Mercusys ME70X (AX1800) – tani i prosty sposób na lepsze Wi-Fi

Uniwersalny wzmacniacz sygnału Wi-Fi, który obsługuje najnowszy standard Wi-Fi 6 i oferuje łatwą konfigurację i stabilne połączenie.

Kto nie miał problemów z Wi-Fi niech pierwszy rzuci kamieniem. No właśnie, zamiast rzucać, złościć się i przeklinać na słaby sygnał domowej sieci, wystarczy skorzystać z niedrogiego i prostego rozwiązania. Słaby sygnał domowego Wi-Fi może wynikać z różnych powodów. Może to być spowodowane dużym metrażem mieszkania albo wielopiętrowym domem, albo grubymi ścianami. Każdy router ma swoje ograniczenia, a tym bardziej taki, który dostajemy od naszego dostawcy Internetu. Takie urządzenia są zasadniczo najprostsze i stosunkowo tanie, dlatego nie możemy po nich oczekiwać, że nasz domowy internet będzie szybki jak błyskawica. Jeżeli taki ma być, wówczas musimy zainwestować albo w szybki router, albo we wzmacniacz sygnału. Jednym z takich urządzeń jest Mercusys ME70X, jest to wzmacniacz sygnału Wi-Fi, który obsługuje najnowszy standard Wi-Fi 6 i oferuje łatwą konfigurację i stabilne połączenie.

Błyskawiczna instalacja

Mercusys ME70X to uniwersalny wzmacniacz sygnału Wi-Fi, który ma za zadanie poprawić zasięg i wydajność domowej sieci bezprzewodowej. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i proste wzornictwo, a jego instalacja jest bardzo łatwa i intuicyjna. Wzmacniacz jest zintegrowany z wtyczką do gniazdka prądu, zatem wszystko co musimy zrobić to zwyczajnie umieścić go w gniazdku lub przedłużaczu, mniej więcej w połowie dystansu od routera. Mercusys ME70X współpracuje z każdym routerem Wi-Fi i obsługuje standard Wi-Fi 6, który zapewnia szybsze i stabilniejsze połączenie niż Wi-Fi 5.

Dwa w jednym

ME70X ma dwa tryby pracy, może być wzmacniaczem sygnału sieci bezprzewodowej i punktem dostępowym. W pierwszym przypadku urządzenie łączy się z istniejącą siecią Wi-Fi i rozszerza jej zasięg, tworząc nową sieć o tej samej nazwie i haśle. W drugim trybie urządzenie łączy się z routerem za pomocą kabla Ethernet i tworzy nową sieć Wi-Fi, do której można podłączyć różne urządzenia bezprzewodowe lub przewodowe.

Przeczytaj też: TP-LINK Deco X50 AX3000 – domowy system Mesh

Prosta budowa

Urządzenie ma dwie ruchome anteny, które możemy regulować pod różnymi kątami, w celu uzyskania najlepszego i najmocniejszego sygnału. Na bocznej ściance urządzenia znajduje się jeden port LAN, który umożliwia podłączenie innych urządzeń przewodowych, takich jak komputer, konsola czy telewizor. Tuż obok portu znajduje się przycisk WPS/Reset, który służy do szybkiego łączenia się z routerem lub przywracania ustawień fabrycznych. Natomiast na przedniej ściance znajduje się jedna dioda LED, która informuje o stanie zasilania i sile połączenia. Zielona dioda sygnalizuje silny sygnał, pomarańczowa słaby, a czerwona jego brak.

Przeczytaj też: Peplink BR1 PRO 5G – mobilny router dla graczy, dla domu, do pracy

Prosta obsługa

Konfiguracja Mercusys ME70X jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności. W zależności od trybu pracy, który chcemy wybrać, wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i do routera lub do sieci Wi-Fi i zalogować się do panelu administracyjnego za pomocą aplikacji na smartfonie lub strony internetowej na komputerze. Aplikacja Mercusys Wi-Fi jest dostępna na systemy Android i iOS i jest przyjazna w obsłudze. Po zainstalowaniu aplikacji i połączeniu się z siecią Mercusys ME70X, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby skonfigurować urządzenie. Możemy wybrać nazwę i hasło dla naszej sieci, ustawić tryb pracy, zaktualizować oprogramowanie i zmienić inne ustawienia.

