OPPO A78 – niezłe możliwości w niewygórowanej cenie
Koncern OPPO doskonale radzi sobie z wprowadzaniem na rynek smartfonów z różnych przedziałów cenowych. Nie sposób jednak nie zauważyć, że na wielu rynkach szczególną popularnością cieszy się sprzęt niskobudżetowy, dostępny za relatywnie niewygórowane pieniądze. Przedstawicielem takiego segmentu rynku jest OPPO A78. Jak ten smartfon sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Postanowiłem to sprawdzić!
Ekran
Smartfon OPPO A78 został wyposażony w ekran IPS o przekątnej 6,43″ pracujący w rozdzielczości Full HD+. Jest to matryca o odświeżaniu 90 Hz. Jakość wyświetlanego obrazu jest więc zadowalająca, choć daleko jej do uwielbianych AMOLED-ów. W segmencie cenowym, który reprezentuje testowane urządzenie niejednokrotnie trzeba jednak iść na pewne kompromisy. NIemniej jednak sporych rozmiarów ekran uczyni przyjemniejszym konsumpcję multimediów czy też granie w ulubione gry mobilne. Sekcja dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie została umieszczona w lewym rogu u góry ekranu. Producent postawił na pojedynczy obiektyw o rozdzielczości 8 MP, dzięki któremu zrobimy przyzwoitej jakości zdjęcia, jak i będziemy w miarę dobrze widoczni podczas rozmów. Czytnik linii papilarnych został osadzony pod ekranem.
Wydajność
Smartfon OPPO A78 oferuje zadowalający poziom wydajności. Pracuje pod kontrolą procesora Snapdragon 680 wspieranego przez 8 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni na nasze dane. Dzięki takim podzespołom nie powinien łapać zadyszki przy praktycznie wszystkich podstawowych zastosowaniach. Urządzenie nie zacina się zarówno podczas korzystania z Internetu jak i wtedy, gdy uruchamiamy ulubione gry mobilne. Nie spodziewajmy się jednak, że te najbardziej wymagające uruchomimy w topowych ustawieniach graficznych. Pamiętajmy bowiem, że mamy do czynienia z urządzeniem bazującym na dość podstawowych komponentach. OPPO A78 oferuje funkcję Dual SIM. Producent do naszej dyspozycji oddaje także modem LTE. Oprócz klawisza blokowania na krawędzi mamy także klawisze regulacji głośności. Na pokładzie sprzętu tej klasy nie mogło zabraknąć złącza słuchawkowego, modułu NFC oraz złącza USB-C. Całość pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką ColorOS.
Zawartość zestawu i jakość wykonania
Smartfon OPPO pakowany jest w średniej wielkości pudełko. Taka decyzja została podjęta ze względu na to, że dołączone są do niego podstawowe akcesoria. W nasze ręce trafiają papierologia, igiełka tacki SIM oraz kabel USB-C i ładowarka. Zestaw jest więc solidny i nie będziemy mieć powodów, by narzekać. Konkurencja jest bardzo często oszczędna na tym polu oferując nam w pudełku wyłącznie smartfon i kabelek do ładowania. W testowym zestawie nie znalazłem silikonowego etui. Jakość wykonania zaskakuje bardzo pozytywnie. Nie ma tu miejsca na kiepskie spasowanie. Żaden element konstrukcyjny smartfona nie skrzypi pod naporem palców, co zdarza się w przypadku niektórych niskobudżetowych smartfonów. Na plus wykończenie w macie. Dzięki takiej decyzji smartfon nie łapie odcisków palców i nie rysuje się tak szybko jak sprzęt wykończony w połysku.
Funkcje multimedialne
Na ekranie OPPO A78 komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa świetnego wyświetlacza. Obraz będzie bardzo płynny dzięki wysokiemu odświeżaniu. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na aplikacjach Spotify i YouTube Music. Wideo odtwarzane jest płynnie nawet w wysokiej rozdzielczości (tu mam na myśli odtwarzanie w aplikacji YouTube). Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem.
Funkcje foto/wideo
OPPO A78 to smartfon, który oferuje nam naprawdę ciekawe – jak na reprezentowany segment – funkcje foto/wideo. Co prawda nie mamy do czynienia ze sprzętem, który zastąpi nam bez problemu fotograficzne kompakty, jednak bez problemów wykonamy za jego pośrednictwem niezłe zdjęcia podczas wakacyjnych wypadów, spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Takie fotografie pod względem jakości wypadną naprawdę przyzwoicie. Będą nieźle wyostrzone i nie przekłamią kolorów – jak niektóre modele konkurencji. Nie możemy jednak liczyć na jakość absolutnie topową, która to zarezerwowana jest dla droższych urządzeń.
Producent postawił na następujące obiektywy:
- główny – 50 MP,
- czujnik głębi – 2 MP.
Czytaj też: Wybieramy smartfon do 1500 złotych – styczeń 2024
W kwestii nagrywania materiałów wideo jesteśmy skazani na rozdzielczość Full HD oraz 30 FPS. Niestety nie mamy tu żadnej stabilizacji podczas nagrywania. Warto więc zaopatrzyć się w przyzwoity statyw, a nawet gimbala, jeśli zależy nam na naprawdę dobrej jakości rejestrowanych materiałów wideo. Na szczęście aplikacja aparatu w przypadku testowanego smartfonu nie powinna sprawić problemów nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.
Bateria
OPPO A78 zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh. Takie ogniwo zapewni użytkownikowi jeden pełny dzień intensywnej pracy. Dodatkowo, gdy naszemu urządzeniu zabraknie energii, to możemy ją sprawnie uzupełnić dzięki ładowaniu 67 W. Ładowanie od 0 do 100% zajmuje niecałą godzinę. Wystarczy kilkanaście minut z ładowarką, żeby zapewnić energię na kolejne kilka godzin pracy. To całkiem przyzwoity wynik. Zadowolone będą te osoby, które nie mogą codziennie poświęcać zbyt wiele czasu na ładowanie smartfonu.
Podsumowując…
OPPO A78 to naprawdę solidny smartfon za rozsądne pieniądze. Producent postawił w jego przypadku na niezłą wydajność pracy, przyzwoite funkcje fotograficzne i zadowalające spasowanie. Co prawda, jak każdy niedrogi model i ten boryka się z pewnymi mankamentami – jak kiepskie funkcje wideofilmowania czy brak modemu 5G, jednak w ogólnym rozrachunku mamy do czynienia ze sprzętem godnym polecenia. Za grosze można wyrwać go u operatorów, a w elektromarketach kosztuje 799 złotych. W tej cenie to jeden z lepszych smartfonów dostępnych na rynku.
Smartfona na potrzeby recenzji udostępnił producent – OPPO
Grafika tytułowa: OPPO