Logitech Zone Wireless Plus – Zestaw słuchawkowy z ANC do pracy zdalnej

Szukasz bezprzewodowych słuchawek z systemem redukcji szumów ANC do pracy zdalnej lub nauki z domu lub dla biur typu open office? Logitech Zone Wireless Plus może być dla Ciebie.

Pandemia COVID-19 miała i nadal ma ogromny wpływ na nasze życie prywatne i zawodowe, które dosłownie zostało wywrócone do góry nogami. Biura przeniosły się do naszych domów, spotkania w realu zostały zastąpione callami w aplikacjach konferencyjnych, granicę pomiędzy czasem prywatnym a pracą zatarły się. Niby wydawałoby się, że świat stanął w miejscu, ale nie…. on przyspieszył. Producenci oprogramowania i sprzętu stanęli na wysokości zadania, oferując nowe rozwiązania do telekonferencji, wideo spotkań oraz pracy i nauki zdalnej. Pojawiły się nowe aplikacje, systemy, kamery, słuchawki i wiele innych urządzeń, które umożliwiają i usprawniają pracę zdalną. Jednym z nich jest bezprzewodowy, zestaw słuchawkowy z aktywną redukcją szumów, zarówno mikrofonów jak i odgłosów zewnętrznych – Logitech Zone Wireless Plus.

Na imię jej tradycja

Logitech to firma z tradycjami, która zawsze będzie zajmowała w moim sercu szczególne miejsce. Nie tylko wychowałem się na myszkach, klawiaturach, kierownicach i joystickach Logitech, ale nadal używam najnowszych produktów tej marki. Logitech zawsze świetnie sprawdzał się w tematach gamingowych, ale nie wszyscy o tym wiedzą, że równie dobrze radzi sobie w tematach biznesowych. Jednym z najnowszych produktów są słuchawki Logitech Zone Wireless Plus.

Sztywna budowa

Konstrukcja Logitech Zone Wireless Plus jest bardzo prosta i klasyczna. Na stalowym, teleskopowym i elastycznym pałąku znajdziemy dwie miękkie poduchy, czyli nauszniki. Jakość wykonania nie budzi wątpliwości, że mamy do czynienia z markowym produktem. Wysokość nauszników można regulować w dowolnym zakresie, jednak jest dość istotny problem, który dla niektórych wpływa na wygodę i komfort noszenia słuchawek. Kwestia jest dość indywidualna, bo każdy z nas ma inny kształt głowy i pod innym kątem przylegające do głowy uszy, ale nauszniki są nieruchomo zamontowane na pałąku. Oznacza to, że jeżeli przymierzysz słuchawki i będą Ci pasowały, to super i nie ma tematu. W przeciwnym wypadku – Houston, mamy problem i trzeba wymienić je na inny model.

Lewa czy prawa

Odwieczny problem, który ma każdy użytkownik bezprzewodowych słuchawek, to pytanie: która słuchawka jest prawa, a która lewa. Przy przewodowych łatwo jest zapamiętać, z której strony zwisa przewód. Przy bezprzewodowych sprawa jest trudniejsza, ale o tyle ważna, że w słuchawkach założonych odwrotnie, mikrofony nie będą działać poprawnie.  W Logitech Zone Wireless Plus ten problem nie istnieje, bo… słuchawki mają mikrofon na ruchomym pałąku, który wychyla się w obie strony. Mikrofon złożony oznacza równocześnie wyciszenie. Po rozłożeniu zaczyna działać, ale ma też dodatkowy przycisk Mute na pałąku. Tak więc zakładając, że jest po lewej stronie… Na lewym nauszniku znajdziemy na krawędzi przyciski zasilania i parowania oraz aktywacji systemu ANC. Od dołu jest gniazdo ładowania microUSB… niestety nie USB-C. Na zewnętrznej stronie nausznika, centralnie jest przycisk służący do odbierania i kończenia połączeń, jak i do odtwarzania i zatrzymywania muzyki. Wyżej i niżej znajduje się regulacja głośności. Z kolei na prawym nauszniku nie znajdziemy żadnych przycisków fizycznych, za to jest tam moduł ładowania bezprzewodowego. Trzeba dodać, że konstrukcja słuchawek została zaprojektowana w ten sposób, że zewnętrzna obudowa nauszników jest płaska i umożliwia stabilne ułożenie słuchawek na dowolnej, płaskiej, ładowarce indukcyjnej.

