Jabra Elite 8 Active – najlepsze słuchawki sportowe

Całkiem niedawno – podczas targów IFA 2023, które odbyły się na początku tego miesiąca – duński koncern Jabra zaprezentował swoje sportowe słuchawki Jabra Elite 8 Active. Ich polska premiera odbyła się w ubiegły czwartek – w Warszawie, w Loży Książęcej Stadionu Narodowego. Ja natomiast miałem możliwość w ostatnich dniach dość intensywnie je testować. Sprawdziłem, jak sprawują się w różnych codziennych scenariuszach i czas, żebym podzielił się z Wami moimi wrażeniami.

Co w zestawie? Kilka słów o wykonaniu…

Słuchawki Jabra Elite 8 Active trafiają do nas w znajomym, schludnie prezentującym się opakowaniu. Jego zawartość nie zaskakuje – znajdziemy tu bowiem same słuchawki, kabelek do ładowania, komplet wymiennych gumek dousznych oraz etui ładujące. Warto wspomnieć o tym, że zarówno słuchawki, jak i etui charakteryzuje naprawdę wysoka jakość wykonania. Nie uświadczymy więc żadnych dziwnych dźwięków, skrzypień, stuknięć podczas korzystania z tego sprzętu. Dodatkowo etui ładujące serwuje nam odświeżony design, co może być nie lada gratką dla estetów. Nie sposób nie zauważyć tego, że wszystko jest tu perfekcyjnie spasowane. Zarówno etui ładujące, jak i słuchawki są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Same TWS-y natomiast pokryto specjalną, gumowaną powłoką. Jej zadaniem jest zapewnienie słuchawkom odpowiedniej ochrony oraz zapobieganie przemieszczaniu się w uszach nawet podczas intensywnych treningów. To autorska technologia producenta – ShakeGrip.

ShakeGrip gwarancją wygody podczas treningów

Technologii ShakeGrip należy się nieco więcej uwagi. To rozwiązanie zastosowane już w przypadku poprzednika – modelu Elite 7 Active. Koncern Jabra przykłada ogromną uwagę do tego, by ich TWS-y nie męczyły nas podczas codziennego użytkowania. By korzystanie z nich było ekstremalnie wygodne. Dzięki autorskiemu, cenionemu rozwiązaniu, słuchawki Jabra Elite 8 Active niezwykle pewnie trzymają się w uszach, co jest niezwykle ważne podczas uprawiania każdego rodzaju aktywności fizycznej. Obudowy „pchełek” wykonane zostały z płynnej gumy silikonowej. Oprócz zapewnienia legendarnego wręcz ułożenia w uszach, ten materiał odpowiada także za ochronę słuchawek przed czynnikami zewnętrznymi. Czego chcieć więcej, skoro słuchanie muzyki podczas ćwiczeń może być tak wygodne?

Warto wspomnieć, że koncern Jabra deklaruje, że wypuścił na rynek najbardziej wytrzymałe słuchawki. Zapewniają one ochronę przed pyłem, potem i wodą w zgodzie ze standardem IP68 (słuchawki) i IP54 (etui). Dodatkowo sprzęt spełnia założenia militarnego standardu MIL-STD-810h. Co ważne, słuchawki zapewniają stabilne połączenie ze smartwatchami, przez co nie musimy zabierać ze sobą na treningi naszych smartfonów.

Jak się w nich rozmawia? Jak słucha muzyki?

Jabra w wyżej wymienionej kwestii jak zwykle nie zawodzi. Model Elite 8 Active oferuje nam rewelacyjną wręcz jakość prowadzonych rozmów. To zasługa aż sześciu mikrofonów wbudowanych w słuchawki (po trzy na każdą „pchełkę”). Podczas prowadzonych przeze mnie rozmów rozmówcy słyszeli mnie perfekcyjnie. Ja też nie miałem problemu z usłyszeniem tego, co do mnie mówią.

