Recenzja Jabra Elite 10 Gen 2. Udoskonalona wersja świetnych słuchawek!

Koncern Jabra zrobił w ubiegłym roku niemałą furorę swoimi nowymi, topowymi słuchawkami – Jabra Elite 10 oraz Jabra Elite 8 Active. Wspomniane modele cieszą się sporym zaufaniem klientów. I choć zaprojektowane zostały z niesamowitą pieczołowitością – producent znalazł obszary, w których można je jeszcze udoskonalić. Dziś światło dzienne ujrzały słuchawki Jabra Elite 10 Gen 2 i Jabra Elite 8 Active Gen 2, a ja postanowiłem w pierwszej kolejności sprawdzić droższy model.

Już pierwsze wrażenia są niezwykle pozytywne!

Projektanci firmy Jabra dołożyli wszelkich starań, aby już podczas otwierania opakowania ze słuchawkami poczuć, że mamy do czynienia z produktem klasy Premium. W zestawie z testowanym przez nas urządzeniem znajdują się kabel do ładowania i ewentualnego podpinania słuchawek do źródeł dźwięku, komplet wymiennych końcówek dousznych oraz wysokiej jakości inteligentne etui ładujące. To ostatnie wyróżnia się doskonałym wykonaniem, co jest zasługą użycia materiałów najwyższej klasy. Etui nie wydaje żadnych niepożądanych dźwięków przy nacisku palców. Trudno się temu dziwić – są to bowiem słuchawki TWS z najwyższej półki. Same słuchawki również są solidnie wykonane, a producent wykorzystał wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które prezentuje się znacznie lepiej niż materiały używane w tańszych modelach Jabry. To świetna wiadomość! Użytkownicy, dla których przeznaczony jest ten sprzęt, mają zwykle wysokie wymagania w tej kwestii.

Wspomniałem, że etui ładujące jest inteligentne. To nie błąd! Producent stosuje w jego przypadku technologię LE Audio. Zapewnia ona możliwość korzystania ze słuchawek tam, gdzie korzystanie z Bluetooth jest niemożliwe. Dźwięk przesyłany jest strumieniowo z futerału, który za pośrednictwem dołączonego do zestawu przewodu można podpiąć chociażby do systemów rozrywki występujących w samolotach. Równie dobrze jednak futerał można podpiąć także do bieżni czy też do telewizora. To spore udogodnienie w porównaniu do poprzedniej generacji słuchawek.

Jabra umie zapewnić komfort słuchania i rozmów

Słuchawki Jabra Elite 10 Gen 2 zapewniają wyjątkowy komfort noszenia dzięki ergonomicznej konstrukcji, która doskonale dopasowuje się do ucha. Nawet podczas wielogodzinnych sesji słuchania muzyki czy podcastów, nie odczuwałem zmęczenia. Jako entuzjasta gier, muszę podkreślić, że słuchawki świetnie sprawdziły się podczas korzystania z komunikatorów dla graczy, takich jak Discord. Warto również zaznaczyć, że ten nowy model od Jabry jest odporny na czynniki zewnętrzne zgodnie ze standardem IP57, co pozwala na bezpieczne używanie słuchawek nawet przy wysokiej wilgotności. Niestety na stronie producenta nie znalazłem informacji jednoznacznie wskazującej na to, że etui ładujące również (jak w przypadku poprzednika) cechuje podniesiona odporność na pył i wodę. Być może winowajcą jest tu zewnętrzny przycisk parowania.

Duńczycy stawiają na zaawansowane rozwiązania

Słuchawki Jabra Elite 10 Gen 2 to idealny wybór zarówno do rozmów, jak i do korzystania z multimediów po pracy. Producent zastosował tu zaawansowane technologie. Słuchawki wyposażono w 10-milimetrowe przetworniki, które gwarantują doskonałą jakość dźwięku. Komunikację głosową wspiera sześć mikrofonów MEMS – po trzy na każdą słuchawkę. Nie można pominąć trybu HearThrough, który zwiększa nasze bezpieczeństwo w ruchu miejskim, umożliwiając słyszenie otoczenia. Dodatkowo, słuchawki oferują zaawansowaną funkcję tłumienia hałasu Advanced ANC™. Testowałem ją w kilku zróżnicowanych scenariuszach, w hałaśliwym otoczeniu i muszę przyznać, że radzi sobie całkiem nieźle!

Jabra Elite 10 Gen 2 obsługują również dźwięk Dolby Atmos z funkcją śledzenia ruchów głowy Dolby Head Tracking. Testowałem ją z wieloma usługami streamingowymi. W przypadku Tidala i Apple Music funkcja sprawdziła się doskonale – te serwisy oferują nagrania w wysokiej jakości. Natomiast Spotify wypadło nieco gorzej. To niestety wina tego, że Skandynawowie nadal nie wprowadzili sensownego planu HiFi dla osób poszukujących najwyższej jakości dźwięku.

Słuchawki łączą się z urządzeniami przez Bluetooth 5.3, oferując wsparcie dla Bluetooth Multipoint oraz Bluetooth Low Energy. Obsługiwane kodeki to AAC i SBC. No i przypomnę, że możemy także do transmisji audio wykorzystywać inteligentne etui.

Dobrze zaprojektowana aplikacja wspomagająca!

