywnej pracy biurowej – jesteśmy w stanie rozładować go w około 9 godzin. Jeśli natomiast wykorzystujemy go sporadycznie, to energii starczy nawet na 3-4 dni. To świetny wynik!

Jak korzysta się na co dzień z tego tabletu?

Samsung Galaxy Tab S9 to zdecydowanie jeden z najlepszych tabletów z Androidem dostępnych w tej chwili na rynku. Cechuje go niesamowicie mocna specyfikacja, dzięki czemu sprawdzi się fantastycznie zarówno, gdy potrzebujemy urządzenia do codziennej pracy, jak i gdy poszukujemy domowego centrum multimedialnego. Urządzenie wydaje się być dość solidnie zbudowane, przez co powinno dobrze znieść użytkowanie nawet w dość trudnych warunkach. Bez dwóch zdań także od samego otworzenia pudełka czujemy, że mamy do czynienia z urządzeniem klasy premium.

Topowy tablet od koncernu z Korei może pełnić funkcję laptopa. Możemy bowiem podłączyć do niego mysz i klawiaturę. Taki zabieg poprawia jakość pracy z dokumentami. Co ciekawe, po przełączeniu się do trybu DeX – interfejs tabletu zyskuje na wygodzie obsługi – możemy z aplikacji korzystać w oknach – niczym w przypadku Windowsa. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w praktyczny sposób wykonywać wiele zadań jednocześnie.

Czytaj też: Samsung Galaxy Watch 6 – uniwersalny i świetnie wykonany!

Jeśli już jesteśmy przy pracy – testowane urządzenie to świetne narzędzie do przeprowadzania rozmów wideo – zarówno tych służbowych, jak i prywatnych. Frontowa kamerka o rozdzielczości 12 MP to wysokiej klasy rozwiązanie. Warto zaznaczyć, że podczas rozmów obiektyw dość skutecznie odcina nas od kadru za nami, dzięki czemu rozmówcy lepiej skupiają się na ważnych treściach. Tylny aparat? Jego obecność jest symboliczna. Przydadzą się głównie do szybkiego skanowania dokumentów za pośrednictwem takich aplikacji, jak Office Lens od Microsoftu.

Na uwagę zasługuje fakt, że testowany tablet oferuje wsparcie dla popularnego stylusa S-Pen. Oznacza to, że owo urządzenie może być ciekawym wyborem dla wszystkich osób, które na co dzień zajmują się pracą kreatywną. Za jego pośrednictwem można m.in. rysować, edytować zdjęcia, tworzyć niesamowite grafiki. S-Pen to rozwiązanie znane jeszcze z czasów serii Galaxy Note. Dziś stylus dołączany jest do modeli Galaxy S23 Ultra czy Galaxy Z Fold 5.

Podsumowując…

Tablet Samsung Galaxy Tab S9 to świetne urządzenie w swojej kategorii. Jest wydajne, świetnie wykonane i funkcjonalne. Doskonale sprawdzi się zarówno jako narzędzie pracy, jak i w charakterze domowego centrum multimedialnego. Po podpięciu myszy i klawiatury może nawet w niektórych zastosowaniach zastąpić nam pełnoprawnego laptopa. Jeśli poszukujecie tabletu bezkompromisowego, który nie będzie imał się najtrudniejszych zadań – to może być dla Was optymalny wybór. W tym momencie Samsung Galaxy Tab S9 kosztuje 5399 złotych.

Grafika tytułowa: Samsung