Wybieramy ekspres do kawy – czym się kierować?

Ekspres do kawy to dla wielu z nas sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie poranków. Trudno się jednak temu dziwić. Dobra kawa poprawia nam co rano samopoczucie oraz napędza nas do działania. Często zdarza się, że stajemy przed dylematem związanym z zakupem nowego ekspresu. Czym warto się kierować? Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Postaramy się Wam dzisiaj doradzić w tej kwestii!

Wybór dobrego ekspresu nie jest łatwy!

Decydując się na zakup ekspresu do kawy musimy sobie zdać sprawę z tego, że na rynku mamy dostępne urządzenia różniące się od siebie mechaniką pracy. Przekłada się to na możliwość przygotowania kawy o odmiennym charakterze. Właśnie dlatego powinniśmy być świadomi co tak naprawdę kupujemy, gdyż może okazać się, że spontanicznie kupiony ekspres, któremu nie przyjrzymy się bliżej zupełnie nie spełni naszych oczekiwań. Sprawdźmy więc jakie są najpopularniejsze rodzaje ekspresów.

Pierwszą kategorię urządzeń stanowią ekspresy przelewowe. Służą one w głównej mierze do przygotowywania prostych naparów przypominających smakiem kawę po turecku. Atutem takich ekspresów jest stosunkowo niska cena. Można je bowiem kupić już za około 200 złotych. Budowa jest tutaj stosunkowo prosta i obejmuje zbiornik na wodę, pojemnik na kawę, filtr oraz dzbanek, w którym gromadzona jest przygotowana kawa. Niektóre ekspresy przelewowe wyposażane są także w płytkę grzewczą podtrzymującą temperaturę napoju.

Jeśli szukamy nieco bardziej wszechstronnego ekspresu do kawy, to warto postawić na modele ciśnieniowe. Są to urządzenia, które potrafią przygotować różne rodzaje napoju w oparciu o wykorzystywane ciśnienie. Jednego poranka możemy więc postawić na delikatne macchiato, a drugiego na mocne espresso. Ekspresy ciśnieniowe pozwalają z reguły na intuicyjną i wygodną obsługę w zakresie wyboru preferowanego naparu. Często wyposażone są także we wbudowany młynek oraz w specjalną dyszę do spieniania mleka.

Ekspresy kolbowe to także dość popularna grupa urządzeń. Jest to specyficzny rodzaj ekspresów ciśnieniowych. W ich przypadku zmieloną kawę umieszcza się w specjalnej kolbie, która jest odpowiednio przygotowanym pojemnikiem z sitkiem. Przez to akcesorium woda przepuszczana jest pod odpowiednim ciśnieniem, które odpowiada za przygotowanie odpowiedniego typu kawy.

Ostatni typ rozważanych przez nas ekspresów to ekspresy automatyczne. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt samoczynnie dostosowujące swoje parametry pracy do typu kawy, który chcielibyśmy przygotować. Takie urządzenia często spotykamy na przykład na stacjach benzynowych. W większości przypadków są to ekspresy wyposażone w młynek i pojemnik na mleko. Zazwyczaj obsługuje się je za pośrednictwem wygodnego ekranu LCD. Po prostu wybieramy rodzaj kawy, która nas interesuje i… czekamy na jej przygotowanie.

Czytaj też: TOP 5 – blendery do 300 złotych

Czas na kilka propozycji ekspresów, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Philips LatteGo Premium EP3241/50

Philips LatteGo Premium EP3241/50 to pierwszy w naszym zestawieniu ekspres automatyczny. Pozwala nam on na przygotowanie jednego z następujących napojów: Americano, Cappuccino, czarna kawa, Espresso, gorąca woda, Latte Macchiato. Sprzęt wyposażony został przez producenta w system grzewczy Thermoblock oraz filtr wody Aqua Clean. Nie sposób nie wspomnieć o zastosowaniu autorskiej technologii spieniania mleka LatteGo.

Ekspres może zmielić nam kawę (zastosowano tu młynek ceramiczny). Ponadto wyposażono go w wygodny w obsłudze pojemnik na mleko. Nie musimy się także martwić o to, by regularnie sprawdzać poziom kamienia osadzającego się w ekspresie. O konieczności odkamieniania urządzenia poinformuje nas odpowiednia funkcja. Moc ekspresu to 1500 W. Maksymalne ciśnienie pracy to natomiast 15 barów. Za taki sprzęt trzeba zapłacić 2699 złotych.

Siemens EQ.6 plus s500 TE655203RW

Siemens EQ.6 plus s500 TE655203RW to kolejny wart uwagi ekspres automatyczny. Ilość oferowanych przez niego funkcji zaskakuje. Możemy przygotować bowiem jeden z następujących napojów: Americano, Cappuccino, Cortado, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, gorąca woda, kawa z mlekiem, Latte Macchiato czy spienione mleko. Za funkcje grzewcze odpowiada technologia sensoFlow. Urządzenie opcjonalnie można wyposażyć w wysokiej jakości filtr wody Brita Intenza.

Ekspres mieli kawę za pośrednictwem młynka ceramicznego. Ponadto na pokładzie urządzenia serwowane są nam autorskie technologie producenta – iAroma System oraz system kontroli temperatury Siemens sensoFlow. Moc ekspresu to 1500 W. Maksymalne ciśnienie pracy to natomiast 19 barów. Dzięki obecności dużego ekranu dotykowego obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna. Jego cena to 3649 złotych.