Korzystanie z aplikacji Jabra Sound+ jest niezwykle proste i przyjemne. Można ją pobrać zarówno z Google Play, jak i z App Store, a proces parowania trwa zaledwie kilka sekund. Po połączeniu, aplikacja oferuje dostęp do różnych predefiniowanych ustawień dźwięku, equalizera, szczegółowych informacji o słuchawkach, a także możliwość aktualizacji ich oprogramowania. Dodatkowo, możemy regulować intensywność funkcji ANC oraz aktywować tryb HearThrough. W sytuacjach awaryjnych, funkcja Find My Jabra pomoże nam zlokalizować zgubione słuchawki. Szkoda tylko, że aplikacja nie jest dostępna w języku polskim. To utrudnienie dla tych wszystkich osób, które nie znają języka angielskiego.

Wrażenia z użytkowania Jabra Elite 10 Gen 2

Jak w przypadku wszystkich testowanych przeze mnie słuchawek – na początku sprawdziłem, jak Jabra Elite 10 Gen 2 sprawdzają się podczas rozmów głosowych. Muszę przyznać, że na tym polu produkt duńskiego koncernu spisał się bez zarzutu. Moi rozmówcy słyszeli mnie doskonale, dzięki sześciu mikrofonom wbudowanych w słuchawki. Warto również zaznaczyć, że gdy słuchałem muzyki i odebrałem telefon, słuchawki automatycznie przełączały się w tryb HearThrough. Taka funkcjonalność zapewnia bezpieczeństwo, na przykład podczas przechodzenia przez jezdnię. Wysokiej jakości 10-milimetrowe głośniki gwarantują, że użytkownik Jabra Elite 10 Gen 2 słyszy swoich rozmówców wyraźnie i głośno. To nie jest zaskakujące – produkty Jabra od lat stanowią światową czołówkę w kwestii prowadzenia rozmów. Co ważne – Jabra Elite 10 Gen 2 doskonale sprawdzą także podczas komunikacji na Discordzie czy w innych komunikatorach dedykowanych graczom.

Jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, byłem mile zaskoczony. Dźwięk słuchawek Jabra Elite 10 Gen 2 podczas odtwarzania treści audiowizualnych jest czysty i głęboki. Możliwość personalizacji za pomocą aplikacji Jabra Sound+ to duży plus. Użytkownik może korzystać z predefiniowanych ustawień lub dostosować dźwięk za pomocą equalizera. Podczas testów słuchawki doskonale radziły sobie z różnorodnymi gatunkami muzycznymi, od bluesa, przez muzykę taneczną, aż po mój ulubiony, intensywny black metal.

O czasie pracy słów kilka…

Producent podaje, że słuchawki Jabra Elite 10 Gen 2 mogą pracować do ośmiu godzin bez konieczności ładowania. Korzystając z dedykowanego etui, czas ten można wydłużyć nawet do 36 godzin. Podczas testów rzeczywiście udało mi się osiągnąć takie wyniki, mimo intensywnego użytkowania. Pełne naładowanie etui i słuchawek przy użyciu standardowej ładowarki zajmuje około 3 godzin. Jeśli zależy Wam na szybkim ładowaniu, to mam dla Was dobrą wiadomość – 5 minut ładowania wystarczy na godzinę rozmów.

Najważniejsi rynkowi konkurenci

Słuchawki Jabra Elite 10 Gen 2 mają kilku znaczących konkurentów na rynku, w tym przede wszystkim Sony WF-1000XM4, Apple AirPods Pro 2 i Bose QuietComfort Earbuds II. Sony WF-1000XM4 wyróżniają się doskonałą jakością dźwięku oraz zaawansowaną technologią redukcji szumów. Apple AirPods Pro 2 z kolei są znane z wygody użytkowania, bezproblemowej integracji z ekosystemem Apple oraz również skutecznej redukcji hałasu. Bose QuietComfort Earbuds II oferują komfort noszenia i znakomitą jakość dźwięku, będąc jednymi z najlepszych słuchawek pod względem redukcji szumów. Każdy z tych modeli oferuje unikalne funkcje i specyfikacje, które mogą przyciągnąć różne grupy użytkowników, czyniąc rynek słuchawek bezprzewodowych wysoce konkurencyjnym.

Dlaczego warto kupić Jabra Elite 10 2. generacji?

Słuchawki Jabra Elite 10 Gen 2 powinny zainteresować wszystkie osoby, którym zależy na doskonałym brzmieniu i wysokiej funkcjonalności w przypadku słuchawek TWS. Producent w przypadku tego modelu starał się zniwelować wszelkie niedogodności, które zostały zauważone przez fanów w przypadku modelu poprzedniej generacji. Jednocześnie nie ustrzegł się pewnych wpadek. Na karcie produktu udostępnionej przez producenta brak informacji odnośnie do tego, czy etui ładujące jest pyło- i wodoodporne. Poza tym aplikacja Jabra Sound+ nadal nie została przetłumaczona na język polski. Jeśli jednak przymkniemy oko na te mankamenty – w nasze ręce trafiają naprawdę świetne słuchawki.

Jabra Elite 10 Gen 2 można już zamawiać na stronie producenta oraz na Amazon, gdzie kosztują 1299 złotych.