Podczas przemieszczania się w miejskiej dżungli warto postawić na tryb HearThrough, który pozwala usłyszeć dokładnie to, co dzieje się dookoła nas – dbając o nasze bezpieczeństwo. Jeśli natomiast chcemy odciąć się od otoczenia w samolocie, w komunikacji zbiorowej bądź w gwarnym biurze – możemy zaufać Adaptacyjnej Hybrydowej ANC, która w inteligentny sposób dostosowuje się do naszego otoczenia.

Jabra Elite 8 Active to jednak nie tylko wysokiej klasy rozmowy. To także niesamowite doznania podczas konsumpcji multimediów. Wysokiej jakości 6-milimetrowe głośniki sprawiają, że możemy delektować się każdym dźwiękiem podczas słuchania muzyki, oglądania filmów i seriali czy grania w ulubione gry. Wsparcie dla Dolby Audio ma ogromną rolę w dokładnym odwzorowywaniu wszystkich dźwięków.

Z naszymi urządzeniami łączymy się dzięki Bluetooth 5.3. Nie zabrakło wsparcia dla Google Fast Pair i Microsoft Swift Pair. Dzięki funkcji Bluetooth Multipoint możemy natomiast płynnie przełączać się między naszymi urządzeniami w zależności od bieżących potrzeb. Wspomnę jeszcze tylko, że słuchawki oferują wsparcie dla kodeków AAC i SBC.

Aplikacja wspomagająca – cud, miód i orzeszki!

Korzystanie z aplikacji Jabra Sound+ to jak zwykle czysta przyjemność. Pobrać ją można zarówno z Google Play, jak i z App Store. Sparowanie zajmuje dosłownie kilka chwil. Po ustanowieniu połączenia wspomniana apka oferuje nam dostęp do kilku predefiniowanych ustawień odtwarzanego dźwięku, korektora graficznego, szeregu informacji o samym zestawie słuchawkowym, czy też do funkcji aktualizacji jego oprogramowania. Możemy także zarządzać intensywnością działania funkcji ANC, czy włączać tryb HearThrough.  Nie mogło zabraknąć także funkcji Find my Jabra, dzięki której możemy w krytycznej sytuacji zlokalizować nasze słuchawki na podstawie tego, w którym miejscu ostatnio zaszła interakcja między nimi, a naszym urządzeniem mobilnym.

Rewelacyjny czas pracy między ładowaniami

Słuchawki Jabra Elite 8 Active dość długo pracują między kolejnymi ładowaniami. Mogą przepracować maksymalnie 14 godzin bez konieczności doładowywania (bez ANC). Biorąc pod uwagę natomiast ładowanie w dedykowanym etui czas pracy może zostać wydłużony do aż 56 godzin (również, jeśli nie korzystamy z redukcji szumów). To miarodajne deklaracje. Naładowanie etui i słuchawek do pełna po podłączeniu do kontaktu zajmuje – w zależności od wykorzystywanej ładowarki – do 3 godzin. Jeśli natomiast zależy Wam na szybkim ładowaniu to mam dobre wieści – już 5 minut ładowania pozwala na godzinę prowadzenia rozmów lub słuchania muzyki.

Podsumowując…

Słuchawki Jabra Elite 8 Active to zdecydowanie najlepsze słuchawki sportowe dostępne na rynku. Oferują nam niesamowitą wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych oraz wysoką jakość wykonania. Funkcja ShakeGrip odpowiada za perfekcyjne trzymanie się TWS-ów w uszach podczas najbardziej ekstremalnych treningów. Nowoczesne rozwiązania zastosowane na pokładzie testowanych słuchawek sprawiają natomiast, że doskonale sprawdzą się one zarówno podczas rozmów, jak i wtedy, gdy konsumujemy multimedia. Jeśli możecie wydać na nowe słuchawki sportowe 949,99 złotych – to Jabra Elite 8 Active będą dla Was wyborem idealnym!

Czytaj też: Byliśmy na premierze nowych słuchawek Jabra!

Grafika tytułowa: Jabra