KRUPS Intuition Preference EA873810

KRUPS Intuition Preference EA873810 to ciekawy ciśnieniowy ekspres automatyczny. Oferuje nam moc 1450 W oraz ciśnienie 15 barów. Urządzenie umożliwia przygotowanie następujących napojów: Americano, Cappuccino, Doppio, Espresso, gorąca woda, Latte, Latte Macchiato, Long Coffee, Lungo, Ristretto, spienione mleko. System grzewczy ekspresu to sprawdzony Thermoblok. Urządzenie wyposażono w młynek oraz w wygodny w obsłudze i czyszczeniu pojemnik na mleko.

Do atutów prezentowanego sprzętu należy m.in. automatyczny program czyszczenia i płukania ekspresu. Utrzymanie czystości ułatwia też wyjmowana tacka ociekowa. System dotykowego ekranu Smart Screen pozwala na bardzo intuicyjną obsługę urządzenia, z którą powinni sobie poradzić nawet totalni laicy. Za tak zaprojektowany ekspres trzeba zapłacić 3699 złotych.

DeLonghi Dinamica ECAM 350.75.S

DeLonghi Dinamica ECAM 350.75.S to wydajny automatyczny ekspres ciśnieniowy. Pozwala na przygotowanie jednego z następujących napojów: Cappuccino, Cappuccino+, Doppio, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White, gorące mleko, kawa czarna, Latte, Latte Macchiato, Long, Lungo, Ristretto. Moc ekspresu to 1450 W. Maksymalne ciśnienie pracy to natomiast 15 barów.

Automatyczny program czyszczenia i odkamieniania to spory atut prezentowanego ekspresu. Warto wspomnieć również o tym, że producent postawił na cichy, wytrzymały młynek z 13-stopniową regulacją mielenia. Sprzęt wyposażony został w podwójny system grzewczy Thermoblock. Ponadto mamy tu innowacyjny automatyczny system spieniania mleka LatteCrema. Pojemnik na mleko jest prosty i łatwy w czyszczeniu. Nie zabrakło wbudowanego młynka do kawy. Za taki sprzęt trzeba zapłacić 2699 złotych.

BEKO CEP5152B

BEKO CEP5152B to ciekawy ekspres kolbowy, który można kupić za całkiem rozsądne pieniądze. Nie znajdziemy tu niezliczonej ilości zaawansowanych funkcji. To prosty ekspres, który ma po prostu dobrze działać. Wykorzystuje kawę mieloną. Za jego pośrednictwem przygotujemy takie napoje, jak gorąca woda, gorące mleko, Caffe Latte, Cappuccino, Latte Macchiato czy Ristretto. Moc urządzenia to 1200 W. Ciśnienie to natomiast 15 barów. Sterowanie urządzeniem odbywa się w sposób mechaniczny. Za taki ekspres trzeba zapłacić 429 złotych.

DeLonghi Dedica Style EC685.W

DeLonghi Dedica Style EC685.W to ciekawy ekspres kolbowy, który może się podobać. Korzysta on z kawy mielonej bądź saszetek E.S.E. Producent deklaruje, że za pośrednictwem urządzenia możemy przygotować takie napoje, jak czarna kawa, Espresso, gorąca woda. Ekspres korzysta z systemu grzewczego Thermoblock. Ponadto na jego pokładzie znajdziemy funkcję podgrzewanej płyty utrzymującej temperaturę kawy. Warto wspomnieć o automatycznym programie czyszczenia i odkamieniania ekspresu. Producent zadbał także o funkcję spieniania mleka. Moc ekspresu to 1350 W. Ciśnienie to natomiast 15 barów. Za produkt DeLonghi trzeba zapłacić 799 złotych.

BOSCH CompactClass TKA 3A031

BOSCH CompactClass TKA 3A031 to prosty ekspres przelewowy. Charakteryzuje go moc 1100 W. Przez producenta został wyposażony w dedykowaną osłonę chroniącą przed kapaniem. Temperatura przygotowanego napoju jest podtrzymywana przez praktyczną płytkę grzewczą. Dzbanek na kawę charakteryzuje pojemność 1,25 l. Ciekawostką jest obecność funkcji AutoOff która odpowiada za wyłączenie urządzenia, gdy my o tym zapomnimy. Cena prezentowanego ekspresu jest bardzo korzystna – to 129 złotych.

Electrolux EKF3700

Electrolux EKF3700 to ostatnie urządzenie w naszym zestawieniu. Jest to równie prosty w obsłudze ekspres, co sprzęt firmy Bosch. Charakteryzuje go moc 1100 W. Również w jego przypadku jest nam serwowana dedykowana osłona chroniąca przed kapaniem. Temperatura przygotowanego napoju jest podtrzymywana przez specjalną płytkę grzewczą. Bardzo duży szklany dzbanek umożliwia zaparzenie za jednym razem do 12 filiżanek kawy. Ekspres wyłącza się automatycznie po zakończeniu procesu parzenia kawy. Trzeba zapłacić za niego 158 złotych.

Czytaj też: TOP 5 – najciekawsze smartwatche do 1000 złotych

A z jakiego ekspresu Wy korzystacie na co dzień? A może nie macie rano czasu na parzenie kawy i wolicie skoczyć na nią np. do Starbucksa? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!