Creative SoundBlaster X4 – krystaliczna jakość dźwięku!
Zewnętrzne karty dźwiękowe w ostatnich latach mocno zyskują na popularności. Są chętnie wykorzystywane zarówno przez graczy, jak i przez audiofilów czy osoby profesjonalnie zajmujące się obróbką dźwięku. Dzięki nim dostęp do najważniejszych ustawień mamy zawsze pod ręką. Niedawno w moje ręce na testy trafiła karta Creative SoundBlaster X4. Jak sprawowała się podczas codziennego użytkowania?
Co w zestawie?
Creative SoundBlaster X4 przyjeżdża do nas w niewielkim pudełku. Trudno się jednak temu dziwić. Zestaw sprzedażowy jest bowiem dość skromny. Oprócz papierologii i samego SoundBlastera znajdziemy w nim dwa przewody – optyczny oraz USB do USB-C. Większość z nas rozpocznie jednak przygodę z urządzeniem wyłącznie z wykorzystaniem tego drugiego. Służy on do połączenia karty z komputerami stacjonarnymi, laptopami czy konsolami. To właśnie z tych sprzętów najczęściej korzystamy w połączeniu ze słuchawkami, głośnikami czy mikrofonem. Co ciekawe, karta od Creative jest gotowa do pracy od razu po nawiązaniu połączenia z docelowym urządzeniem.
Topowa jakość wykonania
Testowana przeze mnie karta Creative SoundBlaster X4 zaskakuje jakością wykonania. Nie ma tu miejsca na tanie materiały i kiepskie spasowanie. Urządzenie wykonano z dobrej klasy tworzywa sztucznego. Nic tu nie trzeszczy i nie skrzypi pod naporem dłoni. Wszelkie klawisze mają wyczuwalny skok, a pokrętło działa płynnie by zapewnić użytkownikowi maksymalną kontrolę nad dźwiękiem. Design karty jest bardzo minimalistyczny, dzięki czemu będzie wyglądała zarówno na uporządkowanym biurku zaprojektowanym z myślą o produktywnej pracy, jak i w przestrzeni użytkowanej przez gracza.
Perfekcyjnie kontroluj dźwięk
Jak korzysta się na co dzień z karty dźwiękowej Creative SoundBlaster X4? To bardzo wszechstronne urządzenie pozwalające na maksymalną personalizację odsłuchu – niezależnie od tego, czy korzystamy ze słuchawek, czy głośników. Karta odpowiada także za perfekcyjne przechwytywanie dźwięku z mikrofonu.
Na froncie rzucają się w oczy trzy przyciski odpowiedzialne za wybór opcji, którą chcemy wyregulować. Powyżej nich mamy duże pokrętło odpowiedzialne za dostrajane. Na przedniej krawędzi karty zaserwowano nam złącza słuchawek i mikrofonu. Na jej „pleckach” natomiast mamy: wyjście liniowe i wejście liniowe, wyjście optyczne i wejście optyczne oraz USB-C do zasilania i dźwięku.
Elementy sterujące karty to pokrętło regulacji głośności, przycisk bezpośredniego wyciszenia mikrofonu, funkcja Audio Balance. Jest również przycisk odpowiadający za włączenie / wyłączenie trybu Super X-Fi i SXFI BATTLE oraz przełącznik głośników (wyjście liniowe) i słuchawek.
Creative SoundBlaster X4 to wsparcie dla cenionych rozwiązań odpowiedzialnych za fenomenalne przetwarzanie dźwięku – Super X-Fi Headphone Holography, Sound Blaster Surround Virtualization czy Dolby Digital Live. Nie sposób nie wspomnieć również o module SmartComms Kit z automatycznym wyciszaniem i dwukierunkową redukcją szumów oraz o CrystalVoice służącym do wyraźnych nagrań i komunikacji w grach.
Dlaczego Creative SoundBlaster X4 to świetny produkt?
Karta przez cały okres testów sprawowała się fenomenalnie. Dzięki niej możliwe było doskonałe dopasowanie parametrów dźwięku zarówno pod kątem ulubionych filmów i seriali, muzyki oraz gier. Creative SoundBlaster X4 to także karta, którą pokochają fani gier on-line oraz streamerzy spędzający sporo czasu chociażby na Twitchu. Świetnie bowiem zarządza pracą mikrofonu.
Creative przygotowało także wybitne rozwiązanie dla fanów strzelanek – na przykład diabelnie popularnego CS:GO. Mowa o trybie „Battle Mode”, którego zadaniem jest wspieranie nas i dawanie przewagi podczas zabawy o zabarwieniu esportowym. Korzystając z omawianego rozwiązania jesteśmy w stanie dokładnie i precyzyjnie usłyszeć w jakim miejscu znajduje się inny gracz. Możemy więc skutecznie unikać ataków przeciwnika, kontrować je oraz stosować element zaskoczenia.
Czytaj też: The Game Awards 2022 – oto zwycięzcy!
Podsumowanie
Karta Creative SoundBlaster X4 nie jest tania. Kosztuje 659 złotych. W tej cenie jednak otrzymujemy funkcjonalne urządzenie dla tych osób, dla których jakość zarówno odtwarzanego, jak i rejestrowanego dźwięku jest kwestią absolutnie kluczową. Szerokie możliwości zarządzania owymi parametrami dźwięku, wygodnego nim sterowania oraz wysoka jakość wykonania sprawiają, że produkt Creative zdecydowanie wart jest każdej wydanej na niego złotówki.