Konfiguracja z PC

Możemy też wybrać konfiguracje przy pomocy strony internetowej z poziomu komputera. Wówczas należy wpisać adres: http://mwlogin.net i znajdziemy tu nawet więcej funkcji niż w aplikacji. Po wpisaniu hasła domyślnego (admin), możemy zobaczyć status urządzenia, zmienić ustawienia sieci i zabezpieczeń. Możemy również skorzystać z funkcji Smart Roaming, która automatycznie łączy nasze urządzenia z najlepszym sygnałem Wi-Fi.

Jakie zalety?

Mercusys ME70X działa dobrze i spełnia swoją rolę jako wzmacniacz sygnału Wi-Fi. Urządzenie poprawia zasięg i jakość naszej sieci bezprzewodowej, eliminując martwe strefy i zapewniając płynne i stabilne połączenie. Obsługuje standard Wi-Fi 6, który oferuje dużo szybsze i stabilniejsze połącznie niż Wi-Fi 5. Urządzenie oferuje prędkość transmisji danych (do 1,8 Gbps), lepszą wydajność w zatłoczonych środowiskach (np. w blokach mieszkalnych), mniejsze opóźnienia i lepszą jakość strumieniowania i gier online, większą oszczędność energii oraz większe bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu WPA3.

Podsumowanie

Aby w pełni korzystać z możliwości Wi-Fi 6, naturalnie potrzebujemy również router i urządzenia końcowe, które obsługują ten standard. Jednak Mercusys ME70X jest kompatybilny również z urządzeniami starszymi i obsługuje standardy Wi-Fi 5, Wi-Fi 4 i Wi-Fi 3. Urządzenie automatycznie dostosowuje się do pasma i standardu, który jest dostępny i zapewnia optymalne połączenie. W testach prędkości jakie przeprowadziłem w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 metrów kwadratowych, prędkość sieci była nieco niższa, co jest oczywistym zjawiskiem, ale pokrycie sygnału w całym mieszkaniu znacznie się poprawiło. Mercusys ME70X świetnie się sprawdza w większych mieszkaniach, ale do domów zdecydowanie zalecałbym bardziej rozbudowany system z wielopunktowym wzmocnieniem sygnału.

Specyfikacja Mercusys ME70X

 • Standardy bezprzewodowe: IEEE 802.11a/n/ac/ax 5GHz, IEEE 802.11b/g/n/ax 2,4GHz
 • Częstotliwość pracy: 2,4GHz i 5GHz
 • Prędkość transmisji: 574 Mb/s w paśmie 2,4GHz, 1201 Mb/s w paśmie 5GHz
 • Czułość odbiornika:
 • 5GHz:
  11ax HE80 MCS0:-88 dBm ;  
  11ax HE80 MCS11:-58 dBm
  11a 6Mbps:-94 dBm; 
  11a 54Mbps:-76 dBm
  11ac VHT80 MCS0:-91dBm; 
  11ac VHT80 MCS9:-63dBm;

  2,4GHz:
  11ax HE40 MCS0:-93 dBm ; 
  11ax HE40 MCS11:-63 dBm
  11g 6Mbps:-95 dBm; 
  11g 54Mbps:-77 dBm
  11n HT40 MCS9:-72dBm;
 • Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej: WEP, WPA, WPA2, WPA3-PSK
 • Wymiary: 138,6 × 100,3 × 68,4 mm
 • Porty:  1 Gigabitowy port Ethernet
 • Przyciski: WPS / Reset
 • Anteny: 2 anteny zewnętrzne
 • Zużycie energii: 13W
 • Cena: ok. 280 zł