Praca i wygoda

Każdy z nas pracuje w zupełnie innych warunkach i w związku z tym potrzebuje innych produktów i rozwiązań. Jednak nie da się ukryć, że system redukcji szumów zarówno słuchawek jak i mikrofonów, to technologia, która ma ogromne znaczenie w pracy zdalnej, gdy szczeka pies, płaczą dzieci lub sąsiad kolejną godzinę wierci dziurę w ścianie, ale jest równie istotny w pracy w biurze, w którym równie głośno słychać rozmowy kolegów, burczenie ekspresu do kawy, drukarki lub telefonów. Jakość pracy mikrofonów budzi małe wątpliwości, ponieważ rejestrowany z nich dźwięk jest mało klarowny, trochę robotyczny i nie wybija się mocno na pierwszy plan.

Przeczytaj to: Profesjonalne zestawy słuchawkowe dla Call Center od Jabra | CoNowego.pl

Cisza na planie

Największą zagadką jest ANC słuchawek Logitech Zone Wireless Plus. Jest to system redukcji szumów, który działa w ten sposób, że niweluje wszelkie szumy i dźwięki dochodzące z otoczenia. To znaczy…  powinien. Testowałem słuchawki w różnych warunkach i oczywiście ANC działa, ale nie tak, jak tego oczekiwałem. Siedząc tuż obok oczyszczacza powietrza, który emituje monotonny, szary szum i testując cztery różne słuchawki z ANC (BOSE, JABRA, SONY, Sennheiser) nie mogę zrozumieć tego, że w Logitech Zone Wireless Plus cały czas słyszałem wentylator oczyszczacza oraz inne dźwięki z otoczenia. Nieco lepiej słuchawki radziły sobie z odtwarzanymi dźwiękami odgłosów biurowych, ale w dalszym ciągu, daleko im było do komfortowej ciszy. Podczas spaceru wzdłuż ruchliwej ulicy, ANC słuchawek i mikrofonów również nie działał na poziomie produktu za 1000 zł. Miejmy nadzieje, że jest to kwestia software’owa i zostanie poprawione nowym update’em.

Wersja Plus

W ofercie Logitech dostępne są Zone Wireless i Zone Wireless Plus. Wersje różnią się tylko nadajnikiem USB, wpinanym do komputera i różnicą ceny o ok. 300 zł. W wersji Zone Wireless działa on jedynie ze słuchawkami, natomiast w Zone Wireless Plus, możliwe jest podłączenie do 6ciu urządzeń Logitech, co jest rewelacyjnym rozwiązaniem. I tak do jednego dongla USB możemy podłączyć słuchawki, myszkę, klawiaturę, kamerę i jeszcze dwa inne urządzenia. Dodatkowo nadajnik działa na odległość 30 metrów, co pozwala na swobodne przemieszczanie się w słuchawkach po przestrzeni biurowej.

Gotowość do obsługi firm

Logitech solidnie przygotował swoje słuchawki do pracy zdalnej i gwarantuje zgodność z popularnymi aplikacjami do prowadzenia rozmów, z niemal wszystkimi platformami i systemami operacyjnymi. Certyfikaty biznesowe obejmują Microsoft Teams, certyfikaty Google Meet i Voice, zapewnia zgodność z wbudowaną kontrolą wyciszania dla Zoom oraz współpracuje z innymi popularnymi aplikacjami, takimi jak Cisco Webex, BlueJeans i GoToMeeting, zapewniając bezproblemową integrację w miejscu pracy.

Podsumujmy

Logitech Zone Wireless Plus to bezprzewodowe słuchawki, bardzo dobrze wykonane, które gwarantują dobrej jakości dźwięk, ale nie najlepiej działający system ANC. Mikrofony podczas testów, w kilku zupełnie różnych środowiskach wykazały tylko poprawną jakość dźwięku. Sama konstrukcja była dla mnie wygodna i komfortowa, ale pozbawiona regulacji kąta nauszników. Dzięki specjalnemu nadajnikowi USB, słuchawki łączą się z komputerem dosłownie w jedną chwilę, ale trzeba też powiedzieć, że nadajnik jest dość długi, co powoduje ryzyku uszkodzenia gniazda. Na jednym ładowaniu słuchawki działają ok. 15 godzin. Dużym atutem jest składana konstrukcja słuchawek i możliwość ładowania indukcyjnego.

ZaletyWady
Łatwe i szybkie podłączenie do komputera dzięki nadajnikowi USBSłuchawki nie mają regulacji na boki
Mikrofon wychylany w obie stronyŚredni efekt redukcji mikrofonów i ANC
Miękkie i wygodne nauszniki
Zasięg do 30 metrów od urządzeniaStary port ładowania USB-mini (Brak USB-C)
Możliwość podłączenia do 6ciu urządzeń Logitech
Ładowanie bezprzewodowe