Laptop HP OmniBook X Copilot+ 14 – do 26 godzin na jednym ładowaniu
Rewolucja PCtowa ruszyła na dobre i oto kolejny producent laptopów prezentuje komputer oparty na zupełnie nowej platformie Snapdragon X Elite wyposażony w silnik AI z dedykowaną jednostką NPU.
Zapewne i Ty zastanawiasz się czym jest AI PC albo Copilot+PC, czym różni się od innych laptopów i czy jest sens dopłacać do tego? Otóż tradycyjny komputer napędzają dwa główne procesory: CPU czyli procesor główny oraz GPU czyli procesor graficzny. Natomiast AI PC ma dodatkowy, trzeci procesor NPU czyli Neural Processing Unit, specjalistyczny układ scalony zaprojektowany do efektywnego wykonywania zadań związanych ze sztuczną inteligencją (AI). Główne zadania NPU obejmują przetwarzanie sieci neuronowych, obsługę zadań uczenia maszynowego oraz realizację innych operacji związanych z AI. NPU różni się od CPU (Central Processing Unit) i GPU (Graphics Processing Unit) tym, że jest zoptymalizowane do wykonywania równoległych obliczeń matematycznych, takich jak mnożenie macierzy, które są kluczowe dla AI. Dzięki temu NPU mogą wykonywać te operacje znacznie szybciej i efektywniej niż tradycyjne procesory. Zatem AI PC to komputer wyposażony w specjalne komponenty sprzętowe, takie jak jednostki przetwarzania neuronowego (NPU), które przyspieszają zadania związane ze sztuczną inteligencją (AI) bez konieczności korzystania z chmury obliczeniowej, a Copilot+ PC to specyficzny rodzaj AI PC, który dodatkowo posiada oprogramowanie Copilot wbudowane w system Windows 11 oraz dedykowany klawisz Copilot na klawiaturze. Dzięki temu, Copilot+ PC może wykonywać zaawansowane zadania AI lokalnie, co zwiększa wydajność i szybkość przetwarzania.
Nie jesteś sam
Patrząc z jakim rozmachem i w jakim tempie rozwija się sztuczna inteligencja, można przypuszczać, że już całkiem niedługo każdy komputer będzie wyposażony standardowo w NPU. Ich potencjał jeszcze nie jest wykorzystywany w 100%, ale już dziś możemy wyliczać zalety AI, które, mogą znacząco poprawić wydajność i doświadczenie użytkownika. AI PC mogą wykonywać zadania związane ze sztuczną inteligencją znacznie szybciej niż tradycyjne komputery dzięki jednostkom przetwarzania neuronowego (NPU). Są one również zaprojektowane tak, aby optymalizować zużycie energii, co może prowadzić do dłuższego czasu pracy na baterii. AI PC obsługują zaawansowane funkcje, takie jak generowanie obrazów i tekstu, rozpoznawanie mowy, tłumaczenie w czasie rzeczywistym i wiele innych. Dzięki wbudowanemu oprogramowaniu Copilot, AI PC mogą automatyzować wiele codziennych zadań, co pozwala użytkownikom skupić się na bardziej kreatywnych i strategicznych działaniach. Dodatkowo, AI PC mogą poprawiać jakość obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie przydatne podczas wideokonferencji i tworzenia treści multimedialnych. Tych zalet jest znacznie więcej, ale już na tym etapie warto sobie zadać pytanie, czy jesteśmy w stanie z tego zrezygnować? Zapewne wszystko zależy od tego czy będziemy korzystali z takich rozwiązań prywatnie czy w pracy, bo duża część pracodawców wręcz zabrania korzystania z AI w chmurze, gdyż raz wpisane informacje, pozostają w niej bez naszej kontroli. Natomiast korzystając z lokalnego wsparcia AI, wszystkie tajemnice pozostają w naszym komputerze.
