Aplikacje na wakacje – na które zwrócić uwagę?

Okres wakacyjny to czas, w którym chętnie odwiedzamy nowe miejsca. W trakcie naszych wojaży dość często potrzebne są nam informacje związane z celami naszych podróży. Zdarza się też, że na szybko musimy zarezerwować jakiś nocleg, bądź od ręki dostać się z miejsca na miejsce. Gdzie zasięgnąć wtedy odpowiednich porad i szukać pomocy? Zarówno w Sklepie Play, jak i w App Store znajdziecie multum propozycji z kategorii aplikacje turystyczne mogących pomóc nam w wakacyjnych wyprawach i wojażach.

Jakie typy aplikacji dla turystów wyróżniamy?

Jeszcze kilka lat temu dla wielu z nas podróżowanie było nie lada wyzwaniem, które mogło powodować spory stres. Nowe miejsca często nas dezorientowały i wprowadzały w zakłopotanie. Dziś praktycznie na każdym kroku towarzyszą nam smartfony oferujące dostęp do setek aplikacji mogących w znaczącym stopniu ułatwić poznawanie nowych miejsc. Aplikacje turystyczne dzielimy na kilka typów. Niektóre z nich posłużą nam do poznawania nowych miejsc. Inne natomiast pomogą nam w przemieszczaniu się, rezerwacji noclegów bądź biletów a nawet w zapoznawaniu się z menu lokalnych restauracji. Na które aplikacje warto szczególnie zwrócić uwagę? Sprawdzamy!

Google Maps

Jedna ze sztandarowych aplikacji koncernu Google to nie tylko praktycznie najlepsza, darmowa apka do nawigacji. W Mapach znajdziemy bowiem także informacje związane z wszystkimi mogącymi nas interesować miejscami na danym obszarze. Sprawdzimy jak daleko od nas znajdują się najciekawsze zabytki. Poszukamy także noclegów, restauracji i sprawdzimy opinie na ich temat. Koncern z Mountain View stawia w ostatnich latach na intensywny rozwój Map Google. Możemy więc być pewni, że Amerykanie nie powiedzieli ostatniego słowa w kwestii możliwości oferowanych nam przez tą aplikację i że jeszcze bardzo pozytywnie nas zaskoczą w tej kwestii. Co ważne, za korzystanie z Map koncern Google nie życzy sobie żadnych pieniędzy.

Google Tłumacz

Kolejna z bardzo przydatnych aplikacji od koncernu z Mountain View. Docenimy ją szczególnie w trakcie zagranicznych wojaży. Tłumacz pomoże nam wtedy, gdy nie możemy poradzić sobie zarówno z obcymi tekstami pisanymi (np. dokumentami bądź różnymi oznaczeniami na budynkach). Będzie także praktycznym narzędziem w naszych rozmowach z osobami porozumiewającymi się z nami w obcym dla nas języku. Zrozumienie ich intencji będzie dla nas łatwiejsze dzięki funkcji tłumaczenia rozmów „w locie”. Co prawda Tłumacz Google nie jest narzędziem idealnym i wysoce wyspecjalizowanym – czasem bowiem zdarza mu się popełniać przezabawne błędy. Powinien jednak doskonale sprawdzić się w podstawowych zastosowaniach w trakcie zagranicznych wojaży.

Booking.com

Booking.com to fantastyczne i bardzo przystępne narzędzie pozwalające nam w błyskawiczny sposób rezerwować noclegi. Aplikacja kliencka serwisu pozwala na wygodne przeglądanie lokalnej bazy noclegowej i filtrowanie list – na przykład – pod względem cen. Co ciekawe zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą liczyć na cykliczne ciekawe i korzystne zniżki. Booking.com to jednak nie tylko aplikacja związana z noclegami! Za jej pośrednictwem bowiem zarezerwujecie bilety lotnicze, wypożyczycie samochód, wezwiecie taksówkę czy nawet skorzystacie z rozmaitych ciekawych, lokalnych atrakcji. Jest to więc prawdziwa aplikacja-kombajn dla podróżników!

TripAdvisor

Bardzo przydatna aplikacja dla podróżników. Niestety nie jest dostępna w języku polskim, ale bez problemu wskaże nam ciekawe miejsca w okolicy także w naszym kraju. Znajdziecie tu informacje o atrakcjach turystycznych, restauracjach, noclegach. Możecie zapoznać się także z opiniami osób, które wcześniej odwiedziły dane miejsce. Serwis może pochwalić się ponad 60 milionami użytkowników, którzy napisali 170 milionów recenzji i opinii dotyczących hoteli, restauracji, atrakcji turystycznych itp. Możemy więc założyć, że TripAdvisor to serwis, który w szczegółowy sposób nakreśli nam wszystkie możliwości dla turystów na danym obszarze.

Uber

Potrzebujesz szybko dostać się z miejsca na miejsce? Nie chcesz lub nie masz czasu na to, żeby skorzystać z taksówek? Zawsze możesz zamówić Ubera! Co prawda usługa jest dostępna głównie w większych miastach, ale decydując się na skorzystanie z niej możecie się spodziewać, że na swojego kierowcę nie będziecie czekać zbyt długo, a i cena przejazdu może być o wiele bardziej atrakcyjna, niż w przypadku „tradycyjnych” taksówek. Uber pozwoli Wam w wygodny sposób dostać się np. z lotniska bądź dworca do hotelu. Poza zamówieniem kierowcy apka Ubera umożliwia nam śledzenie na żywo gdzie obecnie znajduje się nasz kierowca, czy też płacenie za przejazdy.

jakdojade.pl

Aplikacja z naszego rodzimego podwórka. Pozwala nam na sprawdzanie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej w wielu polskich miastach. Jest bardzo przydatna, gdy wybieramy się np. na jednodniowe wycieczki. Apka jakdojade.pl pozwoli nam na wygodne sprawdzenie, gdzie dojedziemy danym autobusem bądź tramwajem. W prosty sposób wyszukamy też wszelkie połączenia do interesującej nas lokalizacji. Ciekawostką jest na pewno możliwość sprawdzenia za ile minut na przystanek podjedzie nasze źródło transportu, bądź też podejrzenie jego aktualnej pozycji na planie miasta (funkcja dostępna jednak wyłącznie w wybranych miastach).

A z których aplikacji Wy najczęściej korzystacie w trakcie wyjazdów? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!