OPPO Watch Free – niedrogi smartwatch dla każdego!

Czy inteligentny zegarek może być lekki, poręczny, ładny i w dodatku funkcjonalny? Owszem – takich urządzeń mamy na rynku co nie miara. Co jednak, jeśli poszukiwany przez nas smartwatch musi być jednocześnie niedrogi? Wtedy sprawa nieco się komplikuje. Na szczęście jest OPPO Watch Free, który łączy te wszystkie cechy. Owo urządzenie trafiło ostatnio na mój redakcyjny warsztat. Postanowiłem więc sprawdzić czy warto wydać na nie 399 złotych. Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją!

Wygląd i jakość wykonania

Produkt zostaje dostarczony w klasycznym dla smart-zegarków podłużnym pudełku. W zestawie otrzymujemy także ładowarkę, w którą wpinamy urządzenie na czas ładowania (działa ona na bazie magnesów). OPPO Watch Free w kwestii wzornictwa przypadnie do gustu wszystkim osobom, którym podoba się zegarek Apple Watch. Producent postawił bowiem na nowoczesny design. Koperta jest prostokątna, a ekran pokrywa praktycznie cały front urządzenia. Pasek jest wygodny, nie męczy nadgarstka i można go wygodnie wpinać i wypinać dzięki praktycznym zaczepom. W trakcie dwutygodniowych testów nie zdarzyło mi się, by samoczynnie się rozpiął, więc uznaję, że jest to rozwiązanie bardzo solidne. Pasek wykonany został z silikonu i nie męczy nadgarstka podczas noszenia zegarka. Jest bardzo miękki. Warto wspomnieć o tym, że OPPO Watch Free charakteryzuje wodoodporność do 5 ATM, więc spokojnie możecie iść z nim na basen.

Wyświetlacz OPPO Watch Free

OPPO Watch Free wyposażony został w naprawdę przejrzysty i czytelny wyświetlacz. Jest to AMOLED o przekątnej 1,64 cala i rozdzielczości 280 x 456 pikseli. Możemy więc spodziewać się, że kąty widzenia, kolory, kontrast są na najwyższym poziomie. Zegarek radzi sobie nawet w intensywnym świetle słonecznym i w takiej sytuacji nie będziemy mieć problemów z odczytem danych wyświetlanych na ekranie. Z jego responsywnością nie miałem najmniejszych problemów. Jeśli natomiast chodzi o tarcze, to na start otrzymujemy całkiem pokaźny ich zestaw. Niestety zegarek pracuje w oparciu o autorskie oprogramowanie, więc nie ma możliwości dogrywania tarcz ze sklepu Google Play. Mimo to, nosząc OPPO Watch Free na nadgarstku czuję, że takiego urządzenia mógłbym używać na co dzień!

Co OPPO Watch Free skrywa w obudowie?

OPPO Watch Free został wyposażony w liczne sensory służące do monitorowania naszego stanu zdrowia. Wystarczy wymienić: czujnik przyspieszenia, żyroskop, optyczny czujnik tętna, optyczny czujnik tlenu we krwi i czujnik światła. Dzięki nim zegarek oferuje stałe monitorowanie poziomu tlenu we krwi i chrapania, ocenę wydolności krążeniowo-oddechowej, analizę zaburzeń snu, a także monitoring tętna dobowego oraz aktywności dziennej.

OPPO Watch Free to także ponad 100 ciekawych trybów sportowych. Producent stawia na takie treningi, jak m.in.: kursy biegowe (w tym jogging), bieganie na spalanie tłuszczu, biegi wytrzymałościowe i biegi interwałowe. Ponadto zegarek w inteligentny sposób rozpoznaje większość wykonywanych przez nas w danej chwili ćwiczeń.

Zegarek od OPPO oferuje nam także standardowy zestaw funkcji charakterystyczny dla inteligentnych zegarków. Wystarczy wspomnieć o funkcjach takich, jak powiadomienia wiadomości, powiadomienie o połączeniu (i możliwość odrzucania połączenia), stoper, budzik, prognoza pogody, pilot do odtwarzania muzyki czy funkcja odnajdywania odłożonego gdzieś telefonu poprzez wzbudzanie sygnału dźwiękowego.

Bateria

Bateria OPPO Watch Free oferuje nam pojemność na poziomie 230 mAh. Ładowanie jej następuje za pośrednictwem specjalnego złącza magnetycznego. Producent deklaruje, że czas pracy pomiędzy ładowaniami powinien wynieść dla zegarka aż 14 dni. Jest to wynik możliwy do uzyskania, ale przy bardzo oszczędnej eksploatacji. Jeśli z urządzenia korzystamy intensywnie, trzeba będzie sprzęt podładowywać co około tydzień.

Podsumowanie

PlusyMinusy
+ czytelny ekran o niezłej rozdzielczości,
+ design i jakość wykonania na wysokim poziomie,
+ długi czas pracy między ładowaniami.
– brak NFC i wsparcia dla płatności zbliżeniowych,
– autorskie, ograniczone oprogramowanie.

OPPO Watch Free to całkiem niezły smartwatch. Oferuje nabywcom świetne wzornictwo, długi czas pracy między ładowaniami i mnogość funkcji. Intuicyjny interfejs sprawia, że będzie doskonałym kompanem nawet dla laików dopiero wkraczających do świata elektroniki noszonej. Warto jednak pamiętać, że autorskie oprogramowanie producenta mocno ogranicza możliwości rozbudowy funkcji sprzętu, przez co skazani jesteśmy na te serwowane przez producenta. Sam OPPO Watch Free może być natomiast uważany przez nieco bardziej wymagających klientów za przerośniętą opaskę sportową.

Producent musiał iść jednak na pewne kompromisy chcąc zachować atrakcyjną cenę. Gdyby zdecydował się na skorzystanie z Wear OS, cena sprzętu poszybowałaby w górę nie tylko ze względu na zobowiązania licencyjne wobec Google, ale i przez konieczność wyposażenia sprzętu w mocniejsze podzespoły. OPPO Watch Free polecam wszystkim osobom poszukującym niedrogiego, ale funkcjonalnego inteligentnego zegarka, Nie będziecie zawiedzeni!