Przeczytaj też: Laptop HP EliteBook x360 1040 G10 – pogromca MacBooka | CoNowego.pl
Przyszłość już jest znana
Warto obejrzeć film, który w pewien sposób pokazuje nam przyszłość AI w komputerach i do czego będą nam one służyły. Film „Ona” (oryginalny tytuł: „Her”) z 2013 roku, opowiada historię samotnego pisarza Theodora Twombly’ego, który zakochuje się w zaawansowanym systemie operacyjnym o imieniu Samantha. Film ten porusza temat wpływu sztucznej inteligencji na relacje międzyludzkie i emocje, ale pokazuje nam też przyszłość, to jak będzie wyglądał kolejny nowy Windows 12 albo 13.
Stylowo na maksa
HP OmniBook X 14 wygląda obłędnie. Jego 14-calowa obudowa została wykonana z grafitowego aluminium, które jest matowe i prezentuje się przepięknie. Jest chłodne i aksamitne w dotyku, co dodaje mu elegancji i nowoczesnego wyglądu. Laptop jest jednocześnie lekki i ma bardzo sztywną konstrukcję, co sprawia, że jest nie tylko estetyczny, ale także wytrzymały. Waży jedynie 1,35 kg, co czyni go niezwykle przenośnym i wygodnym do codziennego użytku. Dodatkowo, jest cieńszy od niejednego smartfona, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Jego wymiary to: wysokość 14,5 mm, szerokość 313 mm i głębokość 224 mm, co sprawia, że jest kompaktowy i łatwy do przenoszenia w torbie czy plecaku. Dzięki tym cechom, HP OmniBook X 14 jest idealnym wyborem dla osób ceniących sobie zarówno styl, jak i funkcjonalność.
Przeczytaj też: Laptop HP ZBook Power G8 – Zuper mobilna stacja robocza
Gniazda i porty
HP OmniBook X 14 jest wyposażony w różnorodne porty i gniazda, które zapewniają wszechstronność i wygodę użytkowania. Na lewej stronie laptopa znajdują się dwa porty USB-C: jeden z nich obsługuje USB 4.0 (40 Gbps), USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a oraz funkcję HP Sleep and Charge, a drugi to USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) z tymi samymi funkcjami. Na prawej stronie znajdziemy port USB-A 3.2 Gen 1 (5 Gbps) z funkcją HP Sleep and Charge oraz gniazdo słuchawkowe. Niestety, HP OmniBook X 14 nie posiada wbudowanego czytnika kart SD ani portu HDMI.
Po uniesieniu pokrywy ekranu znajdziemy kamerę z mechaniczną przesłoną umieszczoną tradycyjnie w górnej, centralnej części ramki. W dolnej części połowę miejsca zajmuje podświetlana klawiatura membranowa. Co prawda jest ona bardzo miła w dotyku, cicha i przyjemnie się na niej pisze, ale to nie jest ta sama, kultowa klawiatura HP, na której pisze od lat i chwalę przy każdej możliwej okazji. Wiele osób powie, że to kwestia przyzwyczajenia i jest w tym trochę prawdy. Jednak testując kolejne nowe laptopy mam duże pole do popisu i dużą skalę porównawczą. Jedno co zdecydowanie mi się nie podoba to zbyt duże, płaskie klawisze i za wielkie litery na nich. Poza tym wszystko gra, ale to moje subiektywne zdanie, innym może się to podobać. Nowym przyciskiem jest Copilot+, który pojawił się w sąsiedztwie prawego ALT, czyli w miejscu, w którym był nikomu niepotrzebny przycisk rozwijania Menu.
Komputer z przyszłości
HP OmniBook X 14, to zaawansowany laptop z dotykowym ekranem IPS o rozdzielczości 2,2K (2240 x 1400) i przekątnej 14 cali (35,6 cm). Wyposażony w procesor Snapdragon® X Elite X1E-78-100 oraz dedykowany silnik AI z NPU, zapewnia wysoką wydajność i inteligentne funkcje. Laptop posiada 16 GB pamięci LPDDR5x-8448, co umożliwia płynne działanie wielu aplikacji jednocześnie. Dodatkowo, dysk SSD o pojemności 1 TB PCIe® NVMe™ M.2 zapewnia szybki dostęp do danych i dużą przestrzeń na pliki. Jeżeli sądzicie, że procesor Snapdragon może w jakikolwiek sposób spowalniać system to nic bardziej mylnego. Jest to wyjątkowo wydajna jednostka, która działa nawet do 3,42 GHz. Dla porównania dodam, że mój HP Probook G9 ma procesor Intel i7, który pracuje maksymalnie do 1,7 GHz. Komputery z architekturą Snapdragon to ewidentnie przyszłość. Są szybsze, mniej się grzeją, są wydajniejsze i zużywają mniej prądu. Czego chcieć więcej?
