Google Now – lista ciekawych komend głosowych i pytań

Możliwość korzystania z możliwości jakie daje telefon przy użyciu głosu jest w wielu sytuacjach – na przykład kiedy kierujemy samochodem, mamy ubrudzone dłonie lub gdy bierzemy kąpiel. W poniższym artykule dowiedziecie się jak skonfigurować to praktyczne narzędzie, a pod prostą instrukcją znajdzie się lista polskich komend Google Now. Gotowi? Zaczynamy!
Aby skonfigurować asystenta Google Now należy udać się do sekcji „Ustawienia Google”, znajdującej się w głównym menu telefonu z aplikacjami. Stamtąd należy wybrać opcję „Wyszukiwanie i Google Now”. W sekcji „Wyszukiwanie głosowe” trzeba ustawić języki – główny English (UK lub US) oraz dodatkowo wybrać język polski. Ustawienie języka angielskiego pozwoli telefonowi na wykrywanie słów „OK Google”, aktywujących asystenta Google Now na dowolnym ekranie oraz także wtedy, gdy ekran jest wyłączony. To czy chcemy aby telefon każdorazowo reagował na nasz głos ustawiamy w sekcji „Wykrywanie OK Google”. Tam też nauczymy sprytny program naszego głosu, pozostawiając trzy nagrania próbki głosu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w późniejszym czasie model głosu usunąć i zaprogramować nowy. Gotowe!
Na możliwości Google Now składają się zarówno komendy głosowe oraz konkretne zapytania kierowane pod adresem asystenta. Lista w języku angielskim jest znacznie dłuższa niż po polsku, niestety.
Prezentujemy Wam listę najciekawszych polskich komend i zapytań – oto one. Co ciekawe, komendy są rozpoznawane czasem także wtedy, gdy zastosujemy nieco inną składnię – eksperymentujcie!
 
Komendy i polecenia Google Now:


1. „Uruchom / Otwórz ” / Otwórz
To podstawowa komenda, dzięki której uruchomicie dowolną aplikację zainstalowaną w Waszym smartfonie, a także otworzycie wskazaną stronę internetową. Przydatna? Zależy od sytuacji – na pewno nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu.
2. „Obudź mnie o…
Leżycie już w łóżku i nie chce Wam się sięgać po telefon? Ustawcie budzik na odległość za pomocą komendy głosowej. J Pamiętajcie, że smartfona w nocy najlepiej trzymać z dala od łóżka. Nie chodzi tylko o kwestie zdrowotne – gdy o poranku zadzwoni budzik, po prostu będziecie MUSIELI go wyłączyć wychodząc z ciepłego posłania.
3. „Zamień na
To jedno z poleceń, które przydadzą się nie tylko podczas zagranicznych podróży, ale także w trakcie zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Google radzi sobie nadspodziewanie dobrze nie tylko z przeliczaniem, ale także poprawnym odczytywaniem na głos różnych wartości.4. „Zadzwoń do
Kolejna z funkcji stworzona z myślą o kierowcach oraz osobach, które z różnych powodów nie mogą sięgnąć po telefon, a za wszelką cenę chcą przeprowadzić rozmowę głosową. Google Now radzi sobie bez problemu z interpretacją nazwisk i imion z różnych krajów świata oraz rozpoznaje najbardziej skomplikowane nazwy polskie – wystarczy, że są zgodne z tymi na liście kontaktów.
5. „Wyślij do
Dzięki tej komendzie jesteśmy w stanie wysłać SMSa do dowolnego kontaktu z naszej książki telefonicznej. Co więcej, wiadomość można podyktować – wystarczy podać jej pełną treść po nazwie kontaktu.6. „Wyślij maila do [nazwa kontaktu] [treść wiadomości]”
Wysyłanie maili jest kolejną po wysyłaniu wiadomości funkcjonalnością, w której dyktować możemy całą epopeję, a program cierpliwie wystuka za nas literki na ekranie urządzenia i posłusznie doręczy je w formie maila do wyznaczonego przez nas wcześniej odbiorcy.
7. „Przypomnij mi
Oto gratka dla zapominalskich – możliwość ustawienia głosowego przypomnienia, które zostanie wyświetlone w formie komunikatu i zaakcentowane dodatkowo sygnałem głosowym. Składnia jest jak sami widzicie dość złożona, więc wiadomość może być naprawdę precyzyjna.
8. Nagraj film / Zrób zdjęcie
Trudno mi wyobrazić sobie sytuację w której włączalibyśmy kamerę lub aparat za pomocą komendy głosowej… Może zrobimy to wtedy, gdy smartfon przebywa w mocowaniu na szybę jak nawigacja, a chcemy szybko zrobić zdjęcie sytuacji na drodze bez odrywania rąk od kierownicy? Jakieś ciekawe pomysły? J
9. „Włącz latarkę” / „wyłącz latarkę” (oraz inne funkcje systemowe – „włącz Wi-Fi” itp.
Jeżeli chcecie szybko skorzystać z którejś z opcji systemowej, możecie aktywować ją za pomocą polecenia „włącz”. W ten sposób włączycie i wyłączycie dane pakietowe, Bluetooth, Wi-Fi i wiele innych ustawień systemowych – eksperymentujcie!
10. „Droga z do ” / „Nawigacja do
Z opcji głosowego polecenia wyznaczania trasy skorzystać możecie na przykład wtedy, gdy prowadzicie samochód i nie możecie oderwać rąk od kierownicy. Jest to także fantastyczna opcja podczas jazdy na rowerze, gdy telefon spoczywa w mocowaniu na kierownicy. Podczas pieszych wędrówek też warto spróbować, dlaczego nie?
11. „Ustaw minutnik
Jeśli często zostawiacie coś na gazie – ustawcie minutnik! Przed Wami jedna z przydatniejszych opcji zawsze wtedy, gdy gotujemy. Po co myć ręce przed ustawieniem minutnika, skoro można go ustawić bezdotykowo, za pomocą polecenia Google Now?
To nie wszystko! Na kolejnej stronie artykułu znajdziecie kilka ciekawych zapytań, które można skierować pod adresem Google Now.
#break#
Lista pytań Google Now:


