Alarm ALFA – CRP na terenie Polski

Od dzisiaj do 28 lutego, do godz. 23:59 na terenie całej Polski obowiązuje pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP), dotyczący zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Zarządzenie podpisał premier Mateusz Morawiecki w celu przeciwdziałaniu zagrożeniom cyberprzestrzeni RP – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Brzmi niepokojąco, na szczęście stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Podjęcie takich kroków niewątpliwie wiąże się z wczorajszymi atakami hakerskimi DDoS na Ukrainie. Zaatakowano strony internetowe ukraińskiego Ministerstwo Obrony, Sił Zbrojnych oraz banków.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/atak-hakerski-na-ukraine-117367

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wystosowało apel, by „wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia” zgłaszać policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.