Blue Yeti – mikrofon dla streamerów i nie tylko

Coraz częściej sięgamy po profesjonalne urządzenia w wersji Home. W przypadku mikrofonów odróżnia ich tylko jeden mały detal od tych studyjnych. Brak możliwości podłączenia do miksera lub konsolety specjalną końcówką studyjną. Cała reszta pozostaje taka sama. Jakość dźwięku, sposób wykonania, dobór materiałów wykończeniowych, wszystko jest takie same. Jaki zatem jest mikrofon Blue Yeti?

Trochę historii

Blue Microphones to amerykańska firma produkująca mikrofony, słuchawki, narzędzia do nagrywania, procesory sygnałowe i akcesoria muzyczne dla profesjonalistów audio, muzyków a także konsumentów. Nazwa firmy jest backronimem dla Baltic Latvian Universal Electronics i od roku 2018 należy do firmy Logitech. Produkty Blue słyną głównie z krystalicznie czystego dźwięku nagrywanego przez USB. Idealnie sprawdzają się zarówno w domowych i profesjonalnych studiach nagrań.

Konstrukcja zewnętrzna

Blue Yeti to mikrofon stworzony z myślą o twórcach internetowych, zarówno dla tych bardziej amatorskich jak i bardziej pro. Nadaje się nie tylko do pracy w domowym zaciszu, ale dobrze się sprawdzi też w profesjonalnych przestrzeniach do nagrań, niestety posiada jedynie gniazdo USB, bez wyjścia studyjnego. Yeti został w całości wykonany ze stali z niewielkimi dodatkami plastiku w postaci pokręteł i przycisków. Jest duży, ciężki, stabilny i sprawia wrażenie solidnie wykonanego produktu. Stopka jest także ze stali, mikrofon można na niej pochylać lub zdemontować i przykręcić do ramienia zewnętrznego. Od dołu statyw wyściełany jest twardą, gumowaną gąbką, która zapobiega ślizganiu i amortyzuje dźwięki rezonujące ze stołu.

Przyciski i pokrętła

Od frontu, poniżej loga Blue znajduje się przycisk wyciszenia Mute. Gdy świeci ciągłym sygnałem wtedy pracuje, a gdy miga wtedy jest wyciszony. Niżej jest pokrętło głośności odsłuchu w słuchawkach. Z drugiej strony jest pokrętło Gain, odpowiedzialne za wzmocnienie dźwięku z mikrofonu i drugi, którym wybieramy tryb pracy mikrofonu. Od dołu znajdziemy duży gwint montażowy do zamocowania Yeti na statywie lub ramieniu, gniazdo słuchawkowe oraz gniazdo USB, służące do podpięcia do komputera.

Budowa wewnątrz

Pod kopułką ze stalowej siatki znajdują się trzy mikrofony, dzięki którym Yeti ma aż cztery tryby pracy. Po wybraniu odpowiedniego trybu, urządzenie należy ustawić w pozycji pionowej, ponieważ mikrofony zostały w nim zamontowane właśnie w takiej pozycji. Punktem nawigacyjnym, do którego należy mówić jest logo Blue. Yeti można z powodzeniem montować z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak siateczka antywstrząsowa, popfilter przed głoskami emitującymi wybuchy powietrza w kierunku mikrofonu. Blue Yeti działa bez dodatkowych sterowników i bez dedykowanej aplikacji, wystarczy go podpiąć do komputera PC lub MAC. Warto skorzystać z wyjścia słuchawkowego w mikrofonie, ponieważ ma on swój dodatkowy wzmacniacz a dodatkowo, podczas rozmowy będziemy słyszeli nie tylko swój głos, ale także, dźwięki rozmówców lub inne z komputera. Wystarczy w ustawieniach wskazać Blue Yeti jako mikrofon i jako głośniki.

Tryby pracy

Blue Yeti ma cztery tryby rejestrowania dźwięku. Kardioidalny nadaje się idealnie do pracy solo. Jeżeli nagrywamy sami podcasty, streamingi, komentarze, bez udziału osób trzecich, to ten tryb jest przeznaczony do nagrywania dźwięku przez jedną osobę. Mikrofon jest ustawiony na nagrywanie dźwięków od przodu z jednego kierunku i ignoruje wszystko to, co dzieje się dookoła. Kolejnym trybem jest stereofoniczny, w którym mikrofon wykorzystuje lewy i prawy kanał. Oznacza to tyle, że jeżeli będziemy mówić do mikrofonu raz z jednej, a raz z drugiej strony, to osoba słuchająca nas na słuchawkach będzie słyszała dźwięki dochodzące z różnych stron. Ten tryb idealnie sprawdzi się przy nagraniach ASMR, daje poczucie głębi i dźwięku przestrzennego. Trzecie ustawienie to tryb dookólny, który zbiera wszystkie dźwięki dochodzące ze wszystkich stron jednocześnie, ale nie pozwala zidentyfikować kierunku rozmówcy. Przyda się przy nagraniach wieloosobowych, w których każdy rozmówca powinien być słyszany równo. Ostatni i czwarty to tryb dwukierunkowy, który rejestruje dźwięki od przodu i tyłu. Jest wprost stworzony do wywiadów, rozmów a także popisów wokalnych tylko dla dwóch osób.

Podsumowanie

Marka Blue Yeti ma długie tradycje, na których zbudowała fantastyczne produkty o wysokiej jakości, doceniane na całym świecie. W tej cenie mikrofon o tak wyśrubowanej specyfikacji, zaskakującym retro designie i bardzo wysokiej jakości wykonania, to prawdziwa okazja. Przycisk Mute okazał się bardzo praktyczny, często z niego korzystałem. Jest wygodny i łatwo dostępny. Równie przydatna jest możliwość podsłuchu dźwięków z komputera przez dodatkowy wzmacniacz i wejście słuchawkowe. Ponadto mikrofon świetnie się prezentuje

Specyfikacja Techniczna Blue Yeti

 • Wymagana moc/zużycie: 5V 150mA
 • Częstotliwość próbkowania: 48 kHz
 • Szybkość transmisji: 16-bitowa
 • Mikrofony: 3 niebieskie, 14 mm kapsułki
 • Tryby rejestrowania dźwięku: kardioidalne, dwukierunkowe, dookólne, stereo
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz – 20kHz
 • Maksymalny SPL: 120dB (THD: 0,5% 1kHz)
 • Wymiary z rozłożonym stojakiem: 12 cm x 12,5 cm x 29,5 cm
 • Waga mikrofonu: 0,55 kg
 • Waga podstawy: 1 kg
 • WZMACNIACZ SŁUCHAWKOWY
 • Impedancja: 16 omów
 • Moc wyjściowa (RMS): 130 mW
 • THD: 0,009%
 • Pasmo przenoszenia: 15 Hz – 22 kHz
 • Sygnał do szumu: 100dB
 • Cena: 600 zł
ZaletyWady
Wysoka jakość wykonaniaBrak wyjścia studyjnego
Retro design
Tryby charakterystyki dźwięków
Wyciszenie mikrofonu
Możliwość podpięcia słuchawek