Gaming a szkoła – czego mogą nauczyć nas gry?

Gry komputerowe na stałe wpisały się w codzienność nie tylko młodego pokolenia. Spędzamy przy nich długie godziny zarówno w ramach rozgrywki dla pojedynczego gracza, jak i kooperując z innymi ludźmi podczas rozgrywki sieciowej. Czy jednak do czynienia mamy wyłącznie z relaksującą nas rozrywką? A może jednak gry mogą nas czegoś nauczyć? Postaram się Wam udowodnić, że granie może pomóc nam się rozwijać na wielu płaszczyznach!

Gry komputerowe to nie tylko czcza rozrywka!

W dzieciństwie rodzice powtarzali mi, że za dużo czasu spędzam przy grach komputerowych. Być może mieli nieco racji. Dla nich jednak gaming był w tamtych czasach czymś nowym, co być może nie do końca rozumieli. Ja od początku miałem przeczucie, że dzięki grom komputerowym będę mógł się wiele nauczyć. Od tego czasu minęły 23 lata i dziś realia nieco się zmieniły. W późnych latach dziewięćdziesiątych wiele tytułów nie było lokalizowanych w języku polskim i przez to dzięki grom zdarzało się nam szlifować język angielski. Dziś natomiast więcej uwagi przywiązuje się do innych korzyści płynących z rozwoju rynku gier komputerowych. Jakich?

Czego uczą nas gry w 2021 roku?

Gry komputerowe to nie tylko krwawe strzelanki i mordobicia. Na rynek co roku trafia bowiem mnóstwo ciekawych tytułów pomagających kształtować kreatywne myślenie. Wystarczy wspomnieć o takich tytułach, jak Minecraft, Fortnite (w przypadku którego to tytułu przetrwanie w dużej mierze zależy od budowanych przez gracza rozmaitych struktur) czy chociażby popularny Tetris. Badania prowadzone na University of California wskazują, że gry tego typu nie tylko rozwijają kreatywność czy pamięć, ale też pomagają „odmładzać” mózg. Ponadto udało się odnotować, że taka stymulacja umysłu może opóźniać rozwój choroby Alzheimera.

Na rynku dostępne jest też całe mnóstwo innych gier mogących rozwijać nas w zupełnie innych kierunkach. Przykładem mogą być tutaj gry o zabarwieniu ekonomicznym, które uczą nas zarządzania budżetem, rozwojem miast lub przedsiębiorstw (produkcje takie, jak nieśmiertelne SimCity, Cities Skylines czy Railroad Tycoon). Z wielu gier możemy uczyć się historii i poznawać konkretne epoki, bądź wydarzenia. Z pomocą przychodzą tutaj produkcje z serii Total War, Company of Heroes, czy nawet strzelanki pokroju Battlefielda (przenoszącego nas w realia I bądź II Wojny Światowej i umożliwiającego wzięcie udziału w realnych kampaniach wojennych z tamtych czasów).

Nie można zapomnieć o innych, bardzo ważnych gatunkach wybieranych chętnie przez graczy. Gry sportowe na przykład budują w nas ducha rywalizacji oraz uczą zasad panujących w przypadku wielu dyscyplin sportowych – nie tylko tych zespołowych. Gry wieloosobowe uczą nas natomiast kooperacji z innymi graczami, wspólnego wykonywania zadań, czy też chociażby rozwijają nasze zdolności przywódcze.

Nie zapominajmy o wirtualnej rzeczywistości!

W trzeciej dekadzie XXI wieku gry komputerowe to nie tylko czas spędzony przed laptopem czy pecetem. Na popularności zyskują także zestawy do VR (czyli wirtualnej rzeczywistości), które dla statystycznego konsumenta mogą być jeszcze produktami nieosiągalnymi – ze względu na cenę. Często jednak wykorzystywane są w celach edukacyjnych. Za ich pomocą można bowiem uruchomić gry i aplikacje pomagające w poznawaniu i wirtualnej eksploracji świata.

Możemy zgłębiać budowę Układu Słonecznego. Odbyć podróż na Marsa, bądź Wenus. Możemy też przenieść się do serca lasu deszczowego, bądź do przedwojennej Warszawy. Poczuć się, jakbyśmy zjawili się właśnie w centrum ważnych wydarzeń – zarówno tych przyrodniczych, jak i historycznych. Wszystko zależy tak naprawdę od kreatywności osób prowadzących zajęcia i dostępnych w danej chwili gier, bądź aplikacji. Wirtualna rzeczywistość pomaga rozwijać nam naszą motorykę. Dzięki niej możemy doświadczyć tego, czego być może nigdy nie zobaczymy na własne oczy. Dlatego właśnie często mówi się o tym, że VR to przyszłość nie tylko gamingu, ale i nauki.

A które gry komputerowe Waszym zdaniem mogłyby znaleźć zastosowanie w nauce, szkolnictwie? Być może znacie tytuły, z których można wynieść sporo wiedzy? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!