OPPO A54s – kompromis między ceną a jakością?

Czy w cenie poniżej 1000 złotych można kupić dobrego smartfona? To trudne pytanie. Na tej półce cenowej konieczne jest pójście na pewne kompromisy by dany producent mógł nam zaoferować względnie wysoką jakość urządzenia. Do naszej redakcji trafił ostatnio na testy OPPO A54s. Jak sprawuje się na co dzień? Czy w takiej niskiej cenie możemy otrzymać naprawdę dobry sprzęt? Sprawdźmy!

Ekran

OPPO A54s to smartfon wyposażony w ekran o przekątnej 6,52″ pracujący w rozdzielczości HD+. Jest to matryca IPS TFT o odświeżaniu 60 Hz. Jakość obrazu nie powali nas na kolana biorąc pod uwagę stosunek przekątna – rozdzielczość. Mimo to, testowany smartfon doskonale sprawdzi się zarówno podczas grania, jak i odtwarzania wideo. Kamerka dedykowana rozmowom wideo, jak i wykonywaniu selfie tradycyjnie znalazła swoje miejsce w centralnym punkcie górnej krawędzi ekranu. Charakteryzuje ją rozdzielczość 8 MP, więc powinniśmy cieszyć się niezłej jakości rozmowami wideo i selfie. Czytnik linii papilarnych osadzony został w klawiszu blokowania. Jego praca jest szybka i sprawna – po prostu bezproblemowa.

Czytaj też: OPPO Watch Free – niedrogi smartwatch dla każdego!

Wydajność

OPPO w przypadku swojej nowości stawia na procesor MediaTek Helio G35 wspierany przez 4 GB pamięci RAM i 128 GB przestrzeni na nasze dane. Wspomniane podzespoły zapewniają satysfakcjonującą wydajność w codziennych zadaniach – takich jak przeglądanie Internetu, sieci społecznościowych, czy granie w podstawowe gry (te mniej wymagające). Przy wykonywaniu takich czynności nie spotkałem się z praktycznie żadnymi problemami dotyczącymi wydajności.

OPPO A54s oferuje funkcję Dual SIM. Producent do naszej dyspozycji oddaje także modem LTE. Jak już wspomniałem wcześniej, czytnik linii papilarnych osadzony został w klawiszu blokowania. Ponadto na krawędzi mamy klawisze regulacji głośności. Na pokładzie sprzętu tej klasy nie mogło zabraknąć modułu NFC oraz złącza USB-C. Całość pracuje pod kontrolą – co ciekawe – Androida 11 z nakładką Color OS. Miejmy nadzieję, że wkrótce doczeka się aktualizacji.

Zawartość zestawu i jakość wykonania

OPPO A54s trafia do nas w schludnie zaprojektowanym pudełku. Oprócz dokumentacji znajdziemy w nim kabel USB-C, kostkę ładowarki oraz igiełkę tacki SIM wraz z papierologią. Miłym dodatkiem jest obecność silikonowego case’a. Samo urządzenie jest dość dobrze wykonane. Sprawia wrażenie solidnego i nie trąci tandetą jak niektóre smartfony tej klasy. Design nowości od OPPO może się podobać. Zdecydowanie należy uważać jednak na wystające obiektywy aparatów. Dość łatwo będzie można je nieopatrznie zarysować lub rozbić.

Odtwarzanie muzyki i wideo

Na ekranie OPPO A54s komfortowo będziemy oglądać rozmaite materiały wideo. To zasługa dużego wyświetlacza. Smartfon bez problemów radzi sobie z Netflixem, Amazon Prime Video, Disney+ czy HBO Max. Po podłączeniu porządnych słuchawek także nie byłem zawiedziony – odtwarzanie muzyki testowałem na Spotify, czy w YouTube Music. Oczywiście smartfon bezproblemowo współpracuje także z Chromecastem. W przypadku sprzętu tej klasy ciężko o jakieś wyjątkowe funkcje wspomagające korzystanie z multimediów.

Funkcje fotograficzne

OPPO A54s zdecydowanie nie jest smartfonem dla osób zafiksowanych na punkcie fotografii mobilnej. Co prawda urządzenie oferuje nam niezły główny obiektyw, ale zdjęcia wykonywane za pośrednictwem smartfona pozostawiają wiele do życzenia. Pomyślmy więc o tym urządzeniu w charakterze wykonywania okazjonalnych zdjęć. Nie zastąpi nam on dobrego kompaktu w takim stopniu, jak choćby smartfony ze średniej półki cenowej. Producent postawił na trzy obiektywy:

  • główny – 50 MP,
  • czujnik głębi – 2 MP,
  • makro – 2 MP.

Efekty pracy aparatu możecie zaobserwować w galerii. Zdjęcia są przyzwoite, ale brakuje im szczegółowości. Odwzorowanie kolorów jest… takie sobie. Zważmy jednak na to, jaką półkę cenową reprezentuje smartfon. W kwestii nagrywania wideo zapomnijmy o uniwersalności. Mamy tu co najwyżej rozdzielczość Full HD i 30 kl./s. Zapomnijmy o stabilizacji i jakimkolwiek sprawnie działającym trybie nocnym (nocny to jest on tylko z nazwy). Warto jednak wspomnieć, że aplikacja aparatu jest prosta w obsłudze.

Bateria

OPPO A54s zasilany jest baterią o pojemności 5000 mAh. Takie ogniwo zapewni użytkownikowi 1-2 dni intensywnej pracy. Dodatkowo, gdy naszemu urządzeniu zabraknie energii, to możemy ją uzupełnić dzięki ładowaniu przewodowemu 10W. Nie jest to najszybsze ładowanie na rynku, ale w zupełności wystarcza, by sprawnie naładować telefon w nieco ponad dwie godziny.

Podsumowanie

PlusyMinusy
+ jakość wykonania na wysokim poziomie,
+ przejrzysta nakładka systemowa.
– niezbyt zadowalająca jakość zdjęć i materiałów wideo,
– ładowanie z mocą zaledwie 10W.

OPPO A54s to całkiem niezły smartfon na swojej półce cenowej. Jeśli przymkniemy oko na jego mizerne funkcje fotograficzne – to w pozostałych aspektach jest to naprawdę dobrze sprawujące się urządzenie w codziennych zastosowaniach. Jego cena – 899 złotych – sprawia, że każdy może sobie w 2022 roku sprawić sprzęt doskonale radzący sobie w zapewnieniu nam podstawowych funkcji multimedialnych oraz świetnie radzący sobie z przeglądaniem Internetu oraz mediów społecznościowych.