Twój osobisty asystent
W laptopie znajdziemy aplikację HP AI Companion, jest to zaawansowane narzędzie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby zwiększyć produktywność i efektywność. Możemy zadawać pytania, szukać informacji na różne tematy, podsumowywać długie artykuły, a nawet tworzyć dokumenty, blogi czy inne teksty. Aplikacja analizuje i podsumowuje pliki przechowywane na naszym prywatnym dysku Azure, umożliwiając porównywanie dokumentów, wyodrębnianie kluczowych punktów i filtrowanie danych. Oferuje również kanał informacyjny z tematami związanymi ze sztuczną inteligencją, umożliwiając użytkownikowi poszerzanie wiedzy. Dodatkowo, optymalizuje działanie komputera, dbając o aktualizację sterowników, BIOS-u i oprogramowania układowego, aby zapewnić najlepszą wydajność. Aplikacja jest preinstalowana na komputerze i automatycznie aktualizowana przez Microsoft Store. Dzięki dedykowanemu procesorowi NPU, HP AI Companion uczy się na podstawie naszych działań, dostosowując się do naszych potrzeb i preferencji.
Podsumowanie
HP OmniBook X Copilot+ 14 to nowoczesny, lekki i solidnie wykonany laptop o ekranie 14-calowym. Wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon X Elite, oferuje imponującą wydajność oraz długą żywotność baterii, która może wynosić nawet do 26 godzin. Jest również lekki i kompaktowy, ważąc niewiele ponad 1 kilogram, co czyni go bardzo wygodnym w codziennym użytkowaniu. Złącza USB-C i USB-A są przyjemnym dodatkiem, szczególnie biorąc pod uwagę smukłą konstrukcję laptopa. Dodatkowo, wbudowane funkcje AI Copilot+ podnoszą jego wartość użytkową. HP OmniBook X Copilot+ 14 to doskonały wybór dla osób szukających lekkiego, wydajnego laptopa z długą żywotnością baterii i zaawansowanymi funkcjami AI.
Specyfikacja HP OmniBook X Copilot+ 14
- Procesor: Qualcomm Snapdragon X Elite (12 rdzeni, 12 wątków, 3.4 GHz, 42 MB cache)
- Maksymalna obsługiwana ilość pamięci RAM: 32 GB
- Dysk SSD M.2 PCIe: 1000 GB
- Dotykowy ekran: Tak
- Typ ekranu: Błyszczący, LED, IPS
- Przekątna ekranu: 14,0″
- Rozdzielczość ekranu: 2240 x 1400 pikseli
- Jasność matrycy: 300 cd/m²
- Karta graficzna: Qualcomm® Adreno™
- Pamięć karty graficznej: Pamięć współdzielona
- Dźwięk: Wbudowane głośniki stereo, wbudowane dwa mikrofony
- Kamera internetowa: Kamera na podczerwień, Full HD
- Łączność: Wi-Fi 6E, moduł Bluetooth 5.3
- Złącza
- USB 3.2 Gen. 1 – 1 szt.
- USB4 – 1 szt.
- USB Typu-C (z DisplayPort i Power Delivery) – 1 szt.
- Wyjście słuchawkowe/głośnikowe – 1 szt.
- Czytnik linii papilarnych: Nie
- Kolor podświetlenia klawiatury: Biały
- Zabezpieczenia: Szyfrowanie TPM, Windows Hello, kamera z wbudowaną zaślepką
- Zasilacz: 65 W
- Wtyk: USB-C
- Wysokość:14,5 mm
- Szerokość: 313 mm
- Głębokość: 224 mm
- Waga 1,35 kg
- Cena: 6299 zł