Głośnik SONY SRS-XV900 – eksplozja dźwięku

Jeżeli naprawdę nienawidzisz swoich sąsiadów, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość!

Dobry sąsiad to prawdziwy skarb, ale taki, który narzeka codziennie na wszystkich i na wszystko to największy koszmar. Rozwiązania są dwa: albo zaprosisz go na imprezę z SONY SRS-XV900, albo nie zaprosisz, ale on nadal będzie miał wrażenie, że jest na imprezie, pozostając w swoim domu. Ale mówiąc zupełnie poważnie, to SONY właśnie stworzyło prawdziwego potwora imprezowego, który głośno gra, świeci i błyska, jest bezprzewodowy i ma jeszcze kilka innych mniej lub bardziej przydatnych funkcji.

Do wyboru, do koloru

SONY ma w swoim portfolio bardzo dużo różnych głośników bezprzewodowych, zaczynając od tych najmniejszych, jak SRS-XB01 przez SRS-XE300, a kończąc na serii SRS-XG500. W sumie doliczyłem się aż 24 urządzeń. Jednak cały czas brakowało czegoś z absolutnie górnej półki, co by sprawiło, że ściany zadrżą w posadach. Szybkim rzutem na taśmę zostały zaprojektowane trzy potężne głośniki akumulatorowe: XP 500, 700 i XV 900, które wizualnie są bardzo podobne, ale zdecydowanie mają innego kopa.

Przeczytaj też: Głośnik Sony SRS-XG500 – imprezowa bestia (conowego.pl)

Robimy masę

SRS-XV900 to topowe urządzenie z całej serii a także rodziny głośników SONY, ale czy to jest ostatnie słowo, tego jeszcze nie wiem. Jednak muszę przyznać, że głośnik o wymiarach 880x 414 mm i wadze 30 kg jest już tak duży, że większego bym raczej na testy do domu nie zmieścił. Z trudem wypakowałem go z kartonu, na szczęście producent zadbał o nasze kręgosłupy i zainstalował u podstawy dwa nieduże kółeczka. Wystarczy lekko pochylić głośnik do siebie, żeby przestawić go bez większego wysiłku w inne miejsce. Obudowa wykonana jest z plastiku, kratownice wydają się być stalowe, a cała masywna i bardzo solidna konstrukcja posiada na górze uchwyty ułatwiające przestawianie 900ki.

Dla kogo?

Pierwsze pytanie, które się rzuca na usta, to kto potrzebuje głośnik o tak wielkiej mocy? Prawdę mówiąc, jest to źle postawione pytanie. Faktem jest, że rozmiar głośnika definiuje przede wszystkim jakość dźwięku. Zależność w dużym skrócie jest taka, że im większy głośnik, tym większe możliwości, rozpiętość tonalna i wyższa jakość brzmienia. Nikt nie mówi, że kupując SRS-XV900 masz rozkręcać go i słuchać muzyki na maksa. Natomiast w testach posłużył mi jako: zwierzę imprezowe, subwoofer do TV, głośnik podłączony do mikrofonu oraz piec gitarowy. W żadnym z tych przypadków nie używałem pełnej mocy, bo mam całkiem poprawne relacje z sąsiadami i postanowiłem ich nie pogarszać. Najbardziej polubiłem go w roli rozszerzenia systemu kina domowego, bo sprawił, że oglądanie szczególnie filmów akcji nabrało większej immersji.

Przeczytaj też: Głośnik Samsung Power Audio MX-T70 – Piękna i bestia | CoNowego.pl

Więcej niż trzeba

Jeżeli się zastanawiasz co tkwi w tym gigancie, to fakty mogą Cię zaskoczyć. Największy głośnik X-Balanced Speaker Unit – niskotonowy ma rozmiary 320 × 320 mm, przednia jednostka wysokotonowa ma średnice około 50 mm, boczna jednostka wysokotonowa ma średnice około 40 mm, tylna jednostka wysokotonowa ma średnice około 40 mm, jednostka średniotonowa ma średnice około 120 mm. Zapowiada się dużo i głośno, bo mniejszych jednostek jest aż sześć. Głośniki zostały rozmieszczone dookoła całego urządzenia i emitują wielokierunkowy dźwięk.

Mocy nigdy za wiele

Tak wielka moc może dla niektórych okazać się niewystarczająca, dlatego firma SONY pozwoliła łączyć się swoim głośnikom dzięki funkcji multiroom. Tak więc, jeżeli masz inne głośniki SONY z tą technologią, albo planujesz większy zakup, to musisz wiedzieć, że możesz połączyć głośniki razem w jeden wielki system audio, który nagłośni cały dom, wszystkie pokoje włącznie z ogrodem albo balkonem. SRS-XV900 otrzymał możliwość sterowania i personalizacji dzięki aplikacji mobilnej i to nie jednej. Ta podstawowa pozwala na sterowanie podświetleniem, korektorem dźwięku i dodatkowymi głośnikami. Ale inne pozwalają na wykorzystanie efektów dźwiękowych i wizualnych w czasie rzeczywistym, dzięki sterowaniu z poziomu smartfona. Osobiście ta funkcja nie była dla mnie objawieniem i nie widzę w niej zastosowania, ale możliwe, że znajdą się amatorzy miksowania muzyki i efektów wizualnych.

Podsumowanie

SRS-XV900 to największy, bezprzewodowy głośnik akumulatorowy z oferty SONY, który oferuje dużą wielofunkcyjność. Osobiście polubiłem go za to, że w połączeniu z telewizorem SONY ma funkcję subwoofer i to potężnego, co przy oglądaniu filmów robi robotę. Trzeba tylko pamiętać, że głośnik tylko uzupełnia niskie pasmo, dlatego wysokie i średnie tony emitowane są z telewizora. Sam SRS-XV900 pełni tylko i wyłącznie funkcję soobwoofera. Ale równie dobrze może rozkręcić niejedna imprezę zarówno w domu jak i w plenerze, choć w tym drugim wypadku bardziej mam na myśli ogród lub taras, bo gabaryty i ciężar głośnika, raczej nie pozwalają na dalekie wędrówki.

Specyfikacja SONY SRS-XV900

 • Rodzaj: głośnik Bluetooth typu party
 • Przeznaczenie: głośnik mobilny
 • Połączenie: 3,5 mm Jack i urządzenia z Bluetooth
 • Złącza: USB, wejście liniowe audio AUX, gniazdo DC, wejście mikrofonowe 6,35 mm, wejście gitarowe, wejście optyczne.
 • Zasilanie: sieciowo-akumulatorowe
 • Czas pracy do: 25 h
 • NFC: tak
 • Wi-Fi: nie
 • AirPlay: nie
 • Wersja Bluetooth: 5.2
 • Profil: Bluetooth A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), AVRCP (Audio Video Remote Control Profile)  
 • Wbudowany mikrofon: nie
 • Możliwość połączenia z kolejnym głośnikiem/głośnikami: tak, wiele głośników
 • Karaoke: tak
 • Powerbank: tak
 • Czytnik kart pamięci: nie
 • Efekty świetlne: tak
 • Dedykowana aplikacja: tak
 • Wymiary: 410 x 880 x 439 mm
 • Waga: 26,6 kg
 • Cena: 4999 zł