12. „Gdzie jestem?” / „Mapa
Jesteś w obcym sobie miejscu? Nie potrafisz odczytać nazwy ulicy? Nie martw się – zapytaj Google. Wypowiedzenie zapytania „gdzie jestem?” spowoduje wyświetlenie mapy Twojej najbliższej okolicy.
13. „Jaka jest pogoda w… ?” / „Pogoda w jutro”Google potrafi dostarczyć całkiem szczegółowych informacji pogodowych, wraz ze wskazaniem konkretnych warunków atmosferycznych o wyznaczonej godzinie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą polecenia głosowego poznać aurę, która będzie towarzyszyć nam kolejnego dnia. Asystent odczyta komunikat na głos.14. „Repertuar kin
Zapytanie o repertuar kin w danym mieście spowoduje wyświetlenie godzin seansów filmów w najpopularniejszych kinach.
15. „ po
Oto wygodny sposób na przetłumaczenie dowolnego słowa z języka polskiego na wskazany język docelowy. Niestety, wiele mniej popularnych oraz kilka popularnych języków po prostu jeszcze nie działa.
16. „Kto wynalazł Jesteście ciekawi świata? Dzięki powyższemu zapytaniu dowiecie się nieco więcej o największych wynalazcach tego świata.
17. „Ile lat ma
Chcecie sprawdzić wiek ulubionego aktora lub aktorki? Nic prostszego – zapytajcie, a Wasz asystent Google Now prawdę Wam powie.
18. „Kto jest autorem
Nie wiecie kto jest autorem książki, którą chcecie przeczytać od dłuższego czasu? Bez problemu możecie skierować zapytanie głosowe, a Google Now udzieli odpowiedzi.
19. „Ile to jest ?”
Za pomocą Google Now można przeprowadzać również przeróżne, niestety niezbyt skomplikowane obliczenia. Program bez problemu radzi sobie natomiast z operacjami na całkiem sporych liczbach.
20. „Wynik meczu ” / „następny mecz ” / „Pokaż tabelę serie A”
Powyższe zapytania to doskonały sposób na sprawdzenie wyników ulubionego klubu piłkarskiego. Asystent Google nie tylko wyświetli odpowiedź na Wasze zapytanie, ale także przekaże Wam interesujące informacje drogą głosową.21. „Godzina?”
Nawet gdy smartfon znajduje się poza zasięgiem Waszych dłoni możecie poprosić go o podanie godziny. Przydatne zwłaszcza w środku nocy, gdy nie jesteśmy skorzy do poszukiwań telefonu.
 
Znacie więcej ciekawych komend i zapytań? Podzielcie się nimi z innymi